Legenda plemienia Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods jest inspiracją najnowszej opowieści Lecha Majewskiego, artysty o międzynarodowej sławie i, jak wiele jego projektów, wykracza poza tradycyjny obraz filmowy, kreując współczesną baśń dla dorosłych osadzoną w realnym świecie. Film splata ze sobą losy Indian, najbogatszego człowieka na świecie oraz pisarza, który zaczyna pracować nad jego biografią.

"Dolina Bogów" - fabuła

Historia toczy się w niedalekiej przyszłości, splatając ze sobą kilka wątków. Pierwszy z nich oparty jest na legendzie Indian Navajo o bogach ukrytych w skałach Valley of the Gods. Drugi jest opowieścią o życiu najbogatszego człowieka na świecie, Wesa Taurosa, granego przez Johna Malkovicha (Być jak John Malkovich, Sin City, Tajne przez poufne). Bogacz ukrywa się przed światem, rzadko pokazując się publicznie. Trzeci wątek przedstawia historię Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa – w tej roli zobaczymy Josha Hartnetta (Pearl Harbour, Helikopter w ogniu). Obydwaj bohaterowie próbują odnaleźć spokój po traumatycznych przeżyciach osobistych. John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa wykupuje Dolinę Bogów, aby eksploatować rudę uranu na świętej ziemi Indian. Spokój przodków i bogów Navajo zostaje zburzony, a czerwone skały rodzą mściciela… 

"Dolina Bogów" - hollywoodzka obsada 

Obok znakomitości światowego kina jak John Malkovich i Josh Hartnett, w rolach drugoplanowych zobaczymy plejadę znanych hollywoodzkich aktorów, między innymi: Johna Rhys-Daviesa (Indiana Jones, Władca Pierścieni), Keira Dullea (2001: Odyseja kosmiczna) czy „dziewczynę Bonda” Berenice Marlohe (Skyfall).

„Miałem szczęście w życiu mogąc pracować z wieloma wielkimi, kreatywnymi reżyserami w Europie i w innych miejscach, i Lech jest jednym z takich ludzi - o bardzo szczególnym spojrzeniu na świat, obdarzonym charakterystyczną wizją i wyobraźnią” - powiedział Malkovich o swoim udziale w Dolinie Bogów. A Keir Dullea, główny bohater legendarnej 2001 Odysei Kosmicznej, dodał: „Bez cienia wątpliwości Lech jest najciekawszym reżyserem filmowym od czasów Stanleya Kubricka”.

"Dolina Bogów" - polskie akcenty w wielkiej produkcji 

Zdjęcia do filmu, za które wraz z Lechem Majewskim odpowiedzialny był Paweł Tybora (Onirica), powstawały nie tylko w Valley of the Gods, w stanie Utah, ale i w zamkach i pałacach południowej Polski. Muzykę filmową stworzył ceniony polski kompozytor, związany od lat z Hollywood, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek. O kostiumy do filmu zadbała Ewa Kochańska. Reżyser zaprosił do współpracy także znaną projektantkę Ewę Minge, oraz Pako Lorente i Kazar.