1. Rzymskie rolety

Zrobione są z tkaniny, która ułożona jest w poziome, równoległe fałdy podnoszone czy opuszczane za pomocą sznurka lub specjalnego mechanizmu. Stosunkowo mało chronią przed słońcem, ale mogą pięknie zdobić wnętrze.

rzymskie-rolety
Decoria.pl

2. Rolety plisowane

Eleganckie i dekoracyjne zatrzymują promienie UV i częściowo temperaturę. Pozwalają na stopniową redukcję dopływu światła, aż po zaciemnienie wnętrza. Przesuwane są na prowadnicach aluminiowych, które umożliwiają ustawienie zasłony w dowolnej pozycji. Doskonałe do okien połaciowych.

plisy
Tapparella.pl

3. Markizorolety

Połączenie markizy z roletą. Część okna zasłania roleta, a część odchylany daszek, który rzuca cień na szybę. Sterowanie markizą może się odbywać pilotem lub automatycznie – w zależności od stopnia nasłonecznienia na zewnątrz.

markizoroleta
Fakro.pl

4. Markizy zewnętrzne

Montowane równolegle do okna, odbijają promienie słoneczne tuż przed szybą, chroniąc pomieszczenie 8 razy skuteczniej niż zwykłe rolety wewnętrzne. Nie zasłaniają obrazu za oknem. Chronią wnętrze przed refleksami słonecznymi, co ułatwia oglądanie telewizji i pracę przy komputerze.

markiza-zewnętrzna
Fakro.pl

5. Rolety dzień noc

Podwójne rolety wykonane z pasów materiału, pomiędzy którymi pozostawiono nieduże przerwy. Wykorzystują mechanizm podobny do żaluzji, dzięki któremu można regulować dopływ światła lub całkowicie zasłonić okno. 

roleta-dzień-noc
Idee Design

6. Rolety mini

Działają podobnie jak klasyczne rolety, ale w przeciwieństwie do nich mają za zadanie zasłonić pojedyncze szyby, nie całe okna. Są montowane bezpośrednio na ramie okiennej, zazwyczaj w bezinwazyjny sposób, na specjalnych haczykach. Dzięki temu dostęp do okna jest znacznie łatwiejszy - żeby je otworzyć nie trzeba zwijać całej rolety, jak w przypadku klasycznej wersji tej osłony.

mini-rolety
Tapparella.pl

Zobacz całą galerię aranżacji z roletami i markizami >>>