Jak usunąć żywicę z ubrania – krok 1

Plamy z żywicy mogą powstać nie tylko podczas spacerów po lesie, lecz także przypadkowego oparcia się o deskę pokrytą tą lepką substancją lub skorzystanie z ławki, z której pod wpływem słońca zaczęła ona wyciekać. Takie zabrudzenia mogą wydawać się wyjątkowo trudne do usunięcia, ale nic bardziej mylnego. Żywica nie uszkadza struktury materiału, dlatego z wykorzystaniem odpowiednich metod można wyczyścić go w taki sposób, że nie zostanie na nim ani jeden ślad po plamie.

Najpopularniejszą metodą na usunięcie żywicy z materiału jest jej zamrożenie, co praktykuje się również w przypadku gum do żucia. W ten sposób zabrudzenie stanie się twarde i pozwoli na swobodne zdrapanie górnej warstwy bez roznoszenia plamy na większą powierzchnię. W tym celu można zastosować kostki lodu, dzięki którym zamrozisz jedynie fragment odzieży, na której znalazła się nieszczęsna żywica.

Jak usunąć żywicę z ubrania – krok 2

Usuwanie żywicy z ubrania to nie tylko zamrożenie jej górnej warstwy. Po wykonaniu tej czynności będziesz, co prawda, w stanie zdrapać część zabrudzenia, jednak nie jest to koniec walki z nieestetyczną, lepką plamą. Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie pozostałych śladów żywicy za pomocą sprawdzonego rozpuszczalnika nieszkodzącego tkaninom lub nieco bardziej naturalnego środka, czyli olejku z drzewa herbacianego. Plamę należy zmoczyć wybranym preparatem i odczekać chwilę, aby zdążyła ona nasiąknąć. Po takim czasie będzie możliwe usunięcie zabrudzenia za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego. Kolejnym krokiem jest pozbycie się resztek substancji rozpuszczającej z ubrania. Możesz zarówno wybrać je od razu po usunięciu zabrudzenia, jak i zastosować spirytus lub ocet wymieszany z wodą, który zneutralizuje dalsze działanie rozpuszczalnika i pozwoli na uniknięcie odbarwienia materiału w ciągu kolejnych godzin lub dni oczekiwania na pranie. 

Jak usunąć żywicę z ubrania – krok 3

Plamy z żywicy po zrealizowania dwóch poprzednich kroków powinny być praktycznie niewidoczne, szczególnie po upraniu odzieży i jej wysuszeniu. W niektórych przypadkach są one jednak tak mocne, że cały proces należy powtórzyć ponownie. Zazwyczaj można pominąć krok dotyczący zamrażania tkaniny, ponieważ górna warstwa po jednokrotnym wykonaniu wszystkich czynności powinna być już dokładnie usunięta. Lepiej skupić się na drugim kroku i ponownym wypraniu odzieży.

W przypadku plam z żywicy na tkaninach naturalnych można również zastosować chusteczkę nasączoną spirytusem lub acetonem wymieszanymi z wodą w proporcji 1:3 (środek:woda). Natomiast w przypadku tkanin syntetycznych zawartość preparatu w wodzie może być nieco wyższa. Proces ten powinien jednak przebiegać stosunkowo szybko, a ubranie należy uprać na krótko po jego zakończeniu. Wówczas unikniesz ryzyka odbarwienia koloru materiału wraz z lepką plamą.