Malowane dynie w pastelowych kolorach to niezwykle efektowna, a zarazem prosta do wykonania jesienna dekoracja. Zwłaszcza, że sezon na dynie w pełni i na lokalnych targowiskach jest w czym wybierać. Subtelne, eleganckie kolory doskonale odnajdą się w jasnych, minimalistycznych wnętrzach w stylu skandynawskim - ale z odrobiną złotych akcentów sprawdzą się też w aranżacjach glamour. Jak je wykonać krok po kroku?

dynie-happy-place

Borrówka & Happy Place

Malowane dynie - co będzie potrzebne?

Do wykonania tej stylowej dekoracji potrzebne będą: dynie w różnych rozmiarach, pędzle, farby lateksowe lub akrylowe w pastelowych kolorach - tu wybór padł na soczysty i pudrowy róż, dwa odcienie błękitu, lawendowy i pastelową żółć. Oprócz tego przyda ci się także złoty spray. Do pomalowania dyń wystarczy niewielka ilość farby, więc zamiast kupować całą puszkę - postaw na testery (jedna saszetka w markecie budowlanym to koszt około 2 zł). Jeśli masz możliwość, by wykonać dekorację na zewnątrz, możesz też zaopatrzyć się w farby w sprayu - trzeba się jednak liczyć ze znacznie bardziej ograniczoną paletą kolorów.

- Wybierając farby, warto zwrócić także uwagę na ich wykończenie - podpowiada Agnieszka z Happy Place, pomysłodawczyni projektu - W sprzedaży znajdziecie zarówno matowe, jak i z połyskiem, jeśli więc kompozycja ma być jednolita, najlepiej wybrać jeden rodzaj.

Jakie dynie wybrać?

Do wykonania tej dekoracji posłużyło kilkanaście dyń o łącznej wadze około 15 kilogramów. Najciekawszy efekt uzyskasz zestawiając ze sobą dynie w różnych rozmiarach, zarówno jadalne gatunki, jak i te typowo dekoracyjne. Zaopatrz się więc w kilka sztuk dyni zwyczajnej, pękate dynie muszkatołowe oraz mniejsze rozmiarem Hokkaido lub sweet dumpling. (Zobacz więcej popularnych gatunków dyni >>>)

Jak pomalować dynie?

Sam proces malowania nie jest zbyt skomplikowany. Zaczynamy od pomalowania złotym sprayem ogonków - a gdy wyschną, malujemy skórkę pędzlem. Pamiętaj o tym, by zabezpieczyć podłogę folią malarską lub starymi gazetami. W zależności od farby każdą dynię pokrywamy farbą minimum raz, w niektórych przypadkach konieczne będą dwie lub nawet trzy warstwy. 

jak-malować-dynię

Borrówka & Happy Place

Dobór kolorów

Jest w tym projekcie kluczem do stworzenia efektownej kompozycji - i, jak przyznaje Agnieszka z Happy Place, najtrudniejszym krokiem. Pastelowe odcienie różu, błękitu i fioletu to zawsze zgrany zestaw, ale żeby kompozycja nie była zbyt monotonna - warto ją przełamać kilkoma ciemniejszymi tonami z tej samej palety. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą jaśniejszego i ciemniejszego odcienia jednego koloru (na przykład w tej aranżacji występują obok siebie po dwa odcienie różu, niebieskiego i fioletu). Całość efektownie ożywi kropla złotej farby - oprócz ogonków możesz nią pomalować jedną niedużą dynię, która przełamie cukierkową paletę. 

happy-place-dynie

Borrówka & Happy Place

Gdy już wyschną, malowane dynie możesz ułożyć na eleganckich paterach albo tacach - a jeśli preferujesz minimalistyczne rozwiązania, poukładaj je bezpośrednio na stole, komodzie czy parapecie. Pastelowej kompozycji uroku dodadzą także retro akcenty - na przykład emaliowana kuchenna waga w stylu vintage.

malowane-dynie

Borrówka & Happy Place

--

Pomysłodawczynią i autorką zdjęć jest Agnieszka Wrodarczyk, autorka bloga Happy Place. Projekt zrealizowała wspólnie z przyjaciółką, z którą prowadzą razem wypożyczalnię rzeczy ładnych pod wdzięczną nazwą Borrówka. Oprócz prowadzenia bloga i wypożyczalni, Agnieszka zajmuje się stylizacją wnętrz i home staging'iem.

--

Zobacz też: Dynia na Halloween - jak ją wydrążyć? >>>

Gęsina na św. Marcina >>>

Zupa krem z dyni >>>