Jak zrobić zrzut ekranu – krok po kroku

„Print Screen”  to po angielsku zrobić zrzut ekranu, czyli zdjęcie tego, co wyświetla się na ekranie komputera. Dzięki tej funkcji możemy skopiować obraz, który aktualnie wyświetlany jest na monitorze. Najczęściej będzie on zapisany w formie pliku graficznego, czyli zdjęcia. Nie ma znaczenia czy chcemy skopiować monitor laptopa czy komputera stacjonarnego, przebiega to w ten sam sposób.

 1. Znajdź  na klawiaturze napis „Print Screen”, może być on oznaczony skrótem, np. „Prnt Scrn” lub „PrtSc”. Najczęściej można znaleźć go w górnym rzędzie klawiszy.
 2. Aby skopiować wyświetlany ekran, wystarczy nacisnąć przycisk „Print Screen”. Możliwe, że znajduje się on na klawiaturze numerycznej. Oznacza to, że jeden klawisz dzieli kilka funkcji. Jeżeli tak jest, wystarczy odnaleźć klawisz „Fn” („Funkcja”)  w dole klawiatury i wcisnąć oba w tym samym czasie.
 3. Zrzut ekranu został wykonany. Teraz musimy przenieść się do innego programu, na przykład Paint lub WordPad. Musi być to program pozwalający na edycję tekstu i obrazu. Do otwartego programu wklejamy zrzut ekranu. Kopia jest gotowa na przykład do wydrukowania.

Zdjęcie całej strony

Zdarza się, że zdjęcie tego, co akurat wyświetla się na ekranie, to za mało. Potrzebujesz zdjęcia całej strony. Robienie kilku „Print Screen” i łączenie powstałych fragmentów to żmudna praca. W tej sytuacji idealnie sprawdzi się funkcja zdjęcia całej strony. Niestety przy każdej przeglądarce internetowej ta funkcja wygląda inaczej.

Przeglądarka Chrome

 1. Aby uruchomić tą funkcję w przeglądarce Chrome, musisz ściągnąć rozszerzenie Full Page Screen Capture dostępne w Chrome web store. Jest to bezpłatny dodatek poszerzający funkcje twojej przeglądarki.
 2. Po ściągnięciu rozszerzenia, dodatek będzie dostępny po prawej stronie na górze strony. Pomiędzy paskiem adresu strony, a miniaturką konta Google pojawi się ikonka małego aparatu.
 3. Klikając na niego na dowolnej stronie, funkcja sama skopiuje całą stronę.
 4. Gotowe zdjęcie otworzy się w nowej karcie, możemy je zapisać (prawy klawisz myszy „zapisz obraz jako…”) i wykorzystać w dowolnym celu.

Przeglądarka Firefox

 1. Podobnie jak przy przeglądarce Chrome, w Firefox konieczne będzie zainstalowanie dodatku. Na stronie Firefox add-ons znajdziesz Awesome Screenshot Plus i to właśnie ta funkcja pozwoli na fotografowanie całej strony.
 2. Ściągnięty dodatek pojawi się obok paska adresu strony, w górnym prawym rogu ekranu.
 3. Gdy będziesz chciała skorzystać z tej funkcji, wystarczy, że klikniesz na ikonkę. Pojawi się menu w którym możesz wybrać jakie zdjęcie chcesz zrobić. „Full Screen” dotyczy całej strony, a „Visible Part” widocznej na ekranie części strony. W przeglądarce Firefox mamy połączenie obu opisanych w tym poradniku funkcji.
 4. Gdy zrobisz zrzut ekranu, na górze ekranu pojawi się pasek pozwalający na edytowanie zrobionej kopii. Możesz coś zaznaczyć, podkreślić lub wyciąć.
 5. Klikamy napis „Done” i zrzut strony jest gotowy do zapisania. Robimy to w ten sam sposób jak przy przeglądarce chrome. Naciskamy prawy klawisz myszki i wybieramy „zapisz obraz jako…”.
 6. Zdjęcie strony jest gotowe.