Opłatek to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Na święta najczęściej przynosimy go z lokalnej parafii lub kupujemy w centrach handlowych. Można też pokusić się o samodzielne upieczenie opłatka w domu. Zwłaszcza, że do przygotowania go wystarczy mąka, woda i odrobina oleju. To dobry pomysł zwłaszcza dla osób, które są uczulone na gluten lub cierpią na celiakię. Jeśli chcesz upiec bezglutenowy opłatek zamiast mąki pszennej użyj białej gryczanej lub ryżowej.

Przepis na domowy opłatek

Składniki:

  • 120 g mąka pszennej
  • 100 ml przegotowanej wody
  • łyżka oleju

Przygotowanie:

Do miski wlej wodę, mąkę i olej. Wymieszaj wszystkie składniki mikserem aż uzyskasz konsystencję śmietany. Ciasto powinno przypominać masę naleśnikową. Następnie wlewaj po jednej porcji masy do gofrownicy. Piecz około minuty.

Gofrownicę możesz też zastąpić patelnią teflonową, ale wtedy nie dodawaj do ciasta oleju. Cienką warstwę usmaż na małym ogniu. Gotowe opłatki odstaw, by wystygły i stwardniały. Pamiętaj, że im opłatek jest starszy, tym bardziej biały.

Dlaczego łamiemy się opłatkiem?

Tradycja dzielenia się opłatkiem nie jest tak powszechna, jak śpiewanie kolęd, wręczanie prezentów czy też inne zwyczaje wigilijne. Oprócz Polaków, łamią się nim także Włosi, Czesi, Ukraińcy, Słowacy i Litwini, natomiast w innych krajach tradycja ta nie jest znana. Opłatek symbolizuje pojednanie, dlatego dzielimy się nim zanim zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Jego korzenie sięgają początków chrześcijaństwa i nawiązują do zwyczaju łamania się chlebem. Niektórzy wierzą też, że ten kto pierwszy przełamie się z tobą opłatkiem, będzie w przyszłym roku twoim najlepszym przyjacielem. 

Jak poświęcić opłatek?

Dzielenie się opłatkiem to tradycja katolicka - zatem to, czy opłatek został poświęcony ma dla wielu osób kluczowe znaczenie. Czy opłatek można poświęcić w domu? W internecie jest na ten temat sporo sprzecznych informacji. Niektórzy uważają, że wystarczy dodać do ciasta wodę poświęconą, często można się też spotkać z instrukcją święcenia opłatka samodzielnie w domu. Jeśli jednak chcecie to zrobić zgodnie z kościelnymi przepisami, powinniście poprosić o poświęcenie księdza. Samodzielne poświęcenie opłatka jest dopuszczalne jedynie w szczególnych przypadkach.

--

Zobacz też: Makowiec - 4 najlepsze domowe przepisy >>>