Decydując się na zakup drukarki, która ma posłużyć całej rodzinie do wydruku dokumentów, materiałów do pracy i nauki czy kolorowanek dla dzieci musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Z jaką częstotliwością drukujemy, jaki budżet chcemy przeznaczyć oraz czy wydruk w większości będzie czarno-biały czy też kolorowy. Sprawdź nasz kompletny poradnik, który ułatwi ci podjęcie decyzji!

Spis treści:

  1. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru drukarki do domu?
  2. Drukarka laserowa – wydajność i szybkość wydruku
  3. Drukarka atramentowa – kompaktowość i niska cena
  4. Tusze oraz zamienniki

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru drukarki do domu?

Zakup drukarki dobrany odpowiednio do potrzeb domowników sprawi, że koszty szybko się zwrócą. Home office lub nauka dzieci w domu wymaga sporej ilości dokumentów i materiałów drukowanych codziennie. Przy wyborze drukarki weź pod uwagę:

  • rozdzielczość – w przypadku, gdy zakładamy druk dokumentów, stron książek, artykułów oraz prostych grafik, wystarczy zakup drukarki laserowej, której rozdzielczość oscyluje do 2400x600 dpi. Natomiast do najprostszych druków wystarczy tylko 600x600 dpi. Jeżeli planujemy dokładniejszy druk nastawiony na zdjęcia oraz detale, wybierz tę atramentową, której rozdzielczość to ok. 9600x2400 dpi.
  • szybkość – ten parametr jest liczony poprzez określenie ilości wydruku stron na minutę. Dla komfortu domowego wydruku nie jest to pierwszorzędny parametr, który warunkuje zakup danej drukarki. Optymalna szybkość to około 10-15 stron na minutę.
  • miesięczne wykorzystanie – to jedna z ważniejszych kwestii, która wiąże się też z kosztami eksploatacyjnymi oraz zakupem dodatkowych elementów – tusza lub tonera. W przypadku, gdy domowe użycie zakłada wydruk powyżej 500-600 stron, najlepszym wyborem będzie drukarka laserowa – w innym przypadku wystarczy jedynie atramentowa.
  • dodatkowe ułatwienia – mając na względzie szybki dostęp do narzędzia, sprawdź czy drukarka ma możliwość połączenia do sieci Wi-Fi oraz LAN. To przyspieszy wydruk zarówno z komputera, jak i smartfona, który coraz częściej jest obsługiwany także przez dzieci używające go do wyszukiwania plików do druku prac domowych.

Drukarka laserowa -wydajność i szybkość wydruku

Niewątpliwie jest to opcja zakupowa dla tych, którzy cenią sobie zwiększoną wydajność ze względu na eksploatację. Wydruk powyżej 600 stron miesięcznie to zadanie zdecydowanie dla drukarek laserowych. Niskie koszty użytkowania sprawiają, że jednorazowy zakup droższej drukarki zwraca się bardzo szybko podczas jej wzmożonej pracy. Wadą jest nierzadko cena oraz w standardowych modelach brak możliwości generowania wydruków kolorowych.

Jest to zdecydowanie drukarka dla ciebie, jeżeli ty i twoje dzieci drukujecie spore ilości materiałów podstawowych, bez konieczności wydruku kolorowego czy też skomplikowanych grafik.

Drukarka atramentowa – kompaktowość i niska cena

To urządzenie jest zdecydowanie tańsze niż drukarki laserowe. Dodatkowo, jeżeli liczysz się z każdym metrem kwadratowym, te kompaktowe urządzenia zajmują niewiele miejsca i z łatwością ustawisz na biurku dziecka. Jeżeli ty i twoja rodzina drukujecie kolorowe zdjęcia czy grafiki – to zdecydowanie opcja dla was. Niestety wadą jest niewątpliwie głośniejsza praca, wolniejszy wydruk oraz co ważniejsze – wysokie koszty eksploatacji. Decydując się na ich zmniejszenie, kupując zamienniki tuszów, możemy narazić się na niższą jakość wydruków.

Jest to zdecydowanie opcja dla ciebie, jeżeli szukasz taniego sprzętu do wydruku niewielkich kolorowych zdjęć i grafik oraz nie przeszkadza ci wolniejszy wydruk dokumentów w porównaniu do drukarki laserowej.

Tusze oraz zamienniki

Chcąc zmniejszyć koszty eksploatacji często decydujemy się na zamienniki oryginalnych tonerów. Jest to ryzykowne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy przekonania do danego producenta.

Nie są one rekomendowane przez producentów drukarek ze względu na słabszą jakość oraz ryzyko wystąpienia zaschnięcia oraz innych usterek. W takim przypadku, po zamontowaniu zamiennika, nie możemy dłużej liczyć na gwarancję producenta, gdy dojdzie do uszkodzenia drukarki.

Drukując duże ilości dokumentów oraz regularnie nie ma obaw, że zamiennik wyschnie. W tej sytuacji bez problemu możesz zainwestować w tańszą opcję. W przeciwnym wypadku, gdy wydruk to rzadkość – zakup oryginalny tusz, aby mieć pewność, że urządzenie nie zostanie uszkodzone.