Skąd się wzięło święto prima aprilis?

 Istnieje wiele teorii skąd wzięło się to święto, część osób uważa, że wywodzi się ze starożytnej Grecji, inne genezy świadczą o starożytnym Rzymie. Jedno jest pewne - prima aprilis miało już swój odpowiednik w starożytności, lecz zaczęło być popularne w późnym średniowieczu. Prawdopodobnie nawiązuje ono do dawnych praktyk z rzymskiego święta Veneralia, połączonego często ze świętem Fortuny Virilis i Cerialami (ku czci Ceres), obchodzonego 1 kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Kwiryci odstawiali komiczne występy, mężczyźni przebierali się w damskie okrycia, zakładali peruki, tańczyli na ulicach, co nie przydarzyłoby się im w innych dniach.

Żarty na prima aprilis

Przedstawiamy kilka pomysłów na żarty Prima Aprilis:

  • Jeśli twój znajomy akurat tego dnia zdał pomyślnie prawo jazdy, poproś swojego innego znajomego, żeby jako osoba z WORD zadzwonił do tamtej osoby, że w nagraniu stwierdzili, że jednak popełniła błąd i musi powtórzyć egzamin.
  • Wyjmij sznurówki z butów ukochanego, rano będzie się spieszył do pracy, i na pewno kiedy zorientuje się, że nie ma sznurówek, obdarzy Cię pełnym miłości spojrzeniem...:)
  • Wbiegamy do domu/mieszkania rodziców i krzyczymy, że właśnie jakiś młody wandal odjechał ich samochodem. To czy się nabiorą uzależnione jest wyłącznie od naszych zdolności aktorskich.
  • Podkradamy wieczorem kluczyki do samochodu naszego partnera, samochód przestawiamy najlepiej na inny parking. Delikatny szok nikomu chyba jeszcze nie zaszkodził...
  • Wszystko co należy zrobić to wrzucić do pudełka/torby z płatkami trochę kociej karmy. Pamiętaj żeby nie przesadzić z ilością, bo osoba, z której chcemy zażartować może się zbyt szybko zorientować. Ofiara powinna zrozumieć żart dopiero w momencie przegryzania granulatu.

Jak duże firmy wkręciły odbiorców na prima aprilis?

Spaghetti na drzewach

Jeden z najlepszych żartów w historii, swoim telewidzom zrobiła telewizja BBC. Stacja ogłosiła, że dzięki łagodnej zimie oraz innym, sprzyjającym czynnikom, szwajcarskim rolnikom udało się zebrać pierwsze plony spaghetti. Do informacji był dołączony materiał wideo, na którym uśmiechnięci rolnicy zbierali z drzew makaron.Tysiące wkręconych telewidzów dzwoniło do stacji z prośbą o udzielenie informacji na pytanie - jak wyhodować spaghetti w przydomowych ogródkach? BBC zrobiło ten primaaprilisowy żart 1 kwietnia 1957 roku.

Tajemniczy stan nieważkości

Znany brytyjski astronom, Patrick Moore, na antenie radia BBC 2 ogłosił, że dokładnie o godzinie 9.47 nastąpi niesamowite wydarzenie astronomiczne. Wyjątkowy układ planet, miał spowodować zmniejszenie siły przyciągania. Dzięki temu zjawisku, po podskoczeniu miało być możliwe chwilowe unoszenie się w powietrzu. Po emisji materiału, do BBC zadzwoniły setki osób, według których przez chwilę doświadczyli stanu nieważkości.

Burger dla leworęcznych

Sieć restauracji "Burger King" postanowiła nabrać swoich gości, dodając do oferty specjalny rodzaj hamburgera - "Whoopera dla leworęcznych". Nowa kanapka miała posiadać odwrócone składniki o 180 stopni względem hamburgera dla praworęcznych. O nowa kanapkę miały prosić tysiące osób. 

Nixon na prezydenta

Amerykańskie, publiczne radio w programie "Talk of the Nation" podało informację, że Richard Nixon będzie kandydował na prezydenta. Hasło, które miało przyświecać kampanii prezydenckiej, miało brzmieć "Nie zrobiłem nic złego i nie zrobię tego drugi raz". Radiowi technicy wyprodukowali nawet materiał radiowy, w którym Nixon zapowiadał powrót do polityki. W tym celu wynajęty został aktor, który perfekcyjnie naśladował głos byłego prezydenta. Żart spowodował szerokie oburzenie społeczeństwa.