O problemie wrastających włosków opowiada Dominika Martyniak, założycielka marki epilira.

Dlaczego włoski wrastają?

Do wrastania włosków najczęściej dochodzi w miejscach, z których pozbywamy się niechcianego owłosienia, tj. nogi, pachy, bikini czy broda poprzez metody depilacji polegające na ich wyrywaniu – wosk, cukrowanie, elektryczne depilatory. Te sposoby z czasem na tyle osłabiają włosy, że nie mają one siły przebić się przez skórę. Dlatego taki sposób depilacji mechanicznej może być przyczyną wrastania włosów, jeśli zabieg przeprowadzamy zbyt szybko, niedokładnie i za często. 

Bardzo często wrośniętym włoskom towarzyszy zapalenie mieszków włosowych wywołane obecnością bakterii gram-ujemnych lub gronkowcem. Jeżeli zapalenie jest powierzchniowe, na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą. Nie należy ich wyciskać. W przypadku zapalenia mieszków włosowych musimy dać skórze odpocząć.

Jak zapobiec wrastaniu czy odrastaniu włosków?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej metody usuwania owłosienia, która nie powoduje takich następstw. Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problem z wrastającymi włoskami, jest depilacja laserowa. Likwiduje przyczynę problemu – czyli włosy wzrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu. Te osoby, które usuwają innymi metodami włoski i mają problem z wrastaniem ich, mogą jedynie próbować domowymi sposobami złagodzić objawy.

Jakie są sposoby na złagodzenie wrastających włosków?

Jest kilka domowych sposobów na zapobieganie już wrastających włosków powstałych przy depilacji mechanicznej:

•             nawilżanie skóry poprzez stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej tych dla alergików,

•             złuszczanie skóry (peeling) przed i po zabiegu – skórę złuszczać już na 2-3 dni przed planowaną depilacją i powtarzać przez kolejne 2-3 dni po depilacji,

•             masaż depilowanych miejsc podczas kąpieli – do masażu najlepiej używać specjalne szorstkie myjki, gąbki lub rękawice,

•             wykorzystanie domowej roboty pasty z gliceryny i kwasu acetylosalicylowego – wrastające włoski powinny po kilku takich kuracjach „wyjść” na powierzchnie, zaś już po jednym użyciu maści zmniejszy się obrzęk, zaczerwienienie. Dodatkowo maść ta ma działanie złuszczające naskórek.

•             używanie okładów z miodem – miód działa łagodząco oraz antybakteryjnie, świetnie oczyszcza skórę, a przy tym niweluje jej zapalenie. Wrastające włoski powinni zniknąć po kuracji miodem po paru dniach,

•             używanie naturalnej maści z aloesem – maść ma działanie przeciwzapalne, a dodatkowo bardzo intensywnienie nawilża zmienioną skórę.

W przypadku poważnych stanów zapalnych warto zaopatrzyć się w produkty z apteki, dostępne bez recepty, np. maść cynkową, Sudocrem lub maść Tribiotic. Jednak, aby zapobiec w przyszłości wrastającym włoskom, warto skorzystać z zabiegu depilacji laserowej, który pozwoli pozbyć się problemu wrastania czy odrastania włosków, podrażnień skóry oraz zapalenia mieszków włosowych na zawsze.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na pozbycie się wrastających włosków metodą depilacji laserowej między zabiegami nie można stosować domowych sposobów. Zarówno peelingi, jak i stosowanie maści z aloesem nie są wskazane na około 2 tygodnie przed zabiegiem.