Regularnie odkurzaj

Stała obecność twojego pupila w domu oznacza w różnych miejscach sierść, błoto i kurz naniesione na psich łapach, drobinki pożywienia rozwleczone
często po całym mieszkaniu. W tej sytuacji konieczne jest użycie odkurzacza co drugi, góra trzeci dzień. Odkurzając, nie zapominaj o zakamarkach – newralgiczne są wszystkie kąty, miejsca pod szafami, szczeliny kanap i foteli – w nich szczególnie lubią gromadzić się włosy, brud, a także larwy i jaja pcheł.

Często sprzątaj tapicerkę i dywan

To idealne składowisko sierści. Aby skutecznie zebrać włosy, przejedź po powierzchni mebla lub dywanu dłonią w zwilżonej w wodzie gumowej rękawicy lub rolką do ubrań. Przydatne są też turboszczotki. Na fotelu, na którym twój ulubieniec lubi się wylegiwać, warto rozłożyć koc i regularnie go trzepać oraz prać.

Strategiczne miejsce - kocia toaleta

Musi być na bieżąco opróżniana. Przynajmniej co drugi dzień należy wymieniać w niej żwirek, a podłogę pod kuwetą i wokół niej myć wodą z detergentem i co jakiś czas dezynfekować. Aby uniknąć roznoszenia przez kota żwirku po całym domu, kuwetę można umieścić w większym pudle.

Dbaj o sterylność zwierzęcej stołówki

To miejsce musi być zawsze nieskazitelnie czyste. Sprzątaj je więc często i myj za pomocą bezpiecznego dla zwierząt środka dezynfekującego. Usuwaj resztki pożywienia, zwłaszcza mokrego, które po pewnym czasie się psuje, zaczyna brzydko pachnieć, przyciąga też muchy. Po użyciu natychmiast umyj miskę (jednak nie rób tego razem z „ludzkimi” naczyniami). Codziennie myj naczynie, w którym podajesz swojemu pupilowi wodę.

Kupuj zwierzęciu dobrą karmę

To, wbrew pozorom, bardzo ważny element dbania o czystość w domu, w którym mieszka zwierzę. Dobrze kar-miony zwierzak nie zrzuca sierści cały rok, łatwo go wyczesać, a jego odchody (ważne w przypadku kota) nie mają przykrego, intensywnego zapachu, są też takiej konsystencji, że łatwo je uprzątnąć.

Regularnie czesz i kąp zwierzęta

Usuniesz w ten sposób martwe włosy, kurz i brud ze skóry zwierzęcia. Przydatny jest też nawyk, aby pies po powrocie do domu czekał, aż właściciel wytrze mu łapy. Mokrą sierść kota można przetrzeć irchową ściereczką.

--

Zobacz też: 30 ciekawostek o kotach >>>