Nowoczesne wnętrze – co to znaczy?

Po czym poznać, że wnętrze jest nowoczesne? Świadczy o tym nie tylko duży telewizor, bo ten można ustawić nawet w salonie w stylu retro, ale przede wszystkim wizualna lekkość i minimalizm.
Nowoczesne wnętrza są jasne, przestronne, dobrze doświetlone. Królują w nich proste dodatki, nie ma przesytu barw i kształtów. Wszystko jest starannie przemyślane i zaaranżowane tak, by razem tworzyć spójną całość.
Które style wnętrzarskie zasługują na miano nowoczesnych? Na pewno będzie to styl skandynawski, który, mimo iż znany jest od lat, ciągle spełnia wszystkie założenia nowoczesność. To także styl minimalistyczny, industrialny oraz glamour w nowej, lekkiej odsłonie. Za nowoczesny można uznać także styl nowojorski. Natomiast vintage, retro, francuski, angielski, prowansalski czy boho to klasyka sama w sobie, co nie znaczy, że nie da się ich zaaranżować z nutą nowoczesności.

Nowoczesne wnętrza – jak dobrać kolory dodatków

Istotą nowoczesnych wnętrz jest surowość w doborze głównych barw. Od jakiegoś czasu na ścianach dominuje biel i odcienie szarości i to właśnie one są tłem dla innych dodatków. Powoli pojawiają się kolorowe ściany, ale na razie jako pojedyncze, towarzyszące szarym. Szarość ładnie komponuje się z żółcią, turkusem, granatem i brzoskwinią. Natomiast trzeba zachować dużą ostrożność przy łączeniu szarości z brązem, fioletem lub zielenią. Nie każdy odcień zieleni dobrze wygląda w towarzystwie szarości.

Kolory dekoracyjnych dodatków dobiera się na podobnej zasadzie, co kolory ścian. Trzeba przy tym trzymać się zasady, iż do chłodnych barw dobiera się chłodne, do ciepłych ciepłe. Jeśli przy szarych ścianach powiesimy granatowe zasłony, to raczej nie stawiajmy na żółte i pomarańczowe dodatki. Lepiej sprawdzą się białe, niebieskie, pastelowy błękit i turkus.

I warto pamiętać, że dekoracyjne dodatki to także firany, które jak najbardziej mogą być kolorowe. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej widuje się na oknach barwne firanki lub firanki zdobione barwnymi nadrukami. Warunek jest jeden – kolorowa firanka powinna zawisnąć w pomieszczeniu, w którym jest dużo światła.

Firany do nowoczesnych wnętrz – jakie wzory są na topie

W nowoczesnych wnętrzach dominuje minimalizm, a więc i firanki nie powinny być zbyt obficie dekorowane. Dobrym wyborem jest firana gładka z markizety lub tiulu. To uniwersalne tkaniny i sprawdzą się we wszystkich wnętrzach. Ważne jest, by były przejrzyste, cienkie. Takie same powinny być firany zdobione, bo wizualna lekkość to jeden z warunków nowoczesności. Warto też zainteresować się lekkim nowoczesnym żakardem.

Bieżący sezon przyniósł modę na wzory etnograficzne w dużej mierze inspirowane kulturą afrykańską i azjatycką. Stąd właśnie na firankach marokańska koniczyna lub misterne koronki typowe dla kultury Dalekiego Wschodu. Jeśli szukamy firanek zdobionych, a jednocześnie chcemy iść z duchem czasu, tym właśnie tropem powinnyśmy zmierzać.

Minimalistów na pewno zachwycą firany gotowe zdobione geometrycznymi wzorami. Duża krata, romby, pasy, koła lub trójkąty dobrze wpiszą się we wnętrza urządzone na bazie równowagi, symetrii i właśnie geometrii. Trzeba tylko pamiętać, że wybrany wzór obowiązuje też na innych dodatkach. Firanka w romby i poduszka w koła nie będzie dobrym zestawieniem.

Jak upiąć nowoczesne firanki 

Wybór tkaniny, wzoru i koloru to nie wszystko, z czym musimy się zmierzyć. Nowoczesna aranżacja okna obejmuje także upięcie tkanin.

Tradycyjnie firany i zasłony wiesza się na karniszach. Te nowoczesne są lekkie, aluminiowe, mają cienkie drążki i subtelne wykończenia. Ich kolorystka jest dość uniwersalna, można łatwo dopasować karnisz do wnętrza.
Alternatywą dla karnisza jest szyna sufitowa. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, by firanka sięgała od podłogi do sufitu i jedyne, jeśli chcemy móc zdalnie sterować zasłanianiem i odsłanianiem firanek. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, możemy powiesić firanki z delikatnych, łatwo gniotących się tkanin: lnu lub jedwabiu.

Same firanki najlepiej wyglądają wówczas, gdy są marszczone. Na szynie sufitowej najlepiej sprawdzą się flexy i taśmy marszczące, na karniszu możemy zastosować również przelotki lub szelki.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Nowoczesne firanki, czyli jak zadbać o modną aranżację okna w domu?

Eurofirany to marka, która od trzydziestu lat podąża za trendami, by dostarczać swoim klientom modne i dobre gatunkowo tkaniny dekoracyjne i dodatki do wnętrz. Oferuje gotową pościel, koce, obrusy, ręczniki, ceramikę, firany, zasłony i rolety. Firany, zasłony i rolety można też zamawiać na wymiar za pośrednictwem strony internetowej lub w jednym z kilkudziesięciu salonów stacjonarnych w całej Polsce. Marka wprowadzana na rynek także własne, autorskie kolekcje. Ostatnie to: Ella Line, Diva Line i Reina Line.