Spis treści:

  1. Czym jest czarne mydło? Właściwości
  2. Peeling enzymatyczny krok po kroku

Czym jest czarne mydło? Właściwości

Czarne mydło pochodzi z Maroka i jego podstawą jest oliwa z oliwek oraz czarne oliwki. To bogactwo witamin z grupy B, E, D oraz żelaza, fosforu, miedzi i wapnia. Jego naturalne składniki w dogłębny sposób pielęgnują skórę, oczyszczając z zanieczyszczeń.

Głównymi jego właściwościami jest zmiękczanie skóry oraz jej nawilżenie. Pozostawiając je na skórze na kilka minut, działa jak peeling enzymatyczny, który pozwala na szybsze złuszczenie martwego naskórka. Dzięki temu nałożone później kosmetyki lepiej się wchłaniają co zwiększa ich działanie.

Jest w szczególności polecane osobom z przetłuszczającą się skórą twarzy i głowy oraz do cery mieszanej i tłustej. Przy tej problematycznej skłonnej do wyprysków, doskonale wysuszy zmiany skórne i pozwoli na ich zaleczenie. Dodatkowo wzmacnia barierę lipidową naskórka, nie powodując znaczniejszego przesuszenia.

Jego działanie przeciwzmarszczkowe sprawia, że nadaje się także do cery dojrzałej. Oliwa z oliwek zawarta w mydle pielęgnuje i dostarcza niezbędnej witaminy E, która koi i nawilża skórę. Podobnie w przypadku skóry głowy - jednocześnie głęboko oczyszcza z resztek kosmetyków stylizujących oraz nawilża. Dzięki temu ograniczymy zmiany ropne powstające z powodu zapchania mieszków włosowych poprzez nieprawidłowe oczyszczanie.

Peeling enzymatyczny krok po kroku

Jak wykonać peeling enzymatyczny czarnym mydłem? Podpowiadamy jak zrobić to krok po kroku i czego się wystrzegać:

  1. Podczas wyboru czarnego mydła sprawdź, czy jest to produkt naturalny o krótkim składzie czy też gotowa mieszanka do zmycia skóry głowy i włosów.
  2. Te z krótszym składem jest przeważnie bardziej kleiste i dość silnie oczyszczające - jego kolor może być mylący gdyż może mieć odcień od zielonkawego po brązowy przypominający kolor i konsystencję melasy.
  3. Na umytą skórę głowy i włosy nakładamy niewielką ilość mydła i delikatnie wmasowujemy opuszkami palców. Pozostawiamy na 2-3 minuty i spłukujemy pod wysokim ciśnieniem wody.
  4. Najlepszym sposobem jest zwilżenie włosów, delikatną odżywką emolientową lub samych końcówek. To zapobiegnie wysuszeniu i splątaniu włosów wysokoporowatych.
  5. Po dokładnym spłukaniu czarnego mydła, myjemy włosy ponownie ulubionym szamponem.
  6. Po tym procesie konieczne jest zakwaszenie włosów. W przeciwnym wypadku może dojść do przesuszenia skóry głowy.
  7. Wystarczy wybrać jedną z dwóch metod - kilka kropel cytryny rozwadniamy w pół litrze wody lub kilka kropel octu jabłkowego na tę samą ilość wody. Wystarczy jedno spłukanie.
  8. Taki zabieg wykonujmy nie częściej niż 1x na 2 tygodnie. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza na przetłuszczających się i cienkich włosach - po umyciu będą sypkie i świeższe, uniesione od nasady.