Dlaczego tak trudno usunąć plamy z tłuszczu?

Cząsteczki tłuszczu ślizgają się i przywierają mocno do włókien tkaniny, przez co dość trudno je usunąć. W przypadku poplamienia ubrania, obrusa, dywanu czy innej tkaniny tłuszczem lub potrawą zawierającą tłuszcz postaraj się zmyć ją jak najszybciej. 

Nie potrzebujesz do tego odplamiacza - wystarczą proste, domowe sposoby, z użyciem środków, które na pewno znajdziesz w kuchni lub łazience!

Czym usunąć plamy z tłuszczu? 

Im świeższe plamy z tłuszczu, tym łatwiej się ich pozbyć. Nadmiar tłuszczu zbierz chusteczką lub ścierką, tkaninę zwilż ciepłą wodą i nanieś wybrany środek. Jaki? 

Usuwanie plam z tłuszczu będzie proste i skuteczne przy użyciu:

  • płynu do naczyń;
  • mąki ziemniaczanej;
  • alkoholu (czystego!).

W niektórych, szczególnie bardzo uporczywych przypadkach, takich jak stare plamy z tłuszczu i plamy z oleju, niezastąpiony okaże się rozpuszczalnik i benzyna. 

Plamy z tłuszczu na ubraniach spiera się najłatwiej - zabrudzoną, świeżo poplamioną tkaninę w zasadzie wystarczy wrzucić do pralki i ustawić standardowy cykl prania.
Jednak tłuste plamy na kanapie czy dywanie stawiają nieco większe wyzwanie. Na szczęście są również sposoby na to, jak wywabić plamę z tłuszczu na rzeczach, które nie sposób umieścić w pralce. 

Jak usunąć plamę z tłuszczu? Krok po kroku

Plamy z tłuszczu najlepiej usuwać wówczas, gdy są jeszcze świeże. W wielu przypadkach wystarczy szybka przepierka ręczna pod ciepłą wodą, z użyciem mydła lub detergentu do prania, a także płynu do naczyń.
Tłustych plam pozbędziesz się również dzięki użyciu mąki ziemniaczanej. To najlepszy sposób na usuwanie plamy z tłuszczu na bawełnie. 

Zobacz również:

Plamę wystarczy posypać mąką i pozostawić na kilka minut, a następnie przeprać ręcznie i wypłukać dokładnie w ciepłej wodzie. Mąka to doskonały odplamiacz w przypadku zabrudzeń tłuszczem tkanin delikatnych - nawet jedwabiu. 

Bardzo podobne działanie do mąki ma również sproszkowana kreda. Dla bezpieczeństwa kolorów tkanin wybieraj najlepiej białą. 

Drugi sposób na wywabianie tłustych plam to czysty alkohol. Doskonale radzi sobie ze starymi, zaschniętymi już plamami.
Aby skutecznie zadziałał, tkaninę najpierw zmocz. Następnie nanieś alkohol bezpośrednio na plamę, najlepiej za pomocą wacika lub szmatki nasączonej nim. 

W roli odplamiacza sprawdzi się również roztwór spirytusu i octu. 

Odplamianie benzyną lub rozpuszczalnikiem to równie skuteczne sposoby. Trzeba jednak uważać w przypadku tkanin bardzo ciemnych lub kolorowych - mogą ulec miejscowemu odbarwieniu.
Stare plamy z tłuszczu usuwaj w następujący sposób: pod tkaninę podłóż ścierkę lub ręczniczek papierowy, a następnie ścierką nasączoną benzyną lub rozpuszczalnikiem pocieraj plamę. "Substancja "przepchnie" tłuszcz na drugą stronę i wsiąknie on w podłożony ręczniczek.
Następnie materiał wypłucz dokładnie w ciepłej wodzie - najlepiej pod bieżącym strumieniem. 

Jak poradzić sobie z tłustymi plamami na dywanie lub kanapie? Zabrudzone miejsce spryskaj roztworem wody i płynu do naczyń lub detergentu do prania, a następnie połóż na nim szmatkę i dokładnie dociśnij. 

Rozpuszczony tłuszcz wsiąknie w szmatkę. Jeśli plama jest duża lub do usunięcia jest spora ilość tłuszczu, konieczna może być wymiana ścierki na czystą.