Firanki w oknach dodają uroku aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Dekoracje okienne można dobierać w sposób dowolny do własnych preferencji, choć tradycyjnie firanki powinny być białe. Problem w tym, że w wyniku oddziaływania na nie różnych czynników zewnętrznych, mogą zżółknąć. Jak przywrócić im dawny, śnieżnobiały kolor i nie ryzykować zniszczenia delikatnej materii? Przedstawiamy 5 domowych sposobów na to, jak wybielić firanki.

Jak wybielić firanki sodą?

Jak wybielić firanki? Wybielanie firanek wcale nie musi oznaczać konieczności zakupu specjalistycznych detergentów. Czym wybielić firanki? Na przykład sodą oczyszczoną. Jest zdecydowanie najprostszy i najszybszy, jeśli chodzi o domowe sposoby wybielania. Wystarczy do zwykłego prania w pralce dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Warto wiedzieć, że produkt ten ma sam w sobie właściwości wybielające, a jednocześnie nie niszczy tkanin. Efekty wybielania firanek sodą oczyszczoną będą zachwycające.

Jak wybielić firanki solą?

Jak wybielić firanki w zaciszu własnego domu z wykorzystaniem soli kuchennej? To bardzo proste. Wybielanie firanek solą wymaga wykorzystania roztworu soli kuchennej z wodą, w odpowiednich proporcjach. Na 5 litrów wody potrzebujemy 130 g soli, czyli około 7 płaskich łyżek. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć wyprane i wypłukane firanki. Najlepiej, aby wysuszyć je przed wybielaniem, dla osiągnięcia jak najlepszych efektów wybielania. Białe firanki uzyskamy po kilku godzinach moczenia ich w roztworze soli kuchennej.

Jak wybielić firanki proszkiem do pieczenia?

Jak wybielić firanki z użyciem proszku do pieczenia? Proszek ma podobne właściwości do sody oczyszczonej, dlatego z powodzeniem możemy go użyć, aby przeprowadzić efektywne wybielanie. Zamiast soli do 5 litrów wody dodajmy 1 torebkę proszku do pieczenia. Najlepsze efekty uzyskamy przy tym, jeśli będziemy moczyć firankę w takim roztworze przez około 15 minut, a następnie wypierzemy przy użyciu proszku lub płynu przeznaczonego do prania białych tkanin. Pralka powinna być ustawiona na pranie tkanin delikatnych lub firan, o ile jest wyposażona w taki program.

Jak wybielić firanki płynem do mycia naczyń?

Jak wybielić firanki z tłustymi, mało estetycznymi, żółtymi plamami? Do tego celu można wykorzystać płyn do mycia naczyń. Do ich prania i wywabiania tłuszczy środek ten sprawdzi się znakomicie. Wystarczy, że dodamy jedną łyżkę płynu do zwykłego prania. Wybielanie firanek nie musi więc wymagać stosowania wybielaczy.

W czym prać firanki, żeby były białe?

Zasadniczo są dwie szkoły tego, w czym wybielić firanki i jak je prać. Najczęściej są wykonane z delikatnych materiałów, dlatego dla ich bezpieczeństwa najlepiej prać je ręcznie. Można to robić w ciepłej wodzie z mydłem. Wygniatamy firanki np. w dużej misce lub w wannie, a następnie płuczemy je w ciepłej wodzie. Czynność powtarzamy do momentu, aż woda będzie czysta. Suszymy firanki rozpięte na ramie. Jeśli mamy w domu firanki wykonane z włókien naturalnych, np. z lnu lub bawełny, do ostatniego płukania można dodać krochmalu, dla zachowania ich idealnej sztywności.

Natomiast firanki ze sztucznych włókien należy prać w ciepłej wodzie z mydłem lub z użyciem proszku, najlepiej takiego, który zawiera wybielacz optyczny. W użyciu i w sprzedaży są też specjalne proszki do firan, które pozwalają na zachowanie ich pięknego, białego koloru. Dobrym pomysłem w przypadku firan z włókien sztucznych jest dodanie do ostatniego płukania płynu przeciw elektryzowaniu się. Po lekkim wysuszeniu firan, zawieszamy je jeszcze wilgotne na oknie.

Dekoracje okienne z tiulu, dla nadania im należytej czystości, należy moczyć około godziny w letniej wodzie z mydłem, a następnie wygnieść i wrzucić do gorącej wody, również z dodatkiem mydła. Na koniec dla ich wybielenia wkłada się firany tiulowe do gorącej wody z sodą oczyszczoną. Płucze się je w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodaje się krochmal. Jeśli nasza pralka ma program prania delikatnych materiałów lub do prania firanek, można ją wykorzystać do tego celu.