1.    Wysokość. Zabrudzenia, szczególnie te lekkie przemieszczają się wzbijane przez ruch domowników. Sprawia to, że najwięcej kurzu znajduje się przy ścianach i pod meblami. Dlatego warto zmierzyć wysokość nóg mebli, aby robot pod nie wjeżdżał. Wysokość robota mierzymy w najwyższym punkcie, w przypadku modeli iRobot Roomba jest to 9,2 cm.
2.    Adaptacja do warunków otoczenia. Zaawansowany system nawigacyjny umożliwia samodzielną pracę robota w rzeczywistych warunkach. Najlepsze urządzenia wyposażone są w system czujników umożlwiający reakcję robota w czasie rzeczywistym.
3.    Zdolność manewrowania. Roboty odkurzające są wszędobylskie, wjadą m.in. pod krzesła. Warto zmierzyć odstępy pomiędzy nogami, aby sprawdzić czy robot będzie w stanie wjechać. Ponadto kształt robota również determinuje szybkość wydostania się spomiędzy nóg.
4.    Udogodnienia. W zależności od zaawansowania produktu, roboty odkurzające mogą posiadać szereg przydatnych udogodnień. Można wymienić tu informacje głosowe o stanie urządzenia kontrolki informujące o zapełnieniu zbiornika na zabrudzenia, czy aplikację mobilną, która umożliwi zarządzanie robotem.
5.    Funkcje i systemy. Warto zaznajomić się z dodatkowymi funkcjami poszczególnych modeli. Jedną z bardziej istotnych jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy. Warte uwagi są również systemy wykrywania obszarów silniej zabrudzonych.
6.    Filtry. Dużą zaletą robotów odkurzających jest to, że w toku swojej pracy nie oddają
z powrotem zassanego z dużą siłą powietrza, a co za tym idzie drobinek kurzu. Zadanie to ułatwiają odpowiednie filtry.
7.    Konserwacja. Podobnie jak tradycyjne odkurzacze, również roboty wymagają okresowej konserwacji. Część producentów na tę okazję przewidziała intuicyjne oznaczenia kolorystyczne modułów, które można samodzielnie zdemontować i oczyścić.
8.    Akcesoria. Znajduje się wśród nich szerokie spektrum urządzeń peryferyjnych i narzędzi np. do czyszczenia robota. Warte uwagi są wirtualne ściany, które ograniczają teren pracy robota. Powinny one jednak być łatwe ich przenoszenie w aktualnie wymagane miejsca (np. obszar, gdzie bawi się dziecko), aby na stałe nie wykluczyć danej powierzchni ze sprzątania.
9.    Serwis. Warto sprawdzić możliwości i jakość obsługi klienta pod kątem posprzedażowym. Kontakt z serwisem, usługa door-to-door, dostępność elementów eksploatacyjnych.
10.    Kompatybilność. Lubimy otrzymywać pomoc w obowiązkach domowych. Dlatego warto sprawdzić kompatybilność z robotami o innych funkcjach.
11.    Ruchoma głowica czyszcząca. Umiejętność dostosowania trybu pracy do rodzaju sprzątanej powierzchni. Najlepsze roboty samodzielnie dostosowują wysokość głowicy czyszczącej
w zależności czy odkurzają dywan, panel czy wykładzinę.
12.    Schody. Najmniej zaawansowane urządzenia mogą nie być wyposażone w czujnik wysokości, który zabezpieczy je przed spadkiem z uskoków.


Sama oferta iRobota Roomba została skonstruowana tak, aby można było wybrać robota najlepiej dopasowanego do potrzeb. To właśnie one powinny być kluczowe przy świadomym wyborze robota odkurzającego. Więcej informacji na stronie irobot.pl.