1. Pozbywaj się rzeczy i to regularnie.

Wyrzucanie bezużytecznych rzeczy z domu musi być proste, żeby dało się ich pozbywać na bieżąco. Wyobraź sobie nieustający przepływ lub przesuwającą się taśmę, na której rzeczy potrzebne stale pojawiają się w domu, a zbędne go opuszczają. Niestety, o tym drugim łatwo się zapomina, a nasze domy stają się coraz bardziej zagracone. Aby usprawnić prze- pływ rzeczy, należy stworzyć „system oczyszczania”, który z czasem stanie się naturalną częścią twojej codzienności.

2. Korzystaj z dodatkowych pojemników i pudełek do przechowywania

Pudełka prostokątne i kwadratowe wykorzystaj jako dodatkowe podziałki w garderobie czy kuchni. W pokoju dziecięcym zastosuj kosze, w których łatwo można schować zabawki czy bieliznę. Ozdobne pudełka możesz ustawiać w rożnych miejscach w domu gromadząc w nich drobne przedmioty takie jak klucze, czy biżuteria.

Sprawdź, gdzie jeszcze warto przechowywać rzeczy >>>

3. Wykorzystaj przestrzeń pod łóżkiem

Łóżko, a raczej miejsce pod nim daje wiele możliwości, jeśli chodzi o chowanie rzeczy – koniecznie je wykorzystaj! Jeśli dobrze to przemyślisz, możesz mieć wiele pożytku z tej stosunkowo dużej powierzchni i trzymać tam rzeczy, których dość często używasz, także te nieporęczne, trudne do upchnięcia gdzie indziej.

4. Do przechowywania wykorzystuj również ścianki szaf i kredensów

Na drzwiach szafy możesz powiesić lustro, czy przymocować haczyk. W łazience taka przestrzeń pomoże ci uporządkować wszystkie kosmetyki, a w przedpokoju pomoże zorganizować miejsce dla środków czystości, czy elementów odkurzacza. 

5. Naucz się efektywnie składać rzeczy 

Niektórzy ludzie przechowują pościel i ręczniki w sza e, inni mają na to specjalne bieliźniarki. Niezależnie od tego, gdzie je trzymasz, polecam zwijanie pościeli i ręczników w ru- lony zamiast składania w kostkę. Dzięki temu lepiej widzimy, co mamy w sza e, i oszczędzamy czas. Dobrze jest zwinąć poszewki i poszwy razem z prześcieradłami – potem tylko raz sięgasz do szafy i od razu masz wszystko, czego potrzebujesz. Sprytne, prawda? 

6. Nie bój się składzików! 

Ubrania sezonowe, rzadko używane sprzęty kuchenne, czy zabawki możesz przechowywać w piwnicy, lub na strychu. Niezbędne do tego będzie prowadzenie notatnika znajdujących się w nim rzeczy, dodatkowo podziel przestrzeń na skład aktywny i pasywny. Dzięki temu łatwo znajdziesz tam miejsce zarówno na przedmioty pamiątkowe, z których nie korzystasz prawie nigdy jak i odświętną zastawę stołową.

--

Autorką porad jest Paulina Draganja, polsko-szwedzka pani domu i miłośniczka porządku. W 1987 roku wyemigrowała wraz z rodzicami i bratem do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale z pasji - maniaczką porządkowania. Prowadzi popularnego w Szwecji bloga o przechowywaniu i porządkowaniu przestrzeni. Nakładem Wydawnictwa Burda właśnie ukazała się jej książka "Małe, wielkie porządki", w której znajdziemy zbiór sprawdzonych przez Paulinę trików, dzięki którym zapanujemy nad bałaganem w domu i poczujemy się lepiej w zaaranżowanej przestrzeni. 

paulina-draganja