Wybór dobrej i wartościowej książki na prezent dla dziecka to nie lada wyzwanie. O ile znamy swoje pociechy i zazwyczaj wiemy, jaki tytuł sprawdzi się w ich przypadku, o tyle często mamy trudności z zakupem dla dzieci z rodziny czy przyjaciół. A czasu na zastanawianie się nie zostało już za dużo.

Dzień z życia naszej planety  (3-5 lat)

Od śniadania do kolacji, od świtu do nocy dzieci mają niepowtarzalną okazję spędzić dzień z ciekawskimi zwierzakami maluchami. W zielonym lesie deszczowym poznajemy małpiątko. Co je na śniadanie? Kogo w lesie się boi? W głębinach oceanu pływa mały delfinek. Z jakimi zwierzętami się przyjaźni? Na słonecznej sawannie spotykamy ciekawskiego lewka. Czy potrafi ryczeć tak głośno jak jego tata? Gdzie znajduje ochłodę w upalne dni? Na skutej lodem Antarktydzie mieszka mała pingwinka. Czy nie marznie w lodowatej wodzie? 
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą książki z serii Dzień z życia naszej planety. Każda część serii dzieje się  w innym zakątku Ziemi, dzięki czemu dzieci będą miały okazję poznać działanie różnych ekosystemów. 

Ratownicy świata. Janek i tata (6-8 lat)

Nowa seria Ewy Nowak, znanej i nagradzanej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Janek i tata to skrzący się humorem cykl krótkich powieści przygodowych, przeznaczonych do czytania z rodzicami lub samodzielnie. Janek i jego tata to Ratownicy Świata, i to nie byle jacy! Należą do prastarego rodu Witeziów, mają supermoce, kochają nowe technologie i poradzą sobie z każdym problemem… No, może prawie każdym!

Janek i tata. Na dachu świata. Janek i jego tata dostają wezwanie na akcję w Himalajach. Muszą uratować alpinistę, który zaginął podczas burzy śnieżnej. Warunki pogodowe są tragiczne, ale nasi dzielni Witezie na pewno sobie poradzą… Zwłaszcza, jeżeli na pomoc przyjdzie im pewna nietypowa mieszkanka okolicy.

Janek i tata. Pożar w stadninie. Tym razem lekko tylko przemądrzały Janek i jego nieco gapowaty tata muszą uratować z pożaru źrebną klacz. Czy to się uda? I czy przypadkiem nie będą potrzebować nieco pomocy?

"Wielka księga zwierzaków" Martyny Wojciechowskiej  (6-8 lat)

Nowe, specjalne wydanie bestsellerowych opowieści Martyny Wojciechowskiej o zwierzakach świata. Teraz uzupełnione o dodatkowe treści!

Martyna Wojciechowska zabiera dzieci w niesamowitą podróż do najbardziej egzotycznych zakątków świata, podczas której poznają historie fantastycznych zwierzaków.
•    Który zwierzak jest największym śpiochem i nie ma czasu na zabawę, bo ciągle musi spać?  
•    Czy to prawda, że orangutany uwielbiają jeść duriany, najbardziej śmierdzące owoce świata?
•    Po co żyrafom taka długa szyja?
•    Skąd wiadomo, czy zebra jest biała w czarne paski, czy czarna w białe?

Zobacz również:

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w książce. 

Opowieści z czterech stron świata (6-8 lat)

Seria Opowieści z czterech stron świata to zbiór fascynujących książek z przepięknymi ilustracjami, przedstawiających kulturę, wierzenia i tradycje bliższych i dalszych zakątków świata. To zaproszenie do pełnej przygód literackiej podróży dookoła globu. Ilustracje autorstwa najwybitniejszych międzynarodowych twórców kształtują wrażliwość wizualną, zapoznając dziecko z różnorodnością nie tylko świata, ale i sztuki. Kolejne tomy z serii tworzą wyjątkową biblioteczkę, w której zarówno dzieci, jak i dorośli, znajdą coś dla siebie.

Głos tam-tamów. Bajki z Afryki. Tam-tamy, od których pochodzi tytuł tego zbioru, to bębny służące do przekazywania wiadomości na dużych odległościach. Podobnie dziesięć opowiedzianych tu historii dociera do nas po tysiącleciach przekazywania ich z ust do ust w rytm muzyki. Historie plemion takich jak Buszmeni, Tuaregowie, Masajowie i Berberowie charakteryzują się dużą wrażliwością na świat i jego urodę, a często okraszone są też nutką ironii. Całości towarzyszą wspaniałe ilustracje najważniejszych międzynarodowych artystów.

Na skrzydłach kondora. Bajki z Chile. Zapraszamy w podróż po baśniowej tradycji Chile, kraju o ogromnym bogactwie kulturowym i przyrodniczym. Podczas pełnej przygód podróży na skrzydłach kondora, jednego z najsłynniejszych zwierząt tego kraju, młody czytelnik spotka fantastyczne istoty: gigantyczne węże, gwiezdne dziewczyny, rubinowookie pumy, chodzące drzewa i dzielnych ptasich ludzi...

Dzikie mity  (9-12 lat) 

Dzikie mity pomagają spojrzeć na naturę z zupełnie innej perspektywy. Dzięki temu przepięknie ilustrowanemu zbiorowi mitów i mądrości inspirowanych przyrodą, dzieci mogą nauczyć się tolerancji i uznania dla innych kultur oraz szacunku dla otaczających nas niezależnych od nas sił. W książce znajdują się wierzenia i legendy o naturze z różnych czasów i miejsc, tak odległych jak Japonia, Chiny czy Norwegia. Są tu legendy celtyckie i indiańskie, mity greckie, walijskie, estońskie czy chińskie. Autorką warstwy graficznej jest utalentowana rumuńska ilustratorka ukrywająca się pod pseudonimem Aitch. Artystka czerpie w swojej twórczości ze sztuki ludowej. 

Staś na tropie. Moja aktorska przygoda (od 9 lat) 

Staś na tropie to znakomita seria autorstwa Stasia Winnickiego i jego mamy Ewy Winnickiej, znanej dziennikarki i reportażystki. W najnowszej książce Staś na tropie. Moja aktorska przygoda jedenastoletni chłopiec poznaje kulisy pracy aktorów. Rozmowy z dorosłymi pozwalają mu zmierzyć się z tremą, wstydem i niepowodzeniem.
Staś postanowił sprawdzić, jak sobie radzą prawdziwi aktorzy: Marta Żmuda Trzebiatowska, Janusz Gajos, Filip Łobodziński, Maciej Stuhr i reżyser Jan P. Matuszyński. Czy nieśmiałość jest przeszkodą, by być aktorem? Czy wstydliwy człowiek może zagrać odważnego? Jakie katastrofy udało im się przetrwać? I czy aktorstwo to zawód poważny, czy jednak można się trochę powygłupiać? 

Na naszej liście nie może zabraknąć oczywiście klasycznych świątecznych historii.

Mikołaj. Historia prawdziwa  (6-8 lat) 

Jak ze zwykłego człowieka, który chciał czynić dobro, Mikołaj stał się magiczną postacią obdarowującą dzieci na całym świecie? Dzieci dowiedzą się tego z ciepłej opowieści o świętach, miłości, niesieniu pomocy i magii, która istnieje jeśli tylko mocno się w nią wierzy. Świąteczną opowieść Joanny Jagiełło dopełniają urzekające ilustracje autorstwa Agaty Dobkowskiej. 

Reniferka i pomocny rudzik  (3-5 lat) 

Ta urocza historia przenosi dzieci do zimowego lasu, w którym mała reniferka, zwabiona czerwonym znakiem na tle białego puchu, nagle oddziela się od mamy. Po pewnym czasie orientuje się, że się zgubiła. W odnalezieniu drogi do domu postanawia pomóc jej rudzik, który rozświetla mroki lasu. Czy przyjaciołom uda się dotrzeć do domu? I czy reniferce zostanie po małym rudziku trochę czerwonej magii?