Baby Shower - o co w nim chodzi?

Zwyczaj organizowania przyjęcia Baby Shower przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jego nazwa ma sugerować nam, że jest to impreza, na której przyszła mama zostanie obsypana prezentami, które będą kupione specjalnie z myślą o młodej mamie i maluszku. Spotkanie w ramach Baby Shower to także idealna okazja do pogratulowania ciężarnej, podpytania o jej kondycję oraz porozmawiania na temat nadchodzącego rozwiązania. 

Baby Shower - kto i kiedy je organizuje?

Zwyczajowo przyjęcia tego typu organizowane są przez najbliższe osoby przyszłej mamy. Najczęściej jest to przyjaciółka lub siostra. Często Baby Shower organizowane jest w ramach niespodzianki dla oczekującej dziecka. Aby przyszła mama dobrze bawiła się na swoim przyjęciu ważne jest, by zorganizować je na początku trzeciego trymestru (maksymalnie początek 8. miesiąca). W ostatnich tygodniach ciąży, przyszła mama może już odczuwać trudy swojego stanu i takie wydarzenia mogą być dla niej zbyt intensywne. 

Baby Shower - najważniejsze elementy imprezy

1. Stwórz listę gości i przygotuj zaproszenia


Baby Shower to uroczystość, która powinna cieszyć oko każdej estetki. Dlatego ważnym elementem planowania przyjęcia jest wybór pięknych zaproszeń. Przyjęło się, że Baby Shower obchodzi się jedynie w kobiecym gronie, które najlepiej rozumie okres oczekiwania na jeszcze nienarodzone dziecko i ogrom przygotowań do tego wydarzenia. Zaproszenia wyślijmy dostatecznie wcześnie, tak aby goście zostali uprzedzeni o spotkaniu z odpowiednim zapasem czasu. 

Zobacz też: Zadbaj o skórę maleństwa od pierwszych dni ->>

2. Wybierz miejsce przyjęcia


Co raz modniejsze staje się wyprawianie Baby Shower poza miejscem zamieszkania. Lokale chętnie udostępniają części swoich przestrzeni do organizacji tego typu przyjęć. Baby Shower z reguły nie są hucznymi wydarzeniami z dużą ilością gości. W okresie wiosenno-letnim, jeżeli pogoda dopisuje, idealnym pomysłem jest zorganizowanie Baby Shower w ogródku należącym do restauracji w parku lub nad wodą. Dobrym pomysłem jest ustalenie wcześniej menu z restauracją lub zorganizowanie cateringu. Pamiętajmy, że przyjęcie wyprawiane w domu wiąże się z większą ilością pracy dla organizatora. 
Zobacz również:

3. Zamów dekoracje 


Baby Shower to impreza, którą charakteryzują pewne standardy dekoracyjne. Jest to przyjęcie z założenia gustowne, pięknie udekorowane, z idealnymi wręcz przestrzeniami do sesji zdjęciowej z młodą mamą. Najczęściej miejsce imprezy dekoruje się w kolorach dedykowanych płci oczekiwanego bobasa. Dla dziewczynki wybierajmy więc pudrowe róże, natomiast dla chłopca - błękity i granaty. Jeżeli płeć nie jest jeszcze znana, postawmy na dziecięce akcenty i neutralne kolory - beże i biel. 

4. Przygotuj jedzenie


Jeżeli zdecydujemy się organizować Baby Shower w lokalu - temat wyżywienia gości schodzi na dalszy plan. Jeśli jednak planujemy przyjęcie w domu, konieczne będzie poświęcenie czasu na kwestie przekąsek, ciast i dań na Baby Shower. Jak i inne elementy przyjęcia, także jedzenie powinno być bardzo estetyczne i wręcz idealne - to ma być piękny dzień dla młodej mamy. Z pomocą przychodzą nam cukiernie, które na zamówienie wykonają dla nas piękne torty i mniejsze słodkości z kolorystycznymi akcentami, które wplatamy w dekoracje. Jako, że Baby Shower to raczej luźne przyjęcie, nie musimy na nie planować kolacji, obiadów ani gorących dań. Wystarczą zimne przekąski, a nawet szwedzki stół. 

Zobacz:

Przekąski na imprezę - 7 prostych przepisów od znanych restauratorów ->>

Przekąski z ciasta francuskiego - proste i pyszne przepisy ->>

5. Zaplanuj zabawy z przyszłą mamą


Obowiązkowym elementem każdego Baby Shower są zabawy, niczym te weselne. Mają one jednak oczywiście trochę inny charakter. Jednym z przykładów jest zabawa w zgadywanie obwodu brzucha ciężarnej. Każda z zaproszonych zapisuje na karteczce swoją propozycję wymiaru w pępku młodej mamy. Potem następuje wspólne, komisyjne mierzenie brzuszka. Inną zabawą jest typowanie daty porodu oraz wagi maluszka w dniu rozwiązania. Obstawiane typy zachowuje przyszła mama, która po porodzie informuje koleżanki, która z nich była najbliżej w swoim zgadywaniu. Kolejną propozycją jest zgadywanie, kto jest na zdjęciu: każda z uczestniczek Baby Shower przynosi swoje zdjęcie, gdy była niemowlakiem, a zadaniem koleżanek jest zgadnięcie, kto jest na jakim zdjęciu. 

6. Zrób idealny prezent dla przyszłej mamy


Drogi do zakupu wymarzonego upominku dla młodej mamy są dwie: możemy złożyć się wspólnie ze wszystkimi gośćmi i kupić prezent idealny, który zostanie wcześniej niepozornie uzgodniony z bliskimi ciężarnej, lub nią samą. Możemy też postawić na ilość: gdy każdy z gości wpadnie ze swoim prezentem dla młodej mamy kolejną atrakcją Baby Shower stanie się wielkie rozpakowywanie prezentów. Jeżeli zostałaś zaproszona na tego typu przyjęcie, z powodzeniem możesz kupić:

  • urocze body, śpioszki, pajacyki - tego nigdy za wiele,
  • dedykowany kocyk (w pobliskiej pasmanterii wyhaftuj na kocyku imię oczekiwanego dziecka - taki kocyk będzie pamiątką na lata),
  • gryzaki i smoczki (pamiętaj, by wybierać te polecane przez ekspertów),

  • segregator dla młodej mamy - wraz z pojawieniem się dziecka, nawarstwiają się także wizyty u lekarzy i wiele “papierkowych” spraw,
  • sesja zdjęciowa z brzuszkiem - to prezent z tych droższych, jednak będzie stanowić piękną pamiątkę dla przyszłej mamy,

  • nosidełka, chusty, bujaczki - na te upominki warto wspólnie się złożyć, ale gwarantujemy, że mogą okazać się wybawieniem dla mamy z dzidziusiem.