Najpopularniejszą i najbardziej czasochłonną metodą czyszczenia okapu kuchennego jest demontaż i moczenie go w detergencie, a następnie dokładne szorowanie. Już na samą myśl wiele z nas odkłada to zajęcie na „jutro”. Mamy kilka rad jak czyścić okap, aby sama myśl o tym nie przyprawiała nas o zawrót głowy, a czyszczenie było szybkim i zaskakująco przyjemnym zajęciem.

Okap kuchenny – o czym musimy pamiętać?

Musimy pamiętać, że okap, który nie był czyszczony przed dłuższy okres będzie wymagał dokładniejszego i bardziej czasochłonnego czyszczenia niż taki, który czyszczony jest regularnie. Jednak gdy raz wyczyścimy go dokładnie i będziemy pamiętać o regularności to czyszczenie okapu zajmować nam będzie kilka minut.

Okap kuchenny – czego potrzebujemy do czyszczenia?

Do czyszczenia okapu możemy wykorzystać środki, które już mamy w domu. Sprawdzą się one równie dobrze jak gotowe środki czystości. Będziemy potrzebować:

  • olej lub oliwa z oliwek
  • ściereczka z mikrofibry
  • gąbka do mycia
  • woda
  • ocet
  • ręcznik papierowy
  • spryskiwacz

Gdy przygotujemy te produkty, możemy przystąpić do czyszczenia okapu.

Okap kuchenny - czyszczenie zabrudzonego okapu

Najpierw zdejmujemy kratę z filtrem z okapu. Wyjmujemy elementy, które można wymieniać tak, aby została sama krata na której zbierają się zabrudzenia. Mieszamy ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1. Ocet najskuteczniej poradzi sobie z tłuszczem. Wlewamy nasz roztwór do spryskiwacza i dokładnie spryskujemy nim całą kratę. Spryskaną kratę zostawiamy na 10-15 minut. Następnie szorujemy kratę ściereczką lub gąbką. Następnie wystarczy wytrzeć kratę ręcznikiem papierowym i gotowe.

Okap kuchenny - regularne czyszczenie okapu

Aby uniknąć szorowania okapu, powinniśmy czyścić go średnio co dwa tygodnie i nie powinno nam to zająć dłużej niż 10 minut. Do regularnego czyszczenia używamy oleju lub oliwy, ponieważ doskonale rozpuszcza on brud i tłuszcz.

Nanosimy na kratę oliwę lub olej za pomocą gąbki i przykrywamy ściereczką z mikrofibry zamoczoną w gorącej wodzie. Ściągamy ściereczkę i czyścimy kratę ostrą stroną gąbki. Ręcznikiem papierowym usuwamy resztki oliwy i polerujemy kratę, aby była czysta i dobrze się prezentowała.

Okap kuchenny – jak czyścić go z zewnątrz?

Aby wyczyścić okap z zewnątrz możemy to zrobić za pomocą wody z octem lub za pomocą oleju. Woda z octem dodatkowo nabłyszczy powierzchnię, dlatego tez bardziej ją polecamy.