Kamień osadzający się w czajniku nie tylko wygląda nieestetycznie ale też wpływa na pracę samego urządzenia. Powoduje, że woda dłużej się gotuje, a co za tym idzie, czajnik pobiera więcej prądu. Kamień może też uszkodzić sam czajnik, przez co może przestać w ogóle grzać wodę.Warto więc zadać, alby czajnik zawsze był czysty i posłużył nam wiele lat.

Kamień w czajniku – jak zapobiegać?

Aby jak najdłużej cieszyć się czystym czajnikiem, możemy zmiękczać wodę z kranu przed wlaniem jej do czajnika. Wystarczy zamontować filtr do wody pod zlewem lub kupić dzbanek z filtrem. Przed zakupem warto upewnić się czy dany filtr oprócz zatrzymywania szkodliwych wirusów i bakterii eliminuje kamień.

Ważnym krokiem, który ograniczy osadzanie się kamienia jest jego regularne czyszczenie. Zaniedbany, rzadko czyszczony czajnik może pokryć się tak dużą warstwą kamienia, że będzie bardzo ciężko ją usunąć.

Jak wyczyścić czajnik? – ocet

Do czyszczenia czajnika możemy użyć roztworu octu z wodą. Jest to metoda bardzo skuteczna. Całe wnętrze czajnika będzie idealnie czyste i błyszczące. Do czajnika wlewamy pół szklanki octu oraz pół szklanki wody i gotujemy roztwór. Następnie płuczemy czajnik i gotujemy w nim kilka razy samą wodę, aby pozbyć się zapachu octu.

Jak wyczyścić czajnik? – kwasek cytrynowy

Jeżeli zapach octu jest zbyt mocny i chcemy użyć innej metody, możemy wykorzystać roztwór kwasku cytrynowego i wody. Wsypujemy torebkę  kwasku (czyli 20 g) do czajnika zalanego wodą do połowy. Gotujemy wodę i zostawiamy ją w czajniku na 3 do 5 godzin. Po tym czasie wylewamy wodę i dokładnie go myjemy.

Jak wyczyścić czajnik? – soda oczyszczona

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną różni się od wcześniej wymienionych sposobów, ponieważ roztworu wody z sodą nie można gotować. Do czajnika wsypujemy dwie łyżki sody, czekamy 15 minut i dokładnie go czyścimy. Urządzenie będzie czyste i wolne od osadu kamienia.

Jak wyczyścić czajnik? – sok z cytryny

Jeżeli nie mamy kwasku cytrynowego, możemy wykorzystać sok z cytryny. Do czajnika wlewamy szklankę soku i czekamy godzinę. Po tym czasie dokładnie myjemy czajnik.

Zobacz również:

Jak wyczyścić czajnik? – obierki ziemniaka

Do usuwania kamienia możemy wykorzystać obierki ziemniaka. Wystarczy napełnić czajnik obierkami, zalać je wodą i zagotować. Po zagotowaniu wylewamy zawartość czajnika i gotujemy samą wodę.

Sprawdź też: