Naturalny makijażto sposób na delikatne podkreślenie urody. Sprawdza się najlepiej w naturalnym świetle dziennym – właśnie dlatego polecamy malować się w ten sposób!

Naturalny makijaż – podstawowe zasady

Naturalny make–up nie należy do najtrudniejszych – warto jednak poznać podstawowe kosmetyki niezbędne do jego wykonania i zasady, dzięki którym samo malowanie stanie się przyjemnością:

 • Wybierzmy krem BB/CC zamiast fluidu – jego użycie zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu maski, czyli twarzy wyglądającej niczym nasza druga skóra. Tego typu produkty mają lekką formułę, dzięki czemu nie obciążają twarzy w ciągu dnia.
 • Zaopatrzmy się w jasny korektor  – jego zadaniem będzie zakrycie ewentualnych niedoskonałości i cieni pod oczami. Delikatny makijaż wygląda najlepiej wtedy, gdy cera jest idealnie przygotowana!
 • Róż, rozświetlacz i bronzer stosujmy ze szczególnym umiarem. Jasne, delikatne kolory stanowią w tym przypadku najlepszy wybór. Wykonując makijaż nude, łatwo zepsuć efekt mocnym konturowaniem czy nienaturalnymi rumieńcami.!
 • Makijaż dzienny nie wymaga podkreślania powiek, dlatego możemy zrezygnować z makijażu oka. Jeśli jednak zależy nam na podkreśleniu spojrzenia, wybierzmy cienie w stonowanych kolorach.
 • Unikajmy mocno wyrysowanych brwi, postawmy na delikatne podkreślenie, np. kredką w kolorze dopasowanym do naturalnego odcienia naszych brwi.
 • Wybierajmy błyszczyki i pomadki w odcieniach nude – są dyskretne, przez co pasują idealnie do makijażu dziennego. Unikajmy za to ciężkich, matowych pomadek zastygających w wyrazistych kolorach.

Naturalny makijaż – największe błędy

Naturalny makijaż wygląda najlepiej wtedy, kiedy na pierwszy rzut oka nie widać po nas, że mamy cokolwiek na twarzy. Unikajmy więc wszystkiego, co daje efekt odwrotny od zamierzonego – do najczęściej popełnianych błędów należą:

 • Przerysowane brwi, ciemne makijaże oczu typu smokey eye czy zbyt mocne konturowanie – naturalne makijaże charakteryzują się prostotą, dlatego tak wyraziste elementy zachowajmy na makijaże wieczorowe czy inne specjalne okazje.
 • Za duża ilość pudru – mocne zmatowienie twarzy nie będzie wyglądać naturalnie. Należy dążyć do uzyskania efektu rozświetlonej, promiennej cery, a to uzyskamy właśnie rezygnując z mocnego pudrowania i bakeing–u.
 • Za ciemne produkty do twarzy – rozmówca z pewnością zauważy twarz odciętą kolorystycznie od szyi czy reszty ciała. Wybierajmy więc podkłady o kolorach dobrze dopasowanych do naszej cery.
 • Ciężkie, wodoodporne produkty – nie są dobrym pomysłem na co dzień, gdyż sprawiają, że nasza skóra nie „oddycha”. Często są też niedokładnie zmywane, a to może powodować większą ilość wyprysków czy wydzielanego sebum.

Naturalny makijaż krok po kroku

Naturalny makijaż wykonasz szybko i bez trudu, o ile zastosujesz się do poniższych kroków:

 1. Użyj lekkiej bazy – najlepiej sprawdzi się tu zwykły krem nawilżający. Może być to również specjalna baza przeznaczona do nakładania pod makijaż, jednak musimy pamiętać o tym, żeby wybrać niezbyt gęsty i szybko wchłaniający się produkt.
 2. Nałóż krem BB/CC, koniecznie cienką warstwę, co zapobiegnie zbieraniu się podkładu w zagłębieniach twarzy. Jeśli nie satysfakcjonuje cię efekt uzyskany po jednej warstwie, możesz nałożyć drugą. Pamiętaj przy tym o tym, że lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy, niż jedną grubą!
 3. Nałóż korektor na wystające elementy twarzy, takie, jak grzbiet nosa czy kości policzkowe oraz na niedoskonałości i cienie pod oczami .
 4. Lekko przypudruj całość tak, aby naturalny blask pozostał na twojej twarzy, dobrze jest użyć np. pudru ryżowego, który nie powoduje mocnego, gładkiego zmatowienia. Poza tym dostępne są również pudry rozświetlające, które dodają blasku cerze, jednocześnie utrwalając makijaż.
 5. Wykonaj delikatne konturowanie, używając małej ilości niezbyt ciemnego pudru brązującego.
 6. Użyj różu i rozświetlacza – róż dopasuj kolorem do swoich naturalnych rumieńców, a wybierając rozświetlacz zwróć uwagę na to, by nie zawierał dużo brokatowych drobinek.
 7. Delikatnie podkreśl brwi ulubionym produktem. Najlepiej sprawdzi się tu kredka lub cień, nadające lżejszy efekt niż pomada.
 8. Pomaluj powieki i usta. Jest to krok opcjonalny – jeśli chcesz to zrobić, pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością użytego produktu. Naturalny makijaż oka powinien być możliwie jak najprostszy. Najlepiej sprawdzi się więc jasnobrązowy cień w załamaniu powieki oraz cień rozświetlający na powiece ruchomej. W przypadku makijażu ust, najlepiej wybrać lekki błyszczyk lub pomadkę w kolorze nude.
 9. Wytuszuj rzęsy, dbając o to, aby ich nie posklejać.

Jak utrwalić naturalny makijaż?

Aby nasz naturalny makijaż wytrzymał cały dzień, należy go odpowiednio utrwalić. Przede wszystkim produkty lepiej utrzymują się na czystej i nawilżonej twarzy, dlatego przed przystąpieniem do makijażu przygotuj twarz: umyj ją żelem lub pianką i użyj ulubionego kremu.

Ważnym krokiem jest pudrowanie i chociaż może się wydawać, że dobrze utrwalające pudry są ciężkie, zapychają pory i nienaturalnie matują skórę, wcale tak nie jest. Pudry ryżowe świetnie utrwalają makijaż na wiele godzin, pozostając przy tym lekkimi.

Poza tym, aby nasz naturalny makijaż utrzymał się jak najdłużej, warto użyć mgiełki utrwalającej, którą kupimy w każdej drogerii. Wybór mgiełek jest dosyć duży – różne produkty zapewniają różną trwałość i wykończenie: od matów, przez satynę, aż po dyskretny błysk.