Advertisement

Co warto wiedzieć przed zakupem lampki nocnej dla dziecka?

Wybierając lampkę do pokoiku dziecięcego, rodzice często kierują się głównie fantazyjnym wyglądem, jednak powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Czy spełnia ona europejskie normy (jest oznaczona symbolem CE) i jest odpowiednia do wieku ich podopiecznego?

Warto rozróżnić lampki dla dzieci od lampek dla niemowląt. Te drugie emitują delikatniejsze światło, bardziej odpowiednie dla nieprzyzwyczajonych jeszcze do zewnętrznego świata oczu noworodka. Lampka dla starszego dziecka również nie powinna dawać zbyt ostrego światła, by nie utrudniać zasypiania, ani nie rozbudzać malucha w nocy, gdy rodzic sprawdza, czy wszystko u niego w porządku.

Pożądane jest światło o ciepłej barwie, które daje poczucie komfortu, przytulności i bezpieczeństwa.

Zalety posiadania lampki nocnej w pokoju dziecka?

Lampka nocna w pokoju dziecięcym to przede wszystkim pomoc w samodzielnym zasypianiu dziecka, które boi się ciemności lub zostać samo w pokoju. Fantazyjna lampka w kształcie zwierzątka może być cennym „przyjacielem” do zasypiania lub „skrzatem stróżem”, który będzie miał na malucha oko w nocy.

Dziecięca lampka nocna to też dodatkowe źródło światła, na tyle delikatne, że nie rozbudza dziecka, ale pozwala rodzicowi skontrolować czy śpi ono spokojnie i niczego nie potrzebuje. Przyda się również mamom karmiącym w nocy. Zobacz pomysły na oświetlenie pokoju dziecięcego od IKEA.

Praktyczne wykorzystanie lampki nocnej

Słabe światło lampki nocnej dziecka pomaga nie tylko w cichym i niebudzącym nikogo kontrolowaniu, czy u dziecka wszystko w porządku, ale również ułatwia wstawanie do płaczącego malucha w nocy. W środku nocy nie razi oczu rodzica ani dziecka gwałtownym blaskiem i dzięki często obecnym regulacjom natężenia oświetlenia pozwala stopniowo przyzwyczaić się do światła.

Lampki do pokoju niemowlaka

Lampka dla niemowląt różni się nieco od lampki nocnej na stolik przy łóżeczku przedszkolaka. Przede wszystkim jej światło jest znacznie łagodniejsze, zapewniające półmrok. Tworzy to przyjemny klimat, który pozwala się zrelaksować karmiącej mamie oraz nie przeszkadza dziecku w zasypianiu.

Lampki dla noworodków i niemowląt często są na baterie, dzięki czemu łatwo można je przenosić na przykład od łóżeczka do fotela do karmienia.

Popularne typy lampek nocnych dla dzieci

W sklepach można znaleźć bardzo duży wybór wzorów lampek dziecięcych. Każda z nich ma swoje zalety i sprawdzi się w innych aranżacjach pokoiku dla najmłodszych.

Lampki ścienne o różnych kształtach

Takie lampki można powiesić na ścianie lub postawić na półce. Przedstawiają zwierzątka, motylki, listki, chmurki, domki i gwiazdki. Łatwo dobrać je do baśniowej aranżacji. Wzory są na tyle uniwersalne, że pasują i do pokoiku chłopczyka i dziewczynki. Mogą służyć przedszkolakowi, a później stanąć np. na regale czy półce pierwszoklasisty, jako dodatkowa ozdoba pokoju.

Lampki nocne stojące

Tu dostępne są zarówno lampki, które odwzorowują zwierzątka, jak i bardziej klasyczne modele z abażurem i „uszami”, które także mają się kojarzyć z przyjaznymi zwierzątkami. Ciekawym wariantem mogą być też modele o kształcie kuli (np. foki). Wszystkie one wyglądają dość dziecinnie, ale spokojnie mogą posłużyć dziecku do końca okresu przedszkolnego.

Do pokoiku, który ma „rosnąć razem z dzieckiem”, dobre będą za to proste lampy z kloszami we wzorki. Są bardziej uniwersalne, a przy okazji tworzą ciekawą grę światła i cienia w ciemności. Zobacz także propozycje IKEA na klasyczne lampki nocne.

Oświetlenie wiszące do pokoju dziecięcego

Nad łóżeczkiem dziecka można powiesić także pojedynczą lampę sufitową z doczepionymi ozdobami, kryształkami lub maskotkami. Warto jednak pamiętać o tym, że abażur nie powinien przepuszczać zbyt mocnego światła. Często wybierane są także płaskie lampy, z nieprzezroczystym kloszem, które dają spokojne, przytłumione światło.

Lampy sufitowej dobrze jest nie wieszać też bezpośrednio nad miejscem, gdzie będzie znajdowała się główka dziecka, by światło nie raziło go prosto w oczy.

Podsumowując – dobrze dobrana lampka do pokoju dziecięcego pomoże poradzić sobie z dziecięcymi lękami, a jednocześnie być funkcjonalna dla rodzica – ułatwić kontrolowanie czy dziecko śpi, pomóc w nocnym karmieniu czy przekonaniu malucha do spania we własnym łóżeczku i bez rodziców.