Wytresuj psa bez stresu!

Pracę z psem najlepiej zacząć już w wieku szczenięcym. Co prawda, w tym okresie szczeniaki nie potrafią jeszcze precyzyjnie wykonać wszystkich zadań, ale mają dużo większy potencjał do nauki. Dlatego ważne jest, aby od samego początku uczyć czworonoga prawidłowego zachowania i wprowadzać jasne reguły dotyczące tego, co wolno, a czego nie. Pierwsze próby szkolenia najlepiej podjąć w domu – im mniej rzeczy rozprasza psiaka, tym lepiej. 

1. Nie karć!

Powód? Możesz bardzo szybko zrazić do siebie pupila. Biciem i okrzykami zdziałasz tylko tyle, że zwierzę straci do Ciebie zaufanie i zacznie się bać. Pamiętaj, pies nie chce Cię zdominować i nie musisz używać w stosunku do niego przemocy, by uzyskać rezultaty. Jeśli przyłapiesz go na gryzieniu buta, nie krzycz na niego, w zamian daj mu zabawkę i pochwal. Takim sposobem stopniowo oduczysz czworonoga złych nawyków.

2. Nauka chodzenia na smyczy

Twój pies powinien rozumieć, że wyjście na spacer determinuje założenie smyczy. Nauka powinna zacząć się od oswojenia psa z nowym przedmiotem na szyi np. w trakcie zabawy. Pamiętaj, by na początku uczyć psa chodzenia równo z Tobą. Jeśli pies ciągnie i rwie na smyczy, stań bez ruchu i nie mówiąc nic, czekaj aż się uspokoi.

3. Komenda

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć psa kilku podstawowych komend np. „siad” i „leżeć”. Ważne, by wydawać psu jasne i proste polecenia, najlepiej wypowiadane tym samym tonem. Powtarzaj komendę kilka razy, chwaląc i nagradzając psa. Pamiętaj, by nie zaczynać lekcji, kiedy pies jest śpiący albo w złym humorze. Trening nie powinien być długi. Lepiej częściej, ale krócej – przyniesie to lepsze rezultaty.

4. Naucz szczeniaka czystości

Aby nauczyć psa załatwiania się na dworze i dawania znać, kiedy chce wyjść, należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Małe psy, ze względu na szczepienia, nie powinny przez kilka tygodni wychodzić poza dom. Jeżeli piesek wypróżni się na dywanie, nie karć go. W kącie pokoju rozłóż matę i za każdym razem, gdy zacznie się załatwiać przenieś go nią. W pewnym momencie pies sam zacznie wchodzić na matę – wtedy zacznij go nagradzać. Kiedy szczeniak będzie już mógł wychodzić na dwór, można zacząć uczyć go załatwiania się na dworze podczas regularnych spacerów.

5. Zabawa to podstawa

W tresurze psa chodzi przede wszystkim o to, by nie szkolić go przez zbyt wiele godzin bez przerwy. W przeciwnym razie bardzo szybko się znudzi i nie będzie miał ochoty z nami współpracować. Sposobów na okiełznanie psa poprzez zabawę jest mnóstwo. Wystarczy trochę inwencji, wyobraźni i chęci spędzania z pupilem czasu. Biegajcie razem i bawcie się ucząc.