Co jest niezwykłego w tym plebiscycie? Jest to jedno z najbardziej demokratycznych głosowań.
Trwało miesiąc. W tym czasie odnotowano ponad 110 tysięcy głosów! Wśród nagrodzonych książek  znalazły się tytuły  autorów polskich i zagranicznych. W plebiscycie wzięli udział zwykli czytelnicy. Na liście ulubionych książek znalazły się  tytuły, które gościły również w profesjonalnych rankingach literackich, bestsellery sprzedażowe, ale trafiło się też kilka niespodzianek.

Na 12 wyróżnionych tytułów trzy napisali autorzy polscy

Pierwszą niespodzianką  jest wyróżnienie w kategorii Kryminał, sensacja, thriller dla Remigiusza Mroza za "Rewizję" , który zdystansował m.in. królową kryminału Katarzynę Bondę.
W dziedzinie literatury fantastycznej zwyciężyła "Szeptucha" Katarzyny Bereniki Miszczuk (zdobyła 1700 głosów). Autorka, z wykształcenia lekarka, pisze z lekkością i poczuciem humoru. Co ciekawe w świecie literatury czuje się jak ryba w wodzie  – pierwszą  powieść napisała jako… 15 -latka! Kolejny polski tytuł, jaki zdobył 1 lokatę (w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia) przypadł nieżyjącemu już księdzu Janowi Kaczkowskiemu  za "Grunt pod nogami".

Coś dla dzieci i młodzieży

Kategorie dotyczące literatury dla młodych czytelników pojawiły się w ubiegłym roku po raz pierwszy. Najlepszą książką dla dzieci okazała się historia przyjaźni 12-latka z lisem pt. "Pax" Sary Pennypacker i Jona Klassena. W kategorii Fantastyki młodzieżowej  zwyciężyła stara dobra Joanne Rowling  ( do spółki z Jackiem Thornem i Johnem Tiffanym) za utwór "Harry Potter i Przeklęte Dziecko", a w Literaturze młodzieżowej najbardziej podobała się powieść Colleen Hoover i Tarryn Fisher "NeverNever".

Po prostu świetne historie

Największym wygranych w kategorii Literatura piękna okazała się  powieść "Małe życie" Hanyi Yanagihary – zdobyła ponad 3600 głosów. W powieści historycznej najlepsza okazała się książka "Słowik" Kristin Hannah o wojennej  codzienności i trudnych wyborach dwóch sióstr.
Na osobne miejsce w plebiscycie zasłużyło sobie "Sekretne życie drzew" niemieckiego leśnika Petera Wohllebena – najlepsza książka w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Nikt przed Wohllebenem tak nie pisał o roślinach! To lektura obowiązkowa dla każdego wrażliwego czytelnika.
I jeszcze kilka zdań na temat numeru 1 w dziale Literatura obyczajowa, romans – bezkonkurencyjna okazała się powieść Jojo Moyes  "Kiedy odszedłeś" . Na punkcie tego klasycznego wyciskacza łez oszalały czytelniczki. Jestem przekonana, że  większość pań przeczytała pierwszą część tej historii "Zanim się pojawiłeś" i obejrzała film.