Przy myciu okien warto pamiętać o praniu zasłon, firanek i czyszczeniu rolet. Na nich również osadza się kurz i brud. Sprawdź jak szybko wyczyścić rolety!

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Rolety materiałowe, najczęściej zwijane, są bardzo popularne. Są dwie metody czyszczenia ich tak, aby nie powstały zacieki i ślady. Aby pozbyć się kurzu powinniśmy użyć odkurzacza. Do dokładniejszego umycia możemy użyć wody z odrobiną detergentu. Ważne, aby nie zmoczyć rolet zbyt mocno. Ta sama metoda sprawdzi się przy czyszczeniu rolet w kasecie oraz dzień noc.

Jeżeli na roletach osadziła się pleśń, możemy wymieszać 1 litr ciepłej wody z łyżką płynu do naczyń oraz łyżką proszku do prania. Mieszamy miksturę i miękką szczoteczką nanosimy na roletę delikatnymi ruchami.

Jak wyczyścić rolety pionowe?

Rolety pionowe najlepiej najpierw odkurzyć, a później przetrzeć mokrą szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są prawdopodobnie najprostsze do wyczyszczenia ze wszystkich wymienionych w tym tekście. Większość z nich wykonana jest z materiału lub poliestru, dlatego możemy wrzucić je do pralki. Wystarczy wyciągnąć wszystkie pręty i obciążniki, a samą tkaninę uprać na delikatnym programie z niską temperaturą.

Jak wyczyścić plisowane rolety?

Plisy najczęściej wykonane są z syntetycznego materiału, dlatego są trwałe i niewiele może im zaszkodzić. Najlepszą metodą będzie zmoczyć materiał w wannie z zimną woda i odrobiną płynu do naczyń.

Jak wyczyścić drewniane rolety?

Najlepszą metodą czyszczenia rolet drewnianych jest ich regularne odkurzanie suchą ściereczką z dodatkiem specjalnego środku do nabłyszczania drewna. Jeżeli jednak rolety nie były odświeżane przez dłuższy czas, możemy użyć wilgotnej ściereczki nasączonej wodą z dodatkiem specjalnego płynu do mycia drewna. W ten sposób nie tylko umyjemy rolety, ale jednocześnie je zaimpregnujemy.

Jak wyczyścić rolety zewnętrzne?

Zanim zabierzemy się za „prawdziwe” mycie rolet zewnętrznych, warto spłukać z nich nagromadzony kurz i pył. Możemy zrobić to na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej. Aby dokładnie umyć rolety, możemy użyć ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Najlepiej myć je ściereczką lub miękką gąbką. Pamiętajmy o wyczyszczeniu bocznych prowadnic w których zbierają się zanieczyszczenia.