Jak wyczyścić żelazko octem?

Brud może osadzać się na stopce żelazka oraz w jego środku, a prawidłowe i regularne czyszczenie przekłada się na poprawienie jakości prasowania i zwiększenie żywotności urządzenia. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem czyszczenia założyć wodoodporne rękawice kuchenne, które zapobiegną ewentualnym poparzeniom czy podrażnieniom!

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka jest umycie go delikatną szmatką (np. bawełnianą) albo gąbką nasączoną octem spirytusowym bądź roztworem powstałym z połowy szklanki octu i dwóch łyżeczek soli lub sody oczyszczonej. Żelazko powinno być lekko nagrzane, dlatego ustaw najsłabszy tryb grzania – dla zachowania bezpieczeństwa podczas czyszczenia odłącz je od prądu. Wilgotną od octu szmatką delikatnie przecieraj stopkę żelazka szczególną uwagę zwracając na miejsca, w których widoczne są szorstkie, brązowe plamy po przypaleniu. Innym rozwiązaniem jest podgrzanie roztworu do 70 stopni Celsjusza i owinięcie stopki nienagrzanego żelazka wilgotną szmatką na około 10 minut. Do przemycia trudniej dostępnych miejsc możesz wykorzystać patyczki kosmetyczne lub szczoteczkę do zębów. Gdy ciemny osad zniknie, dokładnie wytrzyj stopkę ściereczką zwilżoną wodą destylowaną.

Aby wyczyścić wnętrze żelazka, przygotuj mieszankę z wody i octu spirytusowego – pół szklanki przefiltrowanej lub przegotowanej wody wymieszaj z pół szklanki octu i całość wlej do pojemnika na wodę znajdującego się w żelazku. Włącz urządzenie i ustaw najwyższy stopień parowania. Kiedy żelazko będzie już nagrzane, możesz wziąć je do ręki i trzymać w pozycji poziomej, dzięki czemu para będzie wytwarzana w maksymalnym stopniu. Możesz też kilkukrotnie nacisnąć specjalny przycisk dedykowany do wypuszczania pary. Podczas czyszczenia spalonego żelazka z otworów na parę powinien wydobywać się zalegający tam kamień i brud. Takie oczyszczanie trwa zazwyczaj około 5 minut. Pamiętaj, żeby później wylać ciecz, która nie wyparuje ze zbiornika na wodę!

Roztwór wody i octu może pozostawić nieprzyjemny zapach, którego możesz się pozbyć powtarzając cały proces, ale tym razem wykorzystując tylko wodę. Nie rozpoczynaj prasowania, jeśli we wnętrzu żelazka pozostaną resztki octu, który może uszkodzić Twoje ubrania i sam sprzęt.

Jak wyczyścić żelazko solą?

W walce z przypalonym żelazkiem skuteczna jest również zwykła sól kuchenna.

Na gazetę, karton albo papier do pieczenia wysyp grubą warstwę soli. Nagrzej żelazko do maksymalnej temperatury (pamiętając o wyłączeniu funkcji pary), a następnie prasuj uzyskaną powierzchnię tak długo aż ślady przypalenia znikną, a żelazko będzie całkowicie wyczyszczone. Po ostudzeniu wypłucz stopkę pod gorącą bieżącą wodą – w urządzeniu ani na nim nie powinien zostać żaden kryształek soli. Pamiętaj, żeby wysuszyć żelazko, zanim dalej będziesz go używać!

Kryształki soli możesz również wykorzystać do zwiększenia skuteczności czyszczenia żelazka przy pomocy folii aluminiowej. Średnio nagrzanym żelazkiem prasuj pogniecioną folię obsypaną solą i rozłożoną na desce do prasowania aż do momentu usunięcia zabrudzeń.

Zobacz również:

Przypaloną stopę żelazka możesz także przecierać roztworem soli kuchennej i octu w proporcjach 1:1. W takim przypadku żelazko powinno być rozgrzane na najmniejszym stopniu, a następnie odłączone od prądu. Bawełnianą szmatką zamoczoną w uzyskanej mieszaninie dokładnie przecieraj zabrudzone miejsca, a po zakończeniu wyczyszczoną powierzchnię wytrzyj szmatką zwilżoną wodą destylowaną.

Jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną?

Żelazko po przypaleniu może być trudne do wyczyszczenia. W takich sytuacjach warto sięgnąć po sodę oczyszczoną, która pomoże pozbyć się zabrudzeń.

Na przypaloną powierzchnię żelazka nanieś pastę zrobioną z łyżeczki wody destylowanej i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i pozostaw tak na kilkanaście minut. Po tym czasie wilgotną ściereczką oczyść stopę żelazka z pasty i delikatnie przecieraj jego powierzchnię pozbywając się przypalenia. Po oczyszczeniu żelazka pamiętaj o przemyciu go szmatką zwilżoną wcześniej wodą destylowaną.

Jak wyczyścić żelazko świecą?

Nawet mocno przypalone żelazko można wyczyścić świecą. Wystarczy pocierać lekko rozgrzaną stopę żelazka kawałkiem białej świecy owiniętym w płócienną ściereczkę. Resztki tłuszczu ze świecy zebrać prasując złożony papierowy ręcznik kuchenny lub starą zmiętą gazetę.
Podczas takiego czyszczenia warto zabezpieczyć powierzchnie pod żelazkiem, skapujący wosk może zabrudzić deskę, albo stół. Najlepiej położyć położyć wtedy stary ręcznik.

Czyszczenie żelazka patyczkami

Patyczki kosmetyczne idealnie sprawdzają się, gdy musimy wyczyścić zakamarki spalonego lub ubrudzonego żelazka, do których dostęp jest mocno utrudniony, np. otwory na parę. Patyczki zakończone wacikami należy zanurzyć w roztworze octu z solą i delikatnie wydobyć zalegający brud i osad.

Taki sposób usuwania osadu z upustów pary jest całkowicie bezpieczny dla żelazka i pozwala na dokładne oczyszczenie z kamienia, zabrudzeń i przypaleń.

Czym nie czyścić żelazka teflonowego?

Teflonowa powłoka to najbardziej wymagający materiał do czyszczenia – wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jego strukturę dość łatwo naruszyć. Musisz odpowiednio dobrać środki czyszczące, które nie doprowadzą do zarysowania stopy żelazka – uszkodzenie ma wpływ na jakość prasowania i zwiększa ryzyko przypalenia.

Stopy żelazka nigdy nie czyść drucianą gąbką kuchenną, metalową szczotką czy ostrymi przedmiotami, które mogłyby uszkodzić powierzchnię żelazka. Możesz wykorzystać delikatną szmatkę, gąbeczkę albo szczoteczkę do zębów, a w czyszczeniu zabrudzeń powstałych w otworach parowych świetnie sprawdzają się zwykłe patyczki kosmetyczne.

Jeśli zamierzasz skorzystać ze środków do czyszczenia, nie wybieraj produktów dedykowanych do pielęgnacji metalu i mleczek wybielających, które mogą zniszczyć żelazko.

Aby nie zdrapać teflonu, do czyszczenia żelazka po przypaleniu staraj się nie używać sody oczyszczonej ani soli kuchennej – pomimo wysokiej skuteczności roztworu z sodą lub solą, teflonowa powierzchnia nie powinna mieć z nimi styczności. Zamiast tego możesz umyć zabrudzenia ściereczką nasączoną octem spirytusowym.