Masa solna - przepis

Jak zrobić masę solną? Jej wykonanie jest bardzo proste, a składniki tanie, dostępne w każdej kuchni i w pełni naturalne. Do przygotowania masy solnej niezbędne będą sól, mąka i woda w proporcji 1:1:1/2, czyli np. na szklankę mąki musimy mieć szklankę soli oraz pół szklanki wody. Po wymieszaniu wszystkich składników na gładką masę przystąpić możemy do zabawy.

Ten podstawowy przepis na masę solną można w razie potrzeby nieco zmodyfikować dodając np. klej do tapet albo mąkę ziemniaczaną. Wszystko zależy od tego, co zamierzamy z masy solnej przygotować. Okazuje się, że duże modele najlepiej tworzy się ze zwykłej masy solnej, ale już malutkie figurki o wielu drobnych szczegółach łatwiej przygotować dodając do niej mąkę ziemniaczaną i zmieniając proporcje. Żeby uzyskać masę o odpowiedniej lepkości i konsystencji pozwalającej na stworzenie odpowiednio wyrazistych detali zmieszać należy:

  • 200 g mąki pszennej,
  • 100 g mąki ziemniaczanej,
  • 200 g soli,
  • 150 ml wody.

Jeśli z kolei zależy nam na wyrobie zwartych, płaskich elementów o geometrycznych kształtach, na przykład kafli i płytek, lepszy efekt uzyskamy łącząc ze sobą:

  • 200 g mąki pszennej,
  • 400 g soli,
  • 125 ml wody,
  • 2 łyżki kleju do tapet.

Eksperymentując z proporcjami oraz spoiwami (można zrobić masę z dodatkiem klajstru czy kleju do drewna) uzyskać możemy materiał o rozmaitych właściwościach, który pozwoli nam na realizację nawet bardzo zaawansowanych projektów.

iStock

Jak zrobić figurki z masy solnej?

Żeby dobrze się bawić i stworzyć naprawdę ładne przedmioty, wystarczy na początek podstawowy przepis na masę solną, który daje ogromne możliwości kreatywne. Materiał można dodatkowo barwić zarówno za pomocą naturalnych, dostępnych w kuchni produktów takich jak kakao, papryka w proszku, cynamon czy kurkuma, jak również dodając do masy różnokolorowe barwniki spożywcze. Chcąc przygotować figurki ludzi czy zwierząt, trzeba najpierw podzielić masę na tyle części, ile chcemy stworzyć kolorów i zabarwić odpowiednio każdą partię surowca. Tworząc osobno poszczególne, elementy figurki,, np. buty, sukienkę, ręce, twarz i włosy, łączymy następnie ze sobą wszystkie części i tak przygotowaną rzeźbę pozostawiamy do wyschnięcia lub suszymy w piekarniku.

Zobacz również:

Można również lepić z naturalnej masy solnej bez dodatków koloryzujących, a na końcu, już wysuszone figurki, pomalować za pomocą zwykłych plakatówek. W pierwszym przypadku kolory zwykle są bardziej naturalne i mniej intensywne, natomiast malując rzeźby farbami plakatowymi, możemy uzyskać kolory nasycone, albo pastelowe,  poprzez rozbielenie.

Jak zrobić aniołka z masy solnej?

Przygotowanie aniołka z masy solnej nie jest skomplikowane. Jeśli mamy dowolność w wyborze formy, na początek zróbmy płaskorzeźbę, którą po wyschnięciu pomalujemy dwustronnie. Dobrym pomysłem będzie zatopienie w materiale metalowego uszka, które pozwoli na zawieszenie aniołka na ozdobnej tasiemce.

Do wykonania aniołka potrzebna będzie masa solna (proporcje jak w przepisie podstawowym), deseczka, na której będziemy tworzyć płaskorzeźbę, folia aluminiowa oraz kawałek drutu (np. spinacz biurowy, może być kolorowy, w masie z tworzywa). Na deseczkę kładziemy folię aluminiową, a następnie nakładamy porcję masy solnej. Rozwałkowujemy ją na grubość około 1 cm i wycinamy przy pomocy nożyka kształt ciała anioła. Następnie wciskamy drucik, z którego przygotowaliśmy wcześniej pętelkę. Możemy zaznaczyć detale twarzy tworząc nos, wypukłe oczy i usta, a także przygotowując włosy z cieniutkich wałeczków. Całość pozostawiamy do wyschnięcia. W ciepłym pomieszczeniu całkowite wysuszenie masy z jednej strony trwa około 2-3 dni. Następnie należy przełożyć płaskorzeźbę na drugą stronę. Po kolejnych 2 dniach możemy przystąpić do malowania. Suszenie można przyspieszyć wkładając gotową figurkę do piekarnika nagrzanego do 70-80 stopni Celsjusza. Z masą solną postępujemy podobnie jak z bezą - unikamy wysokich temperatur, ponieważ powodują pękanie.

Jak wykonać wulkan z masy solnej?

Na zajęciach plastycznych w szkole czy przedszkolu plastelina, modelina czy różnego rodzaju ciastoliny cieszą się ze względów higienicznych zdecydowanie większą popularnością niż masa solna. Dla dzieci jednak już samo przygotowanie materiału do późniejszych prac może być ogromną frajdą, a dzięki niewielkim kosztom wytworzenia jej znacznych ilości, masa solna to surowiec bardzo często wykorzystywany do kreatywnej zabawy w domowym zaciszu. Zresztą okazuje się być również przydatny w realizacji szkolnych projektów. Doskonałym pomysłem, który docenią z pewnością nauczyciele, będzie demonstracja wybuchu wulkanu przy pomocy modelu wykonanego z masy solnej. Żeby stworzyć taką ziejącą ogniem górę potrzebujemy masę solną, z której tworzymy wulkan według wzoru uwzględniającego jego charakterystyczne części. Środek wulkanu niech stanowi wąska butelka szklana, obudowana z każdej strony zboczami góry tak, żeby stała się niewidoczna a jej otwór stanowił miejsce, z którego wydostaje się lawa. Po przygotowaniu modelu i jego wyschnięciu, malujemy wulkan na odpowiednie kolory. Teraz pozostanie przeprowadzenie eksperymentu, oczywiście w porozumieniu z nauczycielem. Do demonstracji potrzebna będzie woda, soda oczyszczona i ocet spirytusowy. Ukrytą we wnętrzu wulkanu butelkę w 1/3 napełniamy wodą oraz w 1/3 octem. Dosypujemy kilka łyżeczek sody oczyszczonej (należy zrobić to szybko), a wywołana w ten sposób reakcja sprawia, że wulkan "wybucha". Dla lepszego efektu wodę zabarwić można na czerwono.