Jak złożyć serwetkę na stół wigilijny?

Starannie złożona serwetka to efektowny detal, który doda elegancji świątecznej dekoracji stołu i podkreśli uroczysty charakter kolacji wigilijnej. Pomysłów na świąteczne origami jest wiele: można złożyć serwetkę w choinkę, popularny kwiat lotosu, albo kieszonkę na sztućce. My proponujemy efektowną gwiazdę betlejemską, którą w odróżnieniu od pozostałych sposobów, najlepiej wykonać z papierowej serwetki. I choć świąteczne przygotowania często są dopinane na ostatnią chwilę, warto poświęcić dodatkowe 10 minut na tę prostą dekorację. Efekt "wow" na stole gwarantowany! 

Jak złożyć serwetkę w gwiazdę betlejemską?

Efektowną gwiazdę betlejemską najlepiej wykonać z kwadratowej, papierowej serwetki w ciemnoczerwonym kolorze. Na początku rozłóż ją na płasko na stole. Widoczne zagięcia potraktuj jak linie pomocnicze. Złap serwetkę za górne rogi i zegnij do środka tak, żeby górny brzeg znalazł się dokładnie na środku. To samo zrób z dolnym brzegiem. Otrzymany w ten sposób prostokąt jeszcze raz składamy - tym razem z lewej i prawej strony w taki sposób, aby boczne krawędzie spotkały się w środku. Delikatnie dociśnij brzegi, a następnie rozłóż boczne skrzydła wracając do prostokąta - powstałe w ten sposób zagięcia wyznaczą linie pomocnicze potrzebne w następnym kroku.

składanie-serwetek

BBS Studio

Odwróć prostokąt krótszym bokiem do siebie i zaczynając od dołu złóż go w harmonijkę (pierwsze zagięcie powinno być na tyle szerokie, żeby dolny brzeg zrównał się z utworzoną w poprzednim kroku linią pomocniczą).

składanie-serwetki

BBS Studio

Unieś wierzchnią warstwę z lewej strony harmonijki i zagnij górny róg do środka. To samo zrób po kolei ze wszystkimi warstwami harmonijki z lewej, a następnie z prawej strony. Powinnaś otrzymać coś w rodzaju trójkątnych "skrzydełek".

jak-złożyć-serwetkę-na-stół

BBS Studio

Rozłóż serwetkę, przytrzymując ją na środku palcami, po czym rozciągnij na boki. Złap brzegi gwiazdy, która w ten sposób powstała, i dociśnij je do siebie. Uformuj odpowiedni kształt i chwilę przytrzymaj, tak żeby serwetka go „zapamiętała”. Jeśli mimo to, boki gwiazdy uciekają, zrób maleńkie nacięcia na dolnej krawędzi każdego ramienia i załóż je do środka.

jak-złożyć-serwetkę

BBS Studio

Złożoną serwetkę przełóż na talerz. Czerwona gwiazda betlejemska będzie się pięknie komponować z naturalnymi dekoracjami: zielonymi gałązkami, srebrnymi bombkami i szyszkami oraz małymi świecznikami na podgrzewacze.

jak-złożyć-serwetkę-w-gwiazdę

BBS Studio

Jak złożyć serwetkę krok po kroku? - zobacz cały video tutorial:

 

--

Zobacz więcej sposobów na składanie serwetek >>>\

--

Zobacz też:

Wieniec adwentowy - jak go zrobić krok po kroku? >>>

Kalendarz adwentowy - 12 oryginalnych pomysłów >>>