Work-life balance to bardzo dobry kierunek do osiągnięcia zdrowych relacji między życiem zawodowym a prywatnym.

Work-life balance: co to właściwie jest? 

Definicja work-life balance jest bardzo prosta i zrozumiała. Pod angielską nazwą kryje się stan równowagi pomiędzy częścią naszego życia poświęconą pracy i karierze, a sferą prywatną. Te dwa światy powinny w równym stopniu służyć nam i nie nachodzić na siebie. Ważne jest, by oba oblicza naszego życia były zgodne z naszymi wartościami i przekonaniami. Work-life balance to życiowa harmonia, którą niełatwo osiągnąć, a tym bardziej utrzymać. 

Przeczytaj też: Leniwa niedziela, czyli jak efektywnie odpoczywać ->>

Work-life balance w Polsce

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju regularnie bada, który naród pracuje najwięcej. Niestety wyniki są niekorzystne: Polacy to 7. najbardziej zapracowany kraj spośród 35 państw należących do tej organizacji. W ciągu roku pracujemy o niemal 600 godzin więcej niż nasi zachodni sąsiedzi. Wniosek jest oczywisty: w polskiej rzeczywistości o wiele bardziej stawia się na część zawodową, niż prywatną. 

Jakie korzyści płyną z work-life balance?

Równowaga między pracą a życiem prywatnym przynosi wiele dobrego zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Najważniejsze korzyści to:

  1. Komfortowe samopoczucie i dobry stan zdrowia. Pracownicy, którzy właściwie balansują między życiem zawodowym, a prywatnym odczuwają mniejszą ilość stresu. Przepracowanie nie odbija się na ich zdrowiu, a czas przeznaczony na własne zajęcia poświęcany jest na dbanie o samopoczucie. Skupienie się w równym stopniu na zobowiązaniach prywatnych pozwala na zdrowsze życie towarzyskie i unikanie wypalenia zawodowego.
  2. Wyższa produktywność. Pracodawcy powinni dbać o to, by osoby u nich zatrudnione możliwie sprawnie realizowały powierzone zadania. Zachodnie kraje odważają się nawet wprowadzać 6-godzinny dzień pracy. Zauważono, że człowiek wypoczęty to pracownik zmotywowany i gotowy do działania. 
  3. Większe zadowolenie z pracy. Kluczem na czerpanie większej radości z pracy jest zajmowanie się nią jedynie w godzinach urzędowania w biurze. Odcięcie się od zawodowych zmartwień w życiu pozwoli podejść kolejnego dnia do wyzwań w pracy z większą motywacją. 
  4. Dobry wizerunek pracodawcy = bardziej oddani pracownicy. Receptą na przywiązanie i szacunek wśród zatrudnionych osób jest troska o równowagę w ich życiu. Szanowany pracodawca nie wymaga od swojego zespołu pracy po godzinach i zarywania weekendów. 
  5. Czas wolny to obszar na dodatkowy rozwój. O dziwo, pracodawca może zyskać wiele dobrego z odciążenia swojego pracownika. Mając więcej czasu dla siebie inwestujemy w samorozwój i realizujemy więcej prywatnych projektów. Wiedza i umiejętności uzyskane w czasie wolnym mogą przełożyć się na firmowy sukcesy. 

Work-life balance: przykłady

Jeżeli Twój pracodawca wprowadza poniższe praktyki to sygnał, że troszczy się o dobrą relację między życiem prywatnym a zawodowym:

  • elastyczne godziny pracy - dobry pracownik to taki, który wykona w pełni swoje obowiązki, nieważne, w jakich godzinach. Jeżeli Twój szef nie przejmuje się, czy pracę rozpoczynasz o 9 czy 12 - to dobry znak.
  • zwierzęta w biurze - czy jest lepsze lekarstwo na napiętą atmosferę, niż radosny czworonóg? Psy w biurze sprzyjają dobremu samopoczuciu zatrudnionych. 
  • troska o zdrowie pracownika - masz do dyspozycji benefity typu prywatna opieka zdrowotna, owoce bez limitu w biurze, czy darmowa siłownia? Twojemu szefowi zależy, żebyś o siebie dbała.
  • praca zdalna - nie w każdej firmie można sobie pozwolić na przeniesienie biura do domu. Jeżeli jednak zdarzają Ci się dni, że pracujesz przy własnym biurku to dobry sygnał. Twój szef chce, byś mogła bardziej nacieszyć się rodziną, a dojazdy do biura nie zajmowały Ci za wiele czasu. Czasami praca w łóżku z przysmakami pod ręką może być bardzo efektywna!

Work-life balance to stan, który niełatwo osiągnąć. Warto do niego dążyć, bo zadowolenie z życia prywatnego bardzo mocno przekłada się na jakość pracy. Pamiętaj, że nie tylko od Twojego szefa zależy, czy osiągniesz harmonię pomiędzy tymi dwoma światami. W wolnym czasie nie myśl o pracy, nie marnuj czasu na bezwiedne przeglądanie telefonu, zaplanuj sobie dodatkowe zajęcia, czy czas z bliskimi. A do tego wszystkiego nie bój się odpoczywać!

Zobacz również: