Kłopot z wilgotnością powietrza w pomieszczeniach polega na tym, że trudno utrzymać jej optymalny poziom. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka wilgotność jest szkodliwa dla naszego zdrowia i dla samego domu.

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu przekracza ok. 65% o jakiejkolwiek porze roku, to oznacza, że Twój dom stał się właśnie znakomitym miejscem do rozwoju pleśni i grzyba.
Są one w stanie rozwijać się prawie na każdym podłożu: drewnie, tkaninach czy tynkach…

Warto zaopatrzyć się w higrometr, który dokładnie pokazuje, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. Ale nawet jeśli nie mamy w domu takiego przyrządu możemy poczuć i zobaczyć nadmierną wilgoć. Alarmujące będą takie sygnały jak zaparowane okna, długo nieschnąca podłoga i ręczniki, zapach stęchlizny czy w końcu czarne plamki pojawiające się na ścianie.

Najczęstszymi schorzeniami przy zbyt wysokiej wilgotności, które nam grożą, są alergie, astma i inne problemy z układem oddechowym. Dodatkowo zarówno grzyby, jak i pleśń wytwarzają mykotoksyny, które mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, m.in. podejrzewa się je o wywoływanie raka. Szczególnie niebezpieczne są one dla organizmów słabszych, np. dzieci lub osób starszych, choć mają również negatywny wpływ na osoby dorosłe.

Największym sprzymierzeńcem w walce z tym problemem w każdym pomieszczeniu jest dobra, prawidłowo działająca wentylacja. Nie wolno ingerować w kratki wentylacyjne znajdujące się w naszym domu, poprzez zasłanianie ich czy zabudowywanie. Szczególnie ważne są dobrze działające kratki w kuchni i łazience. To właśnie tam powstaje najwięcej pary wodnej, która odpowiada za powstawanie wilgoci w domu.

Pojawia się ona też podczas normalnych, codziennych czynności, takich jak: kąpiel i mycie, pranie i suszenie czy gotowanie. Za każdym takim razem powstaje jej znaczna ilość, która, jeśli nie będzie miała ujścia na zewnątrz, zacznie się gromadzić w środku.

Dlatego kluczowy element to odpowiednie wietrzenie wnętrza oraz zapewnienie właściwego przepływu powietrza.

Jeśli nie chcesz za bardzo wychładzać domu, lub mieszkania, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, to:

  • Wyłącz ogrzewanie (zwłaszcza, jeśli korzystasz z pieca gazowego, który w zależności od wskazać na czujnikach rozmieszczonych w domu, reguluje poziom ogrzewania.
  • Na 15 minut otwórz wszystkie okna i zapewnij naturalny przeciąg.
  • Po tym czasie pozamykaj okna i ponownie włącz ogrzewanie.

Oprócz tego ważne są pozornie drobne, ale bardzo istotne elementy zapewniające właściwą cyrkulację powietrza, takie jak: drożne nawiewniki okienne, otwory w drzwiach do łazienki, a także ich odpowiednia wysokość w stosunku do podłoża.

Warto też pamiętać o takich codziennych drobiazgach jak włączanie wentylacji w okapie nad kuchenką podczas gotowania, a nawet przykrywanie garnków pokrywkami.

Obniżenie poziomu wilgoci

Jeśli jednak, pomimo stosowania tych zasad, nadal wilgoci jest za dużo, trzeba pomyśleć o tym, co z nią zrobić. Sposobów jest wiele, jednym z nich jest użycie pochłaniacza powietrza.

Polecamy pochłaniacz wilgoci Aero 360º

Innowacyjny pochłaniacz STOP Wilgoci Aero 360° skutecznie niweluje nadmiar wilgoci w dowolnym pomieszczeniu, m.in. w sypialni czy piwnicy, w której pomoże w rozwiązaniu problemu zaparowanych okien.

Urządzenie jest proste w obsłudze, estetyczne, a ponadto działa tuż po włożeniu do niego tabletki – bez użycia prądu i baterii. Półprzezroczysty zbiornik pozwala na bieżąco kontrolować poziom solanki i konieczność wymiany tabletki. Skutecznie i aż do uzyskania optymalnego poziomu redukuje nadmiar wilgoci w pomieszczeniach – również nieogrzewanych, nieodpowiednio izolowanych, z nadmiarem pary wodnej. Co ważne, nie wysusza powietrza!

System Aero 360° działa w oparciu o zasady fizyki — im większa powierzchnia kontaktu tabletki z powietrzem, tym większa moc pochłaniania wilgoci. Urządzenie posiada unikalny tunel powietrzny 360°, pozwalający powietrzu przepływać z każdej strony oraz przez środek zawieszonej tabletki.

Ultrachłonna tabletka Aero 360° zawiera aktywne kryształy zapewniające doskonałe pochłanianie wilgoci. Ulepszony kształt fali oraz otwór w środku zwiększający powierzchnię kontaktu z powietrzem poprawiają efektywność systemu.

Pochłaniacz Ceresit STOP Wilgoci Aero 360° to inwestycja w zdrowie.