Spis treści:

  1. Właściwości nalewki z kwiatów głogu
  2. Nalewka na wódce
  3. Nalewka na miażdżycę

Właściwości nalewki z kwiatów głogu

Nalewka z kwiatów głogu ma szereg właściwości leczniczych, które można zaobserwować już od kilku stuleci. Przetwory z kwiatów głogu doskonale tonizują oraz spowalniają czynność serca normalizując je. Dodatkowo rozszerzają naczynia wieńcowe i obniżają ciśnienie krwi, dlatego też polecane są dla wszystkich tych, którzy borykają się z nadciśnieniem. Stosując głóg zabezpieczamy i wzmacniamy naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu wysięków.

Podobnie jak kozłek lekarski, kwiaty głogu działają uspokajająco i kojąco na nerwy. Ma także działanie moczopędne, zauważalne także podczas picia naparów z pokrzywy. Nalewka jest szczególnie polecana przy nadczynności tarczycy, nerwicy serca, różnego rodzaju nerwobólach, reumatyzmie oraz osłabionej odporności. Kwiaty głogu są bogate w kwas kawowy, kumaryny oraz cholinę. natomiast owoce to źródło witaminy C, pektyn, soli mineralnych niacyny i garbników.

Nalewka z kwiatów głogu na wódce - prosty i sprawdzony przepis

Składniki:

  • szklanka kwiatów głogu,
  • 800 ml wódki,
  • miód

Przygotowanie:

Przekładamy oczyszczone kwiaty głogu do słoika i zalewamy wódką. macerujemy w chłodnym i suchym miejscu przez 14 dni. Do każdej porcji 100ml alkoholu z wyciągiem z głogu można dolać 50-100 ml płynnego miodu.

Nalewka z kwiatów głogu na miażdżycę - specjalne proporcje

Składniki:

Zobacz również:

  • litr alkoholu do 40%,
  • 300 g kwiatów głogu,
  • 3 goździki,
  • miód

Przygotowanie:

Wkładamy składniki do dużego słoja i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 2 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie należy przefiltrować i dodać około 4 łyżki dowolnego miodu - w szczególności gryczany sprawdzi się wyśmienicie. Wypijając po łyżce dziennie przez około 2 miesiące możemy wykonać kurację wzmacniającą.