1. Obróć sylwetkę o 30 stopni

Gdy pozujesz do zdjęć nigdy nie stój idealnie na wprost. W takiej pozycji każdy mankament twojej sylwetki zostanie wyeksponowany, a twarz będzie wyglądać jakbyś pozowała do policyjnej kartoteki. Zamiast tego delikatnie obróć sylwetkę – dzięki temu będzie wyglądać szczuplej i bardziej naturalnie.

2. Nie trzymaj nóg w postawie na baczność

Zleją się w jedną całość i będą wyglądały jak pień drzewa. Zamiast tego, stań w lekkim rozkroku (nogi nie powinny być rozstawione szerzej niż na szerokość bioder) i wysuń jedną z nóg odrobinę do przodu – dzięki temu będą się wydawać dłuższe. Możesz też skrzyżować nogi - jak na zdjęciu poniżej.

Praiwdłowe ustawienie sylwetki na zdjęciach. Po lewej stronie sywletka jest obrócona o 30 stopni.
Zdjęcia: Katarzyna Tusk

3. Ułóż ciało w literę „S”

Ten trik często wykorzystują blogerki i gwiazdy Instagrama. I trudno się dziwić, bo „litera S” pozwala maksymalnie wyeksponować talię, dzięki czemu sylwetka wygląda najkorzystniej. Jak się ustawić? Wysuń jedną nogę do przodu lekko zginając ją w kolanie. Przenieś ciężar ciała na drugą (wyprostowaną) nogę i delikatnie wypchnij biodro w bok. Wbrew pozorom nie jest to trudne! Takie ułożenie sylwetki najlepiej sprawdzi się przy dopasowanych strojach i długich sukienkach.

4. Pamiętaj o "ażurowej sylwetce"

Gdy pozujesz do zdjęć (zwłaszcza w pozycji siedzącej), unikaj takiego ułożenia sylwetki, w którym będzie ona przypominać jednolitą bryłę. Zamiast tego ułóż ręce i nogi w taki sposób, aby powstało jak najwięcej „prześwitów”. Dzięki temu uzyskasz wrażenie lekkości, a światło lepiej wyrysuje twoją postać i wysmukli ją. Jak uzyskać „ażurową sylwetkę” Gdy stoisz, możesz zgiąć jedną nogę z przodu, położyć rękę na biodrze lub włożyć ją do kieszeni. Gdy siedzisz, ugnij jedną nogę nieco niżej, drugą wysuń do przodu, podeprzyj ręką brodę lub połóż ją na kolanie.

Przykładowa ażurowa sylwetka.
Zdjęcie: Katarzyna Tusk

5. Zadbaj o prawidłową postawę

Fotografia podkreśli nawet najmniejsze zgarbienie, więc nie zapomnij się wyprostować. Zgarbiona postawa sprawia, że twoja sylwetka będzie wyglądać ciężko i masywnie.

6. Nie wypełniaj całego zdjęcia

Zdjęcia w stylu "ja i moja bluzka" może nadają się do katalogu, ale na pewno nie do oprawienia w ramki. Zdecydowanie korzystniej wypada na fotografiach szerszy kadr. Poproś osobę, która robi zdjęcie o to, by pokazała na nim więcej otoczenia. Nie musisz też znajdować się w samym centrum kadru - brak symetrii i nieoczywista kompozycja dają często najlepsze efekty.

7. Zachowuj się naturalnie

Najgorsze co możesz zrobić to stać spięta w oczekiwaniu na dźwięk spustu migawki. Zamiast tego, wykonaj delikatny gest. Popraw włosy, zrób maleńki krok, spójrz na chwilę w bok. Nie przesadź z dynamiką, bo zdjęcie wyjdzie poruszone. Jednak naturalny, nieco spontaniczny ruch najczęściej wygląda lepiej niż wystudiowana poza.

--

Porady pochodzą z książki "Make Photography Easier" Katarzyny Tusk. Autorka jednego z najpopularniejszych blogów lifestyle'owych w Polsce dzieli się w niej swoim doświadczeniem i w przystępny sposób omawia zarówno kwestie techniczne, jak i te związane z estetyką. Podpowiada, jak dobrać kadr, oświetlenie, ale i strój, by powstało zdjęcie najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom. Radzi, jak oswoić fotografię i odnaleźć w niej swój własny styl - niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia profesjonalną lustrzanką, czy smartfonem. W książce Katarzyny Tusk znajdziemy też mnóstwo pięknych zdjęć, a wszystkie wskazówki są zilustrowane praktycznymi przykładami.

Katarzyna Tusk od ponad sześciu lat prowadzi MakeLifeEasier.pl, jeden z najpopularniejszych blogów lifestyle'owych w Polsce, na którym opisuje otaczający ją świat za pomocą słów i obrazów. Jej nastrojowe zdjęcia są inspiracją dla tysięcy osób, które co miesiąc odwiedzają jej blog oraz profile na Facebooku i Instagramie. Czytelniczki w opiniach i komentarzach często doceniają styl zdjęć autorstwa Katarzyny Tusk. „Make Photography Easier” to podsumowanie jej dotychczasowych poszukiwań fotograficznych i doświadczeń - zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie obiektywu.

Katarzyna Tusk