Arbuzy to jedne z najpopularniejszych owoców lata. Nic dziwnego, że tak chętnie jemy je w różnej postaci. Tort z arbuza, pizza, a może sałatka? Każde danie z arbuzem będzie lekkie i orzeźwiające. Zanim jednak przystąpimy do przygotowywania arbuza musimy go kupić. Jak wybrać najlepszego arbuza? Sprawdźcie!

Jak wybrać arbuza – rozmiar  

Już na samym początku możemy zwrócić uwagę na wielkość arbuza. Nie zawsze jest to czynnik, który powie nam, czy arbuz będzie dobry. Jednak mając do wyboru małe, średnie i duże arbuzy, lepiej sięgać po drugą i trzecią wielkość.  Będą one w dojrzałe w przeciwieństwie do mniejszych owoców.

Jak wybrać arbuza – kolor

Dojrzałe arbuzy mają ciemnozielony kolor, dlatego warto sięgać po owoce właśnie w tym kolorze.

Jak wybrać arbuza – test dźwięku

Jeżeli już upatrzymy sobie naszego arbuza, możemy stuknąć w owoc i sprawdzić czy wydaje on dudniący dźwięk. Jeśli tak, to znak, że owoc jest dojrzały i gotowy do zjedzenia.

>>> Sprawdź jak szybko pokroić arbuza! <<<

Jak wybrać arbuza – szukaj wyraźnej sieci  

Arbuzy mają na sobie jasną lub ciemną sieć przypominającą podłużne paski. Jeżeli szukamy słodkiego arbuza, musimy szukać dobrze widocznej sieci.

Jak wybrać arbuza – ogonek

Część arbuzów ma jeszcze ogonek. On także może być dla nas informacją, czy owoc jest dojrzały. Gotowy do zjedzenia arbuz będzie miał suchy ogonek. Jeżeli jest on zielony, oznacza to, że został zerwany zbyt wcześnie.

Jak wybrać arbuza – plama na spodzie

To już ostatni rok przy wyborze arbuza! Oglądając arbuza warto zwrócić uwagę na żółtą lub białą plamę, która jest dla nas informacją w jaki sposób arbuz leżał na ziemi. Im plama będzie ciemniejsza i bardziej żółta – tym lepiej.