Plamy z potu - dlaczego powstają?

Nikt nie wyobraża już sobie życia bez antyperspirantów chroniących nas przed nieprzyjemnymi zapachami. Ich stosowanie jednak ma dość znaczącą wadę - potrafi zostawić ciężkie do usunięcia żółte plamy z potu. Na czarnych ubraniach nierzadko borykamy się z białymi pasami lub nieprzyjemnymi zgrubieniami pod pachami - to efekt reakcji antyperspirantu, a dokładnie aluminium w jego składzie, w połączeniu z wydzielanym przez nasze gruczoły potem. To samo tyczy się żółtych plam - składniki w dezodorantach, które redukują wilgotność wchodzą też w reakcję z potem oraz detergentem, w którym pierzemy nasze ubrania. 

Przetestuj najlepsze antyperspiranty według redakcji ->>

Świeże i stare plamy z potu

Przede wszystkim, zawsze starajmy się reagować jak najszybciej na powstające plamy. O wiele łatwiej pozbyć się świeżych zmian na ubraniach, gdy mieszanka antyperspirantu i potu nie zdąży jeszcze wniknąć w głąb tkaniny i zafarbować włókien. Ubrania, na które zadziałał pot w połączeniu z dezodorantem wypierz natychmiast, nie odwlekając tego w czasie. Walcząc ze starymi plamami uzbrój się w cierpliwość - konieczne będzie namoczenie ubrania w mieszance wody z szarym mydłem. Możesz spróbować je także zaprać - jednak pamiętaj by nie trzeć plam zbyt mocno. Może to spowodować zniszczenie tkaniny, a nawet podziurawienie jej w przypadku, gdy materiał jest już mocno wysłużony.
Dla osób chcących w 100% wyeliminować ryzyko powstania żółtych plam z potu polecane są specjalne wkładki. Te cieniutkie ochraniacze wkleja się wewnątrz koszulki, są praktycznie nieodczuwalne, a całkowicie chronią przed uszkodzeniem ubrania. Wystrzegajmy się też agresywnych wybielaczy - także pozostawią na naszych rzeczach plamy, tylko, że o wiele jaśniejsze, niż faktyczny kolor ubrania.  

Plamy z potu - zapobieganie

Z niechcianymi przebarwieniami możemy próbować walczyć. Przede wszystkim, zawsze czekajmy aż nasze pachy wyschną po aplikacji antyperspirantu. Nie pozwalajmy mu wchłaniać się w nasze ubrania. Ważne jest, by decydować się na takie dezodoranty, które w swoim składzie mają jak najmniej soli aluminium. Warto przetestować naturalne środki ochrony przed potem, z jak najkrótszym składem. Ta sama zasada ma zastosowanie przy wyborze naszego środka piorącego. Warto postawić na te ekologiczne, mające jak najmniej składników. Dzięki temu będziemy delikatniej traktować nasze tkaniny w czasie prania. 

Zrób swój własny dezodorant ->>

Domowe sposoby na żółte plamy z potu

Na białych ubraniach najczęściej walczymy z żółtymi, nieestetycznymi plamami, które mocno odznaczają się na jasnych materiałach. Przetestuj wtedy kilka domowych sposobów.

Pasta z soli i sody oczyszczonej

Zobacz również:

Domowym sposobem skutecznie radzącym sobie z plamami z potu jest mieszanka kilku łyżeczek sody i soli - w takich samych proporcjach. Połącz wszystko odrobiną wody i nałóż na uporczywą plamę. Pozostaw na co najmniej 20 minut, po czym wypłucz i wypierz ubranie. 

Mieszanka wody utlenionej z octem i amoniakiem

Zabaw się w małego chemika, łącząc roztwór z wody utlenionej dostępnej w aptekach i drogeriach z wodą w proporcji 1:2. Dodaj do tego ½ łyżeczki octu oraz kroplę amoniaku. Postępuj tak samo, jak w przypadku sody i soli - nałóż przygotowaną miksturę na plamę, odczekaj minimum kwadrans, po czym spłucz i wypierz.

Pasta do zębów w walce z plamami z potu

Nie od dziś wiadomo, że sód jest składnikiem past do zębów. Dlatego też z powodzeniem, tak samo jak soda oczyszczona, można wykorzystać ją do pozbycia się przebarwień. Rozsmaruj pastę po zabarwionym materiale, poczekaj minimum 10 minut, po czym spłucz pastę do zębów z materiału i wypierz ubranie. 

Kolorowe ubrania, a walka z plamami z potu

Kolorowe materiały są delikatniejsze od białych, dlatego przy wywabianiu plam z potu należy zastosować delikatniejsze środki, by przypadkiem nie uszkodzić koloru tkaniny. Najczęstszym sposobem jest potraktowanie plamy na ubraniu mieszanką octu z wodą w proporcji 1:1. Odczekaj chwilę, wypłucz tkaninę w wodzie i wypierz. Podczas wywabiania plam z potu możesz postawić także na mieszankę mydła z amoniakiem. Dodaj garść płatków mydlany lub rozpuść kawałek szarego mydła w wodzie i dodaj kilka kropel amoniaku. Nie zapomnij wypłukać i wyprać ubrania po zabiegu. 

Plamy z potu nie muszą być więcej wyrokiem dla ulubionych bluzek i koszul. Przetestuj domowe sposoby walki z nimi. Wymień w swojej kosmetyczce antyperspirant na taki bez dodatku soli aluminium. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się swoimi ubraniami bez plam pod pachami o wiele dłużej!