Żyjemy w ciągłym biegu. Nie mamy czasu na zjedzenie rano porządnego śniadania. Obiad spożywamy „w locie”, między szkołą, pracą a zajęciami pozalekcyjnymi, o kolacji często zapominając. A szkoda, bo to właśnie jedzenie i jego celebracja powinna być dla nas momentem zwolnienia, chwili refleksji nad tym, co przydarzyło się tego dnia i jak zaplanować kolejny. Naukowcy Brigham Young University zauważyli, że rodzice spotykający się przy stole z całą rodziną regularnie są szczęśliwsi, często mniej zestresowani i lepiej się czują. W 2008 roku przeprowadzili oni badanie na pracownikach koncernu IBM i zauważyli, że zarówno rodzinne, jak i wspólne posiłki w pracy pomagają zredukować stres związany z obowiązkami zawodowymi. Głównymi beneficjentkami w ich badaniu były pracujące mamy [2].

W wielu polskich domach wspólny posiłek to jedyna okazja w ciągu dnia, żeby rodzina mogła zrobić coś razem. Właśnie w takich chwilach tworzy się poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa i przynależności, szczególnie wśród najmłodszych członków rodziny. Dla dzieci obiad czy kolacja z rodzicami to ważny element budowania więzi.

Rodzinne jedzenie to nie zawsze wystawna kolacja czy dwudaniowy obiad. To także talerz z kanapkami i kubek maślanki do śniadania lub kolacji. Liczy się cały rytuał, a więc i jedzenie, i wspólne przygotowanie posiłku. Najmłodsi niech nakrywają do stołu i zbiorą naczynia po jedzeniu, dorośli zadbają o potrawy, a nastolatek wstawi naczynia do zmywarki. Chodzi o wspólny czas i przestrzeń, bo właśnie w tym magicznym momencie wywiązuje się ciekawa  rozmowa – mówi Dorota Grabowska, kierownik działu Marketingu Mlekpol, który zachęca do rodzinnego spożywania posiłków w ramach rozpoczętej właśnie kampanii Maślanki Mrągowskiej „Najważniejszy posiłek to ten, który jemy razem”.

Dowiedziono niedawno, że nastolatki zasiadające do stołu razem z rodziną są mniej podatne na uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy papierosów [3]. Rzadziej chorują też na zaburzenia odżywiania i depresję. Rozmowy przy posiłku sprawiają, że dzieci uczą się, jak ważne jest mówienie o swoich problemach. Dorosły, kiedy koncentruje się na tej historii pokazuje: “jesteś dla mnie ważna/-y” i buduje atmosferę zaufania. Rozmowy przy stole są mniej sztywne i stresujące, może to właśnie najlepszy sposób na poruszanie trudnych tematów?

Już samo przygotowywanie posiłków sprzyja budowaniu relacji, kiedy rodzina spędza czas razem i ciekawie. Warto angażować nawet mniejsze dzieci. Rodzic może zostać szefem kuchni, a dziecko sous chefem, może coś podać, wymieszać, umyć. Latem niech będą to ożywcze koktajle czy ciasta na Maślance Mrągowskiej. Ciekawe pomysły i inspiracje kulinarne możesz znaleźć na stronie producenta:  https://www.niejembyleczego.pl/przepisy

Kolacja czy obiad w rodzinnym gronie jest świetnym pretekstem do rozmowy o gustach kulinarnych, próbowania nowych potraw, rozmów o prawidłowym i zdrowym odżywianiu. Przy stole dzieci obserwują i naśladują zachowania dorosłych, dzięki czemu możemy kształtować ich żywieniowe wybory. Zaobserwowano, że dzieci, które regularnie jedzą z rodzicami rzadziej sięgają po fast food i napoje gazowane. Badania pokazują też, że domowe posiłki mają ogromne znaczenie w kwestii profilaktyki otyłości. Spędzając wspólnie czas przy stole, mamy ustalone godziny i jemy regularnie. Nasz system trawienny wie, że o stałej porze dostanie posiłek, przez co jest mniej skłonny, by podpuszczać nas do podjadania i sięgania po przekąski.


Ciekawe badania wykazały również związek między jedzeniem wspólnych posiłków, a szkolnymi ocenami dzieci. Analizy CASAColumbia at Columbia University mówią, że nastolatki zjadające wspólny obiad czy kolację 5-7 razy w tygodniu uzyskują oceny dobre i bardzo dobre dwa razy częściej niż ich koledzy, jadający z rodziną wspólne posiłki mniej niż 3 razy w tygodniu.


1.    https://nouvelles.umontreal.ca/en/article/2017/12/14/eating-together-as-a-family-helps-children-feel-better/
2.    https://news.byu.edu/news/study-family-dinnertime-feeds-companys-bottom-line
3.    https://www.centeronaddiction.org/addiction-research/reports/importance-of-family-dinners-2012