Jak zapakować prezent na Boże Narodzenie?

Prawdziwą wartością dla twoich najbliższych będą nie drogie upominki, ale te własnoręcznie wykonane, czy samodzielnie zapakowane - w końcu najlepsze prezenty to te, w które wkładamy najwięcej serca. Warto więc porzucić w tym roku bezosobowe torby papierowe i usługę pakowania prezentów w sklepie. Zamiast tego postaw na własne umiejętności i wyobraźnię - to wystarczy by wyczarować spersonalizowane, wyjątkowe podarunki. Jeśli obawiasz się o efekt końcowy, wybierz klasyczną metodę pakowania prezentów. W ten sposób zapakujesz książki, płyty, perfumy i każde inne prostokątne pudełko, które możesz potem dowolnie spersonalizować. 

Jak zapakować prezent krok po kroku?

Zaczynamy od odmierzenia potrzebnego nam papieru. Warto zrobić to dokładnie - bo od tego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Precyzyjne dopasowanie wielkości arkusza pozwoli uniknąć nieestetycznych zagięć i niefortunnego podklejania nadprogramowych centymetrów. Jak zrobić to najprościej? Rozłóż na podłodze arkusz papieru, a na nim połóż na płasko prezent lub pudełko (krótszy bok powinien być na wprost). Po bokach odmierz tyle papieru, by móc owinąć prezent z każdej strony na zakładkę. Od góry i dołu odmierz z każdej strony o kilka milimetrów mniej niż wynosi wysokość pudełka w tym położeniu. Odetnij nadmiar papieru - ale uwaga - nie rób tego w momencie, gdy prezent jest już owinięty. Najlepiej zaznaczyć punkty odcięcia (lub nawet narysować cienką linię) w miejscu, gdzie zamierzasz wykonać cięcie.

Jak zapakować prezent - krok 2

Połóż prezent do góry nogami na środku wyciętego arkusza. Zegnij papier z lewej strony i załóż go na wierzch pudełka. Powtórz to samo z drugiej strony i podklej od spodu kawałkiem dwustronnej taśmy klejącej.

jak-zapakować-prezent-w-papier
BBS Studio

Jak zapakować prezent - krok 3

Przytrzymując prezent drugą ręką, zaginamy teraz górną część papieru do środka, tak, by po bokach powstały trójkątne zakładki. Następnie zaginamy je do środka.

pakowanie-prezentu
BBS Studio

Jak zapakować prezent - krok 4

Na końcu zaginamy do środka dolne skrzydło i podklejamy od spodu dwustronną taśmą (najlepiej zrobić to w dwóch miejscach). To samo powtarzamy po drugiej stronie.

pakowanie-prezentów-krok-po-kroku
BBS Studio

Jak zapakować prezent - krok 5

Na końcu wystarczy tylko zawiązać wstążkę. Podkładamy ją od spodu i krzyżujemy jej końce na środku, a następnie przekładamy pod kątem prostym na drugą stronę (obracając jednocześnie prezent). Wiążemy na środku kokardę - i gotowe! Prezent jest gotowy by niepostrzeżenie wsunąć go pod choinkę.

pakowanie-prezentów-świątecznych
BBS Studio
pakowanie-prezentów
BBS Studio

Jak zapakować prezent w okrągłym pudełku?

Niektóre prezenty (np. butelka wina lub flakon perfum) lepiej zapakować w okrągłe pudełko. Choć owinięcie go papierem wymaga trochę więcej wprawy - na to również mamy sposób. Nie jest to aż tak trudne, na jakie wygląda! Zapakowany w ten sposób walec wygląda bardzo elegancko i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych świątecznych pudeł o klasycznych formach. Sami zobaczcie:

Jak oryginalnie zapakować prezent dla niego?

Torba z krawatem to prosty pomysł, który przypadnie do gustu wszystkim zostawiającym pakowanie prezentów na ostatnią chwilę. By wyczarować to eleganckie opakowanie potrzebna będzie gładka, jednokolorowa torba i kawałek ozdobnego papieru, z którego wykonasz krawat. Wszystkie elementy podklejamy taśmą dwustronną, najpierw wkładając do środka prezent. Ozdobna torba z krawatem ma jeszcze jeden atut - daje się szybko i bezproblemowo rozpakować, co z pewnością doceni każdy facet.

Jak zapakować prezent dla niej?

To nieco bardziej fantazyjny wariant klasycznie zapakowanego pudełka. I choć wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości jest bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy zostawić z jednej strony nieco więcej papieru i złożyć go w harmonijkę, a następnie wywinąć ją na boki. Do tego mocujemy dekoracyjną kokardę - i voila! Prezent dla niej zapakowany. Zobacz, jak wykonać wachlarz krok po kroku:

Jak zapakować prezent o nietypowym kształcie?

Do tej kategorii kwalifikują się zwłaszcza słodkie pluszowe misie, strażackie samochody i zestawy złożone z wielu mniejszych prezentów. Jak je zapakować? Wystarczy kawałek dekoracyjnej folii, wycięte z kartonu koło i wstążka. W ten prosty sposób zapakujesz nie tylko przedmioty o niestandardowych kształtach, ale również książki, kosmetyki i inne upominki - zwłaszcza jeśli nie masz cierpliwości do pakowania prezentów. 

--

Zobacz też:

Jak zrobić kokardę ze wstążki? >>>

Wieniec adwentowy - jak go zrobić krok po kroku? >>>

Kalendarz adwentowy - 12 oryginalnych pomysłów >>>