Zobacz jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe zanim wyjedziesz na wakacje. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to jak przygotować kwiaty do naszego urlopu, tak by nie uschły podczas naszej nieobecności.

Zabierz rośliny z parapetu i barierek

Nie zostawiaj doniczek na najbardziej nasłonecznionym parapecie, przez to szybciej wyparuje z nich woda. Oczywiście nie oznacza to, że możesz wstawić doniczki w róg pokoju. Znajdź złoty środek między, najbardziej i najmniej nasłonecznionym miejscem w swoim mieszkaniu, i tam właśnie zostaw rośliny. To samo dotyczy roślin na balkonie. Zdejmij doniczki z barierek czy nasłonecznionych miejsc i postaw je w najbardziej zacienionym miejscu.

Postaw rośliny blisko siebie

Razem stworzą sobie wtedy mikroklimat i dzięki temu będą wolniej tracić wilgoć. Dodatkowo możecie je ustawić na tacce wypełnionej kamyczkami i wodą – w ten sposób zwiększycie wilgotność powietrza otaczającego rośliny i pomożecie im przetrwać okres bez podlewania.

Sznurek i garnek z wodą

Ten sposób pozwoli ci na nawodnienie kilku roślin jednocześnie. Jak to zrobić? Nalej do garnka wody i zanurz w nim jeden koniec bawełnianego sznurka, drugi wetknij w ziemię na ok. 3 centymetry. Pamiętaj, żeby umieścić garnek powyżej doniczek. Woda będzie powoli sączyła się po sznurku wprost do twoich kwiatów!

Hydrożelowe kuleczki

Hydrożelowe kulki możesz znaleźć w większości kwiaciarni. Na czym polega ten sposób? Zalej kulki wodą i poczekaj aż ją wchłoną. Następnie wymieszaj je z podłożem, albo połóż na wierzchy doniczki tworząc „mokrą kurtynę”. Kuleczki będą stopniowo oddawać wilgoć, dzięki czemu ziemia w doniczce będzie cały czas mokra.

Zafunduj roślinom prysznic

Dzień przed urlopem robimy naszym roślinom prysznic. Wstawiamy je do wanny, zatykamy odpływ i delikatnie polewamy woda, łącznie z liśćmi. Rośliny możemy zostawić w wannie tylko wtedy, gdy w łazience jest okno.

Nawadniacze

Jeśli nie jesteś w gronie szczęściar posiadających doniczki hrydroponicznie ten prosty sposób, uratuje twoje rośliny przed uschnięciem. Do nawadniacz nalewasz wodę i zwyczajnie wtykasz go w ziemię.

Chcesz zrobić go sama? Potrzeba będzie ci plastikowa butelka i ostry nóż. W korku zrób 3 lub 4 małe rowki. Napełnij butelkę wodą i lekko ją zakręć, tak by woda wolno się z niej sączyła. Tak przygotowany nawadniacz umieść w doniczce i gotowe!
Możesz też skorzystać z gotowego rozwiązania - podobny mechanizm wykorzystują szklane kule z lejkiem, które kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Ostro zakończoną nóżkę wbija się w ziemię tak, by kula wypełniona wodą była w górze. Dzięki temu wąski lejek umożliwia stopniowy przepływ wody do doniczki.