Zanim zaczniemy suszyć buty, trzeba je oczyścić z piachu i zalegającej wody.
Najlepsza do suszenia jest temperatura pokojowa. Nie zaszkodzi jednak postawić czy powiesić butów w pomieszczeniu, gdzie jest najcieplej  - ale nie bezpośrednio na kaloryferze.

W jakiej pozycji suszyć buty

Buty najlepiej suszyć postawione na podeszwie, natomiast kozaki w pozycji wiszącej łapiąc klamerką tylko jedną stronę cholewy (nie należy ich składać ani zaginać, aby powietrze miało łatwy dostęp do wnętrza buta). Buty z językami trzeba rozsznurować i wyciągnąć język na zewnątrz, a pod ich podeszwę położyć szmatkę lub ręcznik, żeby wchłonął się nadmiar wilgoci.

Jeśli buty są skórzane, to podczas suszenia co jakiś czas warto wsmarowywać w nie niewielką ilość olejku rycynowego. Zapobiegnie to gnieceniu się oraz pękaniu skóry.
Jeśli suszymy kozaki, to do środka można włożyć butelkę po wodzie mineralnej - dzięki temu cholewka nie będzie się zginać.

Sposoby na suszenie butów:

Papier gazetowy

Najprostszą, choć długotrwałą metodą, jest wypchanie butów papierem. Buty pozostawione same sobie mogłyby się skurczyć, dotyczy to zwłaszcza obuwia skórzanego. Jeśli wypchamy je papierem zachowa ono swój kształt. Pamiętajmy, by do wypychania butów nie stosować kolorowo zadrukowanego papieru. Fragmenty druku mogą odbić się na materiale wyściełającym wnętrze buta. Idealny będzie szary lub biały papier, który bardzo dobrze wchłania wilgoć. Z wierzchu można przykładać zwykły, biały papier toaletowy lub ręczniki kuchenne. To przyspieszy suszenie butów. Pamiętajmy także by wymieniać papier co kilka godzin, aż do całkowitego wyschnięcia. Wyjęcie z butów suchych skrawków papieru jest dowodem na to, że buty są znowu zdatne do użytku.

Ryż

Bardzo dobrym sposobem na wyciągnięcie wody i wilgoci ze skóry jest wsypanie do butów ryżu. Idealnie wchłonie nadmiar wody. Gdy napęcznieje trzeba go wymienić na nową porcję lub przejść do kolejnego etapu suszenia.

Kaloryfer

Wiele osób suszy buty na kaloryferze. Jest to bardzo szybki sposób osuszania butów, ale też najbardziej szkodliwy dla obuwia. Stosujmy go tylko wtedy kiedy rzeczywiście nie mamy innego wyjścia, ponieważ ten sposób suszenia butów niszczy materiał i odkształca buty. Ciepło pochodzące z grzejnika oddziałuje na obuwie zbyt szybko i punktowo, ogrzewając silnie podeszwę nie rozchodzi się po całej powierzchni w takim samym tempie.

Suszarka do włosów

Lepszą metodą szybkiego osuszania butów jest zatem zastosowanie suszarki do włosów, która równomiernie ogrzewa całą powierzchnię buta.  Suszarka powinna być ustawiona na dmuchanie chłodnym powietrzem. Przy tej metodzie nie należy wypełniać butów papierem.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachy przemoczonych butów?

Nieprzyjemny zapach wilgoci, który powstał wskutek przemoczenia butów może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas. Żeby pozbyć się tego przykrego zapachu można zastosować sodę oczyszczoną, którą posypiemy suche już obuwie. Możliwe, że będziemy musieli wykonać to kilka razy.
Druga metoda, to włożenie do butów woreczków z herbatą. One tez pochłoną nieprzyjemny zapach.

Uwaga

Nigdy nie zakładajmy mokrych butów na nogi, nawet jeśli musimy gdzieś wyjść, ponieważ możemy je rozbić i będą zbyt luźne, a oprócz tego możemy się nabawić przeziębienia. Lepiej założyć inną, suchą parę.