Jonoforeza – zastosowanie w kosmetyce

Jonoforeza, czyli wprowadzenie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry za pomocą siły pola elektrycznego, wykorzystywana jest w leczeniu problemów skórnych i oznak starzenia takich jak trądzik pospolity i różowaty, rozszerzone naczynka włosowate, blizny, przebarwienia, zwiotczenie skóry, zmarszczki. Jonoforeza jest pomocna także w przypadku uczuleń i kłopotów z nadmiernym poceniem.

Jonoforeza – krok po kroku

Jonoforeza to zabieg elektroleczniczy, który dzięki wykorzystaniu działania prądu galwanicznego (prądu o stałym natężeniu) umożliwia dostarczenie w głąb skóry substancji odżywczych. Wykorzystywane preparaty docierają do granicy naskórka i skóry właściwej, a działanie prądu i wytwarzane ciepło wpływają na poprawę krążenia i odżywienie tkanek. Zabiegi kosmetyczne najczęściej wykorzystują jony cynku, miedzi i wapnia. Zabieg jonoforezy trwa około dziesięciu minut.

Osoba przeprowadzająca jonoforezę powinna najpierw wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, które mogłyby zniweczyć jego dobroczynny wpływ, a nawet poważnie zagrozić zdrowiu i życiu pacjenta. Gdy konsultacja przebiegnie pomyślnie, niezbędne jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów – biżuterii, zegarka i tym podobnych. W zależności od obszaru, którego dotyczy jonoforeza, konieczne jest przygotowanie skóry twarzy, szyi lub dekoltu, czyli dokładne zdezynfekowanie skóry. Następnie osoba wykonująca zabieg przygotowuje aparaturę i podłącza do pacjenta elektrody. Elektroda ma formę owiniętej w mokrą gazę lub wacik opaski zakładanej na prawą rękę. Gdy opaska spowoduje nieprzyjemne odczucia – silne szczypanie lub pieczenie – elektroda w formie blaszki wkładana jest pod bark.Głowica przygotowanego wcześniej aparatu przykładana jest do twarzy pacjenta i dopiero wtedy włączony zostaje przepływ prądu – zwiększany wraz z odczuciami pacjenta, który nie powinien odczuwać znacznego dyskomfortu. W trakcie jonoforezy pacjent może odczuwać mrowienie i metaliczny posmak w ustach.

Czasem mogą wystąpić skutki uboczne – zaczerwienienie, opuchlizna, świąd – spowodowane zbyt dużym natężeniem prądu albo uczuleniem na prąd galwaniczny. W takiej sytuacji warto zastosować kosmetyki nawilżające albo łagodzące opuchliznę.

Jonoforeza kosmetyczna – efekty

Jonoforeza wykorzystuje działanie siły pola elektrycznego wprowadzając substancje aktywne wewnątrz skóry twarzy. Efekty zabiegu uzależnione są głównie od rodzaju, stężenia i przeznaczenia zastosowanych substancji. Działanie prądu poprawia mikrokrążenie odżywiając komórki i działając przeciwzapalnie.

Zabieg jonoforezy pozwala zapobiegać powstawaniu i redukować widoczność zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie. Substancje pielęgnacyjne i lecznicze kompleksowo nawilżają skórę poprawiając jej ogólną kondycję i rozjaśniając przebarwienia. Skóra staje się bardziej elastyczna i ujędrniona. Dzięki redukowaniu wykwitów zapalnych jonoforeza twarzy wspomaga kurację antytrądzikową, a uszczelnianie naczyń krwionośnych zmniejsza widoczność rozszerzonych naczynek. Aby uzyskać zadowalający efekt, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie serii 10-20 zabiegów jonoforezy w maksymalnych odstępach dwóch dni.

Przeciwwskazania do jonoforezy

Jonoforeza na twarz nie może zostać przeprowadzona u osób z chorobami skóry – zarażeniami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi, wypryskami i owrzodzeniami, chorobami nowotworowymi, stanami gorączkowymi, miażdżycą, miejscowymi zaburzeniami czucia, endoprotezą i wszczepionym rozrusznikem serca. Jonoforeza nie jest wskazana również dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią oraz osób uczulonych na prąd galwaniczny lub składniki substancji stosowanych po zabiegu.

Zobacz również:

Jonoforeza – cena

W zależności od rodzaju zabiegu i obszaru, którego ma dotyczyć (twarz, szyja, dekolt), cena jonoforezy wynosi średnio od 130 do 180 zł.