Spis treści:

  1. Kołdra całoroczna - zalety i wady
  2. Kołdra sezonowa - zimowa i letnia

W zależności od upodobań, alergii domowników oraz wymogów należy zastanowić się, w jaką kołdrę najlepiej zainwestować. Wyróżniamy kołdry w skalach trzystopniowych, gdzie odpowiednio pojawia się chłodna, ciepła oraz bardzo ciepła. Skala TOG określa ten poziom w Europie zachodniej oraz Wielkiej Brytanii - 3 TOG w kołdrach ultralekkich aż do 16,5 TOG kołder bardzo ciepłych.

Kołdra całoroczna - zalety i wady

Kołdra całoroczna w większości przypadków jest kołdrą łączoną, którą w zależności od temperatury i pory roku można odłączyć bądź dostawić. Jest to uniwersalna technika, która pozwala na dostosowanie wymiaru ciepła czy też chłodzenia. Mocowania są kompatybilne na tyle, że nie powinna poruszać się i rozłączać podczas snu. Rzepy, spinki lub napy to popularne rozwiązania, które świetnie się sprawdzają także przy praniu kołder, które wykonujemy co jakiś czas.

W przypadku wyboru rekomendujemy zatrzaski, które skutecznie chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń wgłąb kołdry. W innym przypadku wbijający się kurz i roztocza sprawiają, ze higiena oraz jej utrzymanie jest kłopotliwe. Rzepy są niedostatecznym rozwiązaniem gdyż nie zapewniają stabilność i po jakimś czasie luzują zacisk pomiędzy dwiema kołdrami. Może w tym przypadku dochodzić do przypadkowego rozszczepienia.

Warto dodać, że kluczowym elementem podczas wyboru kołdry całorocznej są także szwy. To one decydują o bezproblemowym użytkowaniu przez wiele lat. Dodatkowym ich atutem jest utrzymanie wypełnienia kołdry w należytym ładzie w miejscu pikowania. Stabilność i gęstość szwu zapewnia, że silikonowe czy naturalne wypełnienie nie wypadnie.

Kołdra sezonowa - zimowa i letnia

Kołdra zimowa i letnia to rozwiązanie dla osób, które czują niedostateczny komfort podczas użytkowania kołdry całorocznej. Wymagają zarówno lekkości i przewiewności w obydwu kategoriach. Przedstawiamy benefity płynące z posiadania kołdry letniej i zimowej.

Kołdra letnia

Kołdra letnia powinna się charakteryzować dobrą przewiewnością oraz lekkością wypełnienia gwarantujące dobrą jakość snu. Podczas upałów oraz podwyższonej wilgotności powietrza przy deszczowym lecie powinna spełniać kilka czynników. Ważne jest wypełnienie, poszycie oraz rodzaj kołdry letniej.

Zobacz również:

Poszycie kołdry

kołdra letnia z poszycia bawełnianego lub z domieszką włókiem bambusowych zapewnia najlepszy komfort spania. Dobrym wyborem będzie także poszycie składające się z mikrofazy. Kluczem do sukcesu w przypadku tych kołder jest gęstość włókien, które zapewnią optymalną przepuszczalność. Odparowywanie potu z ciała oraz swobodną wymianę powietrza zapewnią naturalne materiały. Należy wystrzegać się syntetyków, które pomimo lekkości są sporą barierą dla wymiany cieplnej.

Rodzaj wypełnienia

kołdra letnia z naturalnym wsadem lekkim z pierza czy puchu to najlepsze rozwiązanie przy zachowaniu odpowiedniego ciężaru kołdry. Niestety to rozwiązanie jest przeciwwskazaniem dla alergików oraz osób podatnych na choroby układu oddechowego - takie jak astma, niedrożność nosa czy zapalenia zatok. Syntetyczny puch wykonany z włókiem silikonowych może być dostatecznym materiałem. Tutaj rekomendowane są zwłaszcza włókna celulozowe z bambusa.

Wypełnienie (ilość)

Ważne jest, aby mieć świadomość, ze wypełnienie syntetyczne kołdry letniej będzie nieco cięższe od materiałów naturalnych w postaci pierza czy puchu. Wszystko zależy od wybranych parametrów oraz zachowanej wymianie cieplnej.

Kołdra zimowa

W przypadku kołdry zimowej najpopularniejszym rozwiązaniem z poprzednich dekad było wypełnienie z pierza czy puchu gęsiego. Niestety alergie oraz problemy oddechowe związane z gromadzeniem się roztoczy sprawiły, ze to rozwiązanie nie jest popularyzowane w wielu przypadkach.

Lepszym rozwiązaniem jest wypełnienie z karbowanego włókna z domieszka silikonu. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na kumulowaniu odpowiedniej dawki ciepła z jednoczesną filtrację bez możliwości przesadnego pocenia się w trakcie snu. Jest ono wykorzystywane także przy kołdrach całorocznych w sporej mierze. Antyalergiczne wypełnienie i wnętrze pozwala na spokojny sen dla każdego użytkownika.

Tkanina poszycia powinna być drugim kluczowym czynnikiem wyboru kołdry zimowej. Szorstkie i nieprzyjemne materiały nie pozwolą na spokojny sen - wybierajmy te naturalne z bawełny czy domieszki poliestru i bawełny. Dzięki domieszkom włókna syntetyczne kołdra jest wytrzymalsza i pozostaje na dłużej sprężysta i miękka. Sprawdzi się tutaj także mikrowłókno, które sprawi, ze kołdra zimowa nie będzie ciężka i nieprzyjemna w użytkowaniu. Wybór kołder zimowych z satyny jest wskazane w porach letnich, gdyż uczucie śliskości i chłodu, które dają podczas użytkowania nie sprawdzi się w zimowych miesiącach.