Dynia na Halloween - jak ją przygotować?

Do wydrążenia dyni na Halloween potrzebny będzie ostry ale dość wąski nożyk i łyżka do zupy. Nie bez znaczenia jest też wybór dyni. Najmniej problemów z wycinaniem i drążeniem sprawi dynia zwyczajna - ma stosunkowo miękką skórkę, którą łatwo jest przekroić, a miękki miąższ z pestkami można usunąć ze środka za pomocą zwykłej łyżki stołowej. Mniejsze lampiony można też wydrążyć z dyni Hokkaido. Zaczynamy od odcięcia wierzchołka. Postaw dynię na stole i narysuj na środku sześciokąt, a następnie natnij skórę wzdłuż wyznaczonych linii.

Zdejmij odciętą część i odłóż ją na razie na bok - później może posłużyć jako pokrywa lampionu z dyni. Jeśli od spodu zostały pestki i włókna miąższu, usuń je łyżką. W uproszczonej wersji możesz też po prostu odciąć wierzchołek dyni kładąc ją bokiem na desce do krojenia. Sześciokątny kształt będzie jednak wyglądał bardziej efektownie. Po usunięciu wierzchołka przystępujemy do drążenia dyni.

Dynia na Halloween - jak ją wydrążyć?

Aby wydrążyć dynię na Halloween, najpierw zrób nożem pomocnicze nacięcia wzdłuż linii sześciokąta, oddzielając w ten sposób skórę od miąższu. Następnie wybierz środek (miękki miąższ oraz pestki) za pomocą łyżki stołowej. Postaraj się, by wydrążona dynia była w środku możliwie jak najbardziej sucha (by osiągnąć najlepszy efekt, trzeba bardzo dokładnie wybrać wszystko, co znajduje się wewnątrz). Wbrew pozorom pestek i nitek, do których są przyczepione nie jest jednak aż tak dużo. Większość dyń tego gatunku (dynia klasyczna lub Hokkaido) jest pusta w środku, a miąższ znajduje się z reguły tylko przy skórce. Pestki z dyni warto zachować - są prawdziwą skarbnicą właściwości odżywczych i witamin, które przydadzą się zwłaszcza w jesienno-zimowym okresie. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości mają pestki z dyni >>>

Jak wyciąć dynię na Halloween?

Po wydrążeniu dyni, kolejny krok to wycięcie wzorów. Jeśli chcesz wykonać klasyczny lampion z dyni na Halloween, narysuj z przodu prosty wzór, a następnie wytnij go wzdłuż linii cienkim nożykiem. Wycięte kształty wypchnij od środka i usuń pozostałości miąższu.

 

Przetrzyj lampion z wierzchu wilgotną ściereczką, zmywając resztki markera. Teraz wystarczy wstawić do środka świeczkę - dynia na Halloween jest gotowa!

Dynia na Halloween - inne pomysły

Jeśli nie przepadasz za tradycyjną estetyką kojarzoną z Halloween, wykorzystaj wydrążoną dynię do przygotowania bardziej eleganckiego wariantu. Zamiast wycinać wykrzywioną twarz, możesz wydrążyć w dyni nieduże otwory o różnej średnicy, układające się w równomierny wzór. Najłatwiej zrobić to za pomocą niedużej wiertarki, ale sprawdzi się też zwykły nożyk, dłuto lub inne narzędzie o ostro zakończonej końcówce. Taki lampion z dyni może być efektowną jesienną dekoracją nie tylko z okazji Halloween. Będzie piękną ozdobą domu lub balkonu.
Zobacz, jak wykonać taki lampion z dyni krok po kroku >>>

Przygotowując dynię na Halloween z dziećmi, zachować ostrożność przy wycinaniu otworów - niezależnie od tego, jakich narzędzi do tego używasz. Wykonanie lampionu może być dla nich świetną zabawą, pod warunkiem, że będzie ona bezpieczna. Młodszym dzieciom raczej odradzamy nacinanie i wycinanie dyni - lepiej zająć je wybieraniem miąższu lub dekorowaniem gotowych lampionów.

--

Zobacz też:

Rodzaje dyni - najpopularniejsze gatunki >>>

Gęsina na św. Marcina - przepis z dynią >>>