Drewniane skrzynki na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Dotąd spotykane głównie na tarasie i w ogrodzie - teraz z wdziękiem pełnią mnóstwo domowych funkcji. Mogą służyć jako gazetownik, nocny stolik, albo półka na kuchenne przyprawy - dobrze radzą sobie też w roli osłonek na donice, a nawet kwietników. Odpowiednio pomalowana i udekorowana, drewniana skrzynka, może być także prawdziwą ozdobą wnętrza, zwłaszcza w towarzystwie wiosennego bukietu. 

Co będzie Ci potrzebne?

  • drewniana skrzynka
  • farba akrylowa
  • duża szczotka
  • ołówek i papier
  • pistolet do klejenia
  • narzędzie wielofunkcyjne (np. Dremel 4200)
  • frez do grawerowania
  • tarcze ścierne

Krok 1

Malujemy drewnianą skrzynkę na biało. Jedna warstwa wystarczy, jeśli zależy Ci na tym, by wyeksponować naturalną fakturę drewna. Jeśli wolisz jednolitą białą powierzchnię, pomaluj skrzynkę dwa razy. Odczekaj aż farba wyschnie.

Krok 2

Pora na delikatne postarzenie. Efekt vintage zapewni delikatne spolerowanie krawędzi skrzynki oraz jej powierzchni. Najłatwiej zrobić to za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego i tarczy ściernej. Możesz też spróbować uzyskać efekt przecierania, wykorzystując drobnoziarnisty papier ścierny.

Krok 3

Czas na dekorację. Skrzynka będzie się pięknie prezentować, gdy jej krawędzie ozdobisz delikatnym wzorem. Najpierw naszkicuj go na papierze, a następnie przenieś na powierzchnię skrzynki za pomocą ołówka. Pamiętaj, by nie umieścić go zbyt wysoko - jeśli wzór pojawi się przy samej krawędzi, mogą go przysłonić liście roślin.

wiosenna-skrzynka-krok-2
mat. prasowe DREMEL

Krok 4

Wzór na skrzynce możesz wypełnić za pomocą kontrastowej farby akrylowej - albo wygrawerować go za pomocą frezu, który montujemy do narzędzia wielofunkcyjnego. Wzór wykonany za pomocą frezu będzie zdecydowanie trwalszy.
 
Krok 5
Skrzynka jest już prawie gotowa. Na koniec można ją jeszcze przyozdobić kilkoma dodatkowymi elementami, takimi jak drewniany guzik czy piórko. Najłatwiej przykleić je na gorąco, za pomocą pistoletu do klejenia - ale jeśli nie masz w domu takiego sprzętu, możesz też przykleić dekoracje zwykłym, uniwersalnym klejem.
 
Sprawdź, jak wykonać dekoracyjną skrzynkę na kwiaty krok po kroku >>>