Aleksandra Bodaszewska architekt wnętrz OlArch. www.olarch.pl

Ładnie Mieszkać: Jak zaprojektować małą łazienkę?
Aleksandra Bodaszewska: Projektując małą łazienkę, na pierwszym miejscu stawiam ergonomię i funkcjonalność oraz łatwość utrzymania porządku. Gdy przygotowuję projekt dla klientów, zawsze pada pytanie, czy będziemy robić wannę, prysznic czy może wannę z parawanem. To fundamentalna kwestia, która determinuje przestrzeń. W małej łazience staram się wkomponować możliwie największą umywalkę, bo z niej korzystamy najczęściej. Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem jest przechowywanie. Aby zoptymalizować funkcjonalność pomieszczenia, potrzebna jest pomoc stolarza, który wykona meble na zamówienie według projektu. Często jednak posiłkuję się meblami gotowymi i dostępnymi na rynku, jeżeli wpasowują się w przestrzeń.
Pamiętajmy, że w tym wypadku każdy centymetr się liczy i nawet malutka wnęka staje się przydatną szafką.

Ł.M.: Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki?
Aleksandra Bodaszewska: Niezwykle ważnym elementem każdej przestrzeni jest dobre oświetlenie, takie, które będzie służyło nam w różnych sytuacjach. Innego oświetlenia potrzebujemy, wykonując makijaż, a innego natężenia oraz koloru światła oczekujemy, biorąc relaksującą kąpiel. Oświetleniem możemy
budować nastrój oraz zmieniać charakter przestrzeni. Aby osiągnąć ten efekt, musimy pamiętać, żeby zaprojektować kilka różnych źródeł światła.

Ł.M.: Wspominałaś wcześniej o porządku. Co pomaga go utrzymać?
Aleksandra Bodaszewska: Tę kwestię rozgraniczam na dwa aspekty. Pierwszy, o którym wspominałam wcześniej, to optymalne przechowywanie, dzięki któremu kosmetyki i akcesoria mogą pozostać w ukryciu. Drugim jest łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji łazienki, tu świetnie sprawdza się wzorzysta podłoga, np. gres betonopodobny czy lastryko.

Ł.M.: Płytki duże czy małe?
Aleksandra Bodaszewska: Klienci często pytają mnie, jaki format płytek wybrać, tak aby optycznie powiększały przestrzeń. Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, wszystko zależy od układu oraz kompozycji koloru i formy. Mój ulubiony trik na optyczne powiększenie łazienki, oczywiście poza lustrami, to
zastosowanie płytek tylko w niezbędnych przestrzeniach, a pozostawienie jak największych płaszczyzn pokrytych farbą. Brak fug oraz jednolity kolor ścian i sufitu dają poczucie większej przestrzeni.

Ł.M.: Czy warto podążać za trendami?
Aleksandra Bodaszewska: Bardzo lubię obserwować trendy i inspirować się nimi, ale podchodzę do nich z rozwagą. Pewne elementy w architekturze wnętrz szybko stają się viralem, który pojawia się w wielu miejscach. Unikam ich, aby klienci nie mieli poczucia, że ich prywatna przestrzeń wygląda tak jak ta
u sąsiada. Ostatnie zdanie zawsze należy do klientów. Staram się tak projektować przestrzeń, aby była uniwersalna i ponadczasowa, jeżeli jednak klienci mają ochotę na odrobinę szaleństwa, to stosujemy je w elementach, które w przyszłości mogą być wymienione bez konieczności generalnego
remontu, np. kwiecista tapeta jest bezpieczniejszym wyborem i w przyszłości łatwiej ją zmienić niż ceramiczne płytki na ścianie. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne i odpowiedzialne, a także ograniczające ewentualne koszty.

Trzy ważne rady, które pozwolą ci zaaranżować wyjątkową łazienkę

Ulubiony kolor
Jeśli chcesz mieć pewność, że kolorowa wzorzysta łazienka nie znudzi ci się po kilku latach, to wprowadź do niej swój ulubiony kolor.

Zobacz również:

Oświetlenie
Od niego zależy, jaki będzie klimat i jak będą prezentować się różne części łazienki. Oprócz oświetlenia górnego warto zastosować światło strefowe. To pozwoli dozować natężenie światła w zależności od aktualnych potrzeb.

Odpowiednia kompozycja
Mocne kolory, faktury oraz wzory dobrze wyglądają w zestawieniu z jasnymi gładkimi płaszczyznami. Jasna baza to też sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Łazienka na medal

Ta mała łazienka to przykład połączenia elegancji i funkcjonalności na małej powierzchni.
Dominują w niej biel, szarość oraz czerń, a całość utrzymana jest w minimalistycznym stylu. Ze względu na jej niewielkie rozmiary zaprojektowanie tego wnętrza nie należało do najłatwiejszych, jednak zmieszczono tutaj wszystkie niezbędne sprzęty – elegancką toaletę, dużą umywalkę oraz wygodny prysznic. Umywalka umieszczona na ciemnoszarej, minimalistycznej szafce o geometrycznym kształcie stanowi mocny akcent w pomieszczeniu. Niewielka, powieszona na stelażu podtynkowym miska wc sprawia, że idealnie pasuje do małej łazienki. Z minimalistycznym kształtem toalety komponuje się chromowany, błyszczący przycisk spłukujący marki Geberit dzięki czemu całość wygląda klasycznie i elegancko. Przycisk wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego posiada dwa zakresy spłukiwania, co wpływa na oszczędność wody użytej do spłukiwania. W pomieszczeniu znajduje się prysznic z kabiną z chromowanymi detalami, a całości dopełnia duże, owalne lustro z cienką, czarną ramą.

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania specjalnego Claudii - Ładnie Mieszkać

Możesz kupić je tutaj ->>