Spis treści:

  1. Od czego zależy wybór dobrej suszarki do grzybów i owoców?
  2. Rekomendowane suszarki do żywności
  3. Przygotowanie i sposób ułożenia produktów na suszarce

Wybór dobrej suszarki do grzybów i owoców - zasady

Pierwszą zasadą jest odpowiednia temperatura grzania, która powinna być stała. Jest to niezbędne, aby grzyby zostały wysuszone tak, aby zachować jak najwięcej właściwości odżywczych. Jej działanie polega na ogrzewaniu wnętrza powierzchni suszarki przez grzałkę, gdzie umieszczone są plastikowe tacki, między którymi jest odpowiednia przestrzeń, aby powietrze mogło swobodnie krążyć między piętrami.

Wewnątrz znajduje się niewielki wentylatorek, który spycha powietrze w dół urządzenia. Odpowiednia temperatura grzania zapewnia, że owoce czy grzyby po wrzuceniu do słoika nie zawilgotnieją, a w efekcie nie spleśnieją. Jeżeli będzie zbyt niska, zawartość wilgoci będzie zbyt wysoka, a produkty miękkie i zwiędnięte, zamiast lekkie i chrupiące.

Kluczowym kryterium powinna być temperatura oraz ilość tacek. Jeżeli masz spore zbiory ze swojej działki czy ogrodu, wybierz tę, która posiada kilka lub kilkanaście pięter - to z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę nad przechowywaniem żywności na zimowy okres.

Rekomendowane suszarki do żywności

Przedstawiamy suszarki, które świetnie spiszą się podczas letnich zbiorów owoców i jesiennych zbiorów grzybów leśnych. W zależności od tego, jak często z nich korzystacie i jak dużo składników chcecie przetworzyć, dobraliśmy sprawdzone typy w zestawieniu:

Suszarka do grzybów i owoców Browin

Jest to suszarka do grzybów, która nie obciąży domowego budżetu, a zarazem sprawdzi się przy sezonowym suszeniu latem i jesienią. Jej pojemność to 13,5 l - to odpowiednia wielkość dla osób, które okazjonalnie przygotowują żywność w ten sposób. Suszarka o mocy 125 W z 5 sitkami pozwala suszyć na kilku poziomach również kwiaty jadalne, zioła oraz przygotowywać płatki ryżowe, owsiane i inne. Suszenie produktów spożywczych jest doskonałą metodą konserwacji przy zachowaniu ich naturalnych walorów. Powietrze wewnątrz nastawiamy na stałą temperaturę, które cyrkuluje wewnątrz urządzenia.

Suszarka do grzybów i owoców Concept

To ciekawa propozycja suszarki, która ma aż 12 sit w zestawie, co pozwala na wielopiętrowe układanie grzybów i owoców, a przy tym zaoszczędzenie czasu i energii. Ma ona wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem, co dodatkowo jest na plus. Jest to ciche urządzenie - 46 dB - jego praca jest wręcz niezauważalna. Kilkustopniowe grzanie jest sporym atutem: 8 stopni temperatury suszenia: 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70°C.

Suszarka Concept Infra

Suszarka Concept Infra to coś dla tych, którzy potrzebują ususzyć większe ilości grzybów i owoców i nie robią tego jedynie sezonowo! Dzięki podczerwieni, możesz zachować w wybranych warzywach, owocach i grzybach więcej witamin, minerałów oraz enzymów. Suszarka posiada program zarówno do suszenia, jak i sterylizacji. Zakres temperatury waha się pomiędzy 35 - 75°C. Tacki są wykonane ze stali nierdzewnej oraz dodatkowo urządzenie jest zaopatrzone w tacę ociekową. Jest to profesjonalne urządzenie, które nie zawiedzie przy częstszym i regularniejszym stosowaniu!

Przygotowanie i sposób ułożenia produktów na suszarce

Odpowiednie przygotowanie produktów jest kluczem do sukcesu podczas końcowego etapu suszenia i przechowywania. Należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić grzyby i sprawdzić czy wśród nich nie znajdują się trujące osobniki oraz inne składniki zanieczyszczeń - to one najczęściej dostają się w drobne szczeliny sitek i powodują gnicie czy pleśń.

Kroimy na równe plasterki tej samej grubości - wtedy będziemy mieć pewność, ze wszystkie produkty wysuszą się w tym samym czasie. Cieńsze plastry potrzebują około 5 godzin na całkowite wyschnięcie, natomiast te grubsze około 8 godzin. Nie oszczędzajmy na czasie i pozwólmy wodzie odparować, aby po zamknięciu w słoik grzyby czy owoce nie zawilgotniały. To ważne, aby żywność została przechowana prawidłowo.