Mini skalniak - jakie rośliny wybrać?

Możliwości jest wiele. Na skalniakach - również tych w wersji miniaturowej - znakomicie sprawdzą się przede wszystkim sukulenty. To doskonały wybór zwłaszcza w mocno nasłonecznionych miejscach, bo potrafią bez większych strat wytrzymać intensywne działanie promieni słonecznych. Wszystko dzięki ich niezwykłej zdolności do magazynowania wody w liściach. Jedną z najpopularniejszych (i jednocześnie najbardziej efektownych) odmian są rojniki Sempervivum – przypominające kształtem rozetę byliny w różnych odcieniach zieleni i brązu. Dobrym wyborem będą też rozchodniki Sedum, które występują w najrozmaitszych gatunkach i odmianach, różniących się nie tylko kształtem, barwą i wielkością liści, ale również kolorem kwiatów i porą kwitnienia. 

Rojniki Sempervivum, fot. Adobe Stock

Oprócz tego, że są niezwykle efektowne, rojniki i rozchodniki to rośliny zimotrwałe, które przez cały rok będą zachwycać swą egzotyczną urodą. Są odporne nie tylko na suszę, ale także wahania temperatury. Mimo to, uprawiane w pojemnikach, w trakcie letnich upałów wymagają podlewania, a zimą należy zapewnić im ochronę przed śniegiem i mrozem. Najlepiej przenieść je wówczas do nieogrzewanego pomieszczenia albo przykryć stroiszem. Jakie jeszcze rośliny sprawdzą się na miniaturowym skalniaku? Dobrym towarzystwem dla sukulentów będą takie byliny, jak skalnice Saxifraga, macierzanki Thymus czy lawenda, a także sezonowe rośliny, takie jak portulaka czy przypołudnik.

Rozchodniki Sedum, fot. Adobe Stock

Miniaturowy skalniak - jaką donicę wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar. Pojemnik powinien być odpowiednio duży, by pomieścić korzenie i umożliwić im swobodne przyjmowanie wody oraz składników odżywczych. Miniaturowe skalniaki najlepiej uprawiać w dużych, płaskich kamiennych korytach lub misach. Dobrze sprawdzą się też ceramiczne kaktusiarki i donice z terakoty. Raczej unikaj pojemników plastikowych i metalowych - mocno się nagrzewają, przez co ziemia w środku jest zbyt sucha. Z tego samego powodu odradzamy bardzo ciemne lub bardzo małe naczynia, które słabo chronią korzenie roślin przed wysychaniem. 

Jak zrobić mini skalniak krok po kroku?

1. Przygotuj: szerokie, w miarę płaskie naczynie (np. kamienne korytko albo misa z terakoty) kamyki, które utworzą warstwę drenażu, lekkie przepuszczalne podłoże i rośliny skalne. Jeśli naczynie jest duże, od razu ustaw je w miejscu docelowym na balkonie lub w ogródku - po wypełnieniu ziemią, drenażem i roślinami może być zbyt ciężkie, by je przenieść.

2. Zaczynamy od ułożenia warstwy drenażowej z kamyków. Zamiast nich można wykorzystać też gruby żwir lub keramzyt. 

3. Następnie przykrywamy go lekkim podłożem, najlepiej złożonym z piasku, torfu i ziemi kompostowej lub ogrodowej. Te dwie warstwy mają za zadanie zapewnić roślinom skalnym podłoże zbliżone do ich naturalnego środowiska. 

4. Teraz pora na kompozycję z roślin. Najpierw układamy ją "na sucho", poza donicą, a dopiero potem przystępujemy do sadzenia. Robimy w ziemi niewielkie zagłębienie, w które wkładamy każdą sadzonkę. Dociskamy i przysypujemy ziemią. 

5. Na koniec, wypełniamy przestrzeń między roślinami, układając na wierzchu nieduże kamienie. Skalniak jest gotowy! Nie zapomnij o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin.

--

Źródło: Mój Piękny Ogród