Wbrew pozorom, robienie świeczek, to nic trudnego. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu i możemy stworzyć naprawdę piękne ozdoby. Nasze możliwości zapachowe i kolorystyczne są niezliczone, dzięki czemu możemy stworzyć coś naprawdę spersonalizowanego. Zobaczcie, jak zrobić w prosty sposób zrobić świeczki w domu.

Jak zrobić świeczkę – jaki zapach wybrać?

Samodzielne robienie świeczek pozwoli na dobranie idealnego zapachu, która będzie niepowtarzalną dekoracją domu, a także niezapomnianym upominkiem dla najbliższych. Jeżeli zastanawiasz się, jaki zapach wybrać, weź pod uwagę ulubione nuty oraz ich właściwości. Do sypialni możesz stworzyć świeczkę o zapachu lawendowym, która wspomoże zasypianie i ułatwi radzenie sobie ze stresem. Możesz także przygotowywać świeczki dedykowane danej porze roku, na przykład jesienią możesz zrobić świeczki o zapachu dyni, wanilii i jabłka, zimą o zapachu cynamonu, a wiosną i latem świeczki o zapachu kwiatów i owoców.

Jak zrobić świeczkę – krok po kroku

Wybierz odpowiednie naczynie

Do zrobienia własnej świeczki możesz wykorzystać nieużywany słoik lub szklankę, która będzie ozdobą sama w sobie. Jeżeli chcesz przygotować na próbę mniejsze świeczki, możesz wykorzystać słoiczki po koncentracie lub kieliszki. Pamiętaj o zdjęciu etykiety przed przygotowaniem świeczki.

Jeżeli planujesz zrobić świeczki na prezent, możesz zakupić ozdobne naczynia, które po wypaleniu świeczki może posłużyć jako ładny dodatek do wnętrza.

Przygotuj wszystkie składniki

Do zrobienia domowych świeczek oprócz odpowiedniego naczynia będziesz potrzebować kilku składników.

Zobacz również:

Wosk: jest on podstawą każdej świeczki. Możesz wykorzystać resztki innych świec. Wystarczy, że podgrzejesz je w kąpieli wodnej i będziesz regularnie mieszać. Możesz zdecydować się na parafinę, wosk sojowy lub pszczeli. Dwa ostatnie są zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia.

Knot: możesz wykorzystać do tego bawełniany sznurek zawinięty na ołówku i położony na naczyniu tak, aby wystawał ponad świecę lub przyczepiony spinaczem i wsparty na patyczku do lodów. Możesz wykorzystać także gotowy knot, który dostaniesz w sklepach z produktami DIY. Pamiętaj, aby przykleić jego blaszkę na dnie słoika za pomocą kleju na gorąco.

Barwnik: ten składnik jest opcjonalny. Możesz zabarwić swoją świecę na dowolny kolor.

Aromat: wybrany aromat możesz dodać wosku, aby świeca pachniała gdy będzie zapalona. W zależności od wielkości naczynia i liczby przygotowywanych świec dodajemy mniej lub więcej aromatu.

Dodatkowe dekoracje: Do wosku możemy dodać muszelki, goździki lub suszone pomarańcze.

Szpatułka: potrzebna do wymieszania gorącego wosku z aromatem i barwnikiem

Miska: potrzebna będzie do rozpuszczenia wosku

Podkładka: lub dowolna, inna rzecz do zabezpieczenia blatu na którym będziesz robić świece.

Rękawice kuchenne: Przydadzą się w trakcie przelewania wosku.

Zrób własną świeczkę!

  1. Zabezpiecz miejsce w którym planujesz przygotowywać świeczki.
  2. Przygotuj wybrany wosk, knot, naczynie i wszystkie potrzebne przedmioty.
  3. Jeżeli chcesz użyć knot z metalową końcówką, przyklej go do dna naczynia.
  4. Rozpuść wosk w kąpieli wodnej i dodaj do niego barwnik oraz aromat.
  5. Po wymieszaniu wosku przelej go do naczyń i poczekaj aż wosk wystygnie.
  6. Dotnij knoty, aby podczas palenia nie brudziło się wnętrze słoika.
  7. Miskę, w której rozpuszczał się wosk, schłodź i zdrap pozostałości, a następnie polej gorącą wodą i usuń resztki.