Materiał promocyjny

Prawie 70 lat temu powołano do istnienia w Julinku wyjątkową w skali światowej stacjonarną Bazę Cyrkową. Ośrodek stał się nie tylko stałym centrum dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce ale również zapleczem ich postojów i zimowania. Baza była przede wszystkim miejscem treningów artystów oraz ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej.

Na długie dziesięciolecia Julinek stał się ośrodkiem sztuki i rozrywki cyrkowej o znaczeniu światowym. To właśnie tutaj przyjeżdżali menadżerowie cyrków z całego świata, aby oglądać treningi i występy, a następnie zapraszać polskich artystów na areny wszystkich kontynentów. Szkoła oraz zachowane do dziś budynki ośrodka są świadectwem najwyższego poziomu polskiej sztuki cyrkowej oraz częścią naszego narodowego dziedzictwa, o którym warto wiedzieć i z którego także można być dumnym. Wszak sztuka cyrkowa – przy całej swojej lekkości i ulotności – to część naszej kultury. Kultury popularnej, masowej, ludowej, dostępnej i zrozumiałej dla każdego, w tym dla każdego dziecka.

Park Rozrywki

Na terenie dawnej Bazy Cyrkowej istnieje od 2015 roku Park Rozrywki w Julinku, który jest – zaledwie 30 km od Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego – połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny. Park stara się także chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechnić wiedzę o niej wśród swoich gości. W Julinku znajdziemy więc wyjątkowe w skali kraju połączenie wypoczynku w naturze z rozrywką i edukacją. Nic dziwnego, że w ciągu zaledwie trzech sezonów z oferty Parku skorzystało ponad 300 tysięcy osób!

Nasze najważniejsze atrakcje:

Podniebny Cyrk - jeden z najrozleglejszych w kraju i zdecydowanie największy na całym Mazowszu park linowy. Liczy ponad kilometr długości i jest podzielony na 7 tras o różnych stopniach trudności. Dwie z nich są przeznaczone dla dzieci. Aby przemierzyć całość Podniebnego Cyrku, trzeba pokonać aż 138 przeszkód. Cały obiekt spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, oraz zapewnia doskonałą zabawę zarówno początkującym adeptom podniebnych spacerów, jak i doświadczonym miłośnikom mocnych wrażeń.

Kraina Dmuchańców - zespół kilkunastu obszernych obiektów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To gwarancja doskonałej zabawy, która poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Radosna Kraina Dmuchańców zapewnia także rozrywkę dla dorosłych, dzięki Hippo Slide – czyli, olbrzymiej, 30-metrowej zjeżdżalni wodnej.

Minigolf Cyrkowy - pola do gry w minigolfa, które mają powierzchnie aż 1000 metrów kwadratowych, na których jest aż 18 torów do gry. Nasz minigolf jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego że jest jedynym torem w Polsce, który ma charakter cyrkowy. Dodatkowo, nasze pola wyróżniają się tym, że trzeba stawiać czoła klaunom i dzikim zwierzętom broniącym dostępu do dołków golfowych.

Cyrkowa Strefa Animacji i Plac Zabaw - w pełni sezonu, czyli od maja do października, gości codziennie zabawiają animatorzy. Chętnych nauczą chodzenia na szczudłach i żonglerki. Przecież jesteśmy w najbardziej cyrkowym miejscu w Polsce! Dzieci mogą także spędzać czas na Placu Zabaw (piaskownica, huśtawki, tyrolka), którego ekologiczne elementy są zbudowane na bazie drewna akacjowego.

Wystawa Sztuki Cyrkowej - to atrakcja absolutnie wyjątkowa w skali kraju! W budynku Małej Areny znajdziemy prawdziwe muzeum – z plakatami, zdjęciami i autentycznymi rekwizytami - dokumentujące historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata.

Sport w Sercu Puszczy - Park Rozrywki oferuje specjalny tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi (typu jeep, quad i buggy). Na terenie Parku działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego: kijów do nordic walking, a zimą także nart biegowych. Park znajduje się w sercu Kampinoskiego Parku Narodowego i jest znakomitym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy (mamy duży, wygodny i bezpłatny parking!). W pobliżu ośrodka znajduje się samoobsługowa serwisowania rowerów, która umożliwia dokonywanie drobnych napraw. Park oferuje również swoim gościom bezpłatne korzystanie z dobrze utrzymanych boisk do piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona.
Hotel Julinek i pole namiotowo-kempingowe - przy Parku Rozrywki, w sercu Puszczy można zatrzymać się na dłużej. Hotel liczący 140 komfortowych miejsc z wygodnymi łóżkami jest właśnie po gruntownym remoncie i zapewnia całodzienne wyżywienie. Elementy dekoracyjne hotelu nawiązują do historii i klimatu miejsca. Położone nieopodal pole namiotowo-kempingowe posiada pełny dostęp do infrastruktury hotelowej.

Restauracja „Foccacia Pop-Up”- w budynku Małej Areny, oferuje potrawy kuchni włoskiej, zaś w strefach gastronomicznych zlokalizowanych w sąsiedztwie głównych atrakcji zostaniemy nakarmieni świeżymi polskimi daniami, bądź grillowanymi potrawami i napojami. Na łasuchów czekają też pyszne słodkości.

Urodziny w Cyrkowym Parku Rozrywki – obsługa Parku organizuje imprezy urodzinowe z elementami cyrkowymi. To gwarancja wyjątkowej zabawy w niepowtarzalnej atmosferze dla Waszych pociech.

Twój Julinek – Park, który dysponuje wieloma budynkami, w tym unikalną architektonicznie Małą i Dużą Areną, jest miejscem wydarzeń artystycznych, koncertów, imprez rozrywkowych, spotkań firmowych, konferencji, a także programów telewizyjnych. Służymy wszelkim możliwym wsparciem i pomysłami. Zaplanuj sobie na naszych kilkudziesięciu hektarach wszystko, o czym tylko możesz zamarzyć!

Kampinoski Park Narodowy - na terenie Parku Rozrywki Julinek znajduje się wejście na teren Kampinoskiego Parku Narodowego. Do dyspozycji gości jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Całość trasy jest przejezdna cały rok. Główny szlak biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, tworząc pętlę o długości 145 km.  Komfortowy Hotel Julinek, położony na terenie Parku Rozrywki, może być bazą wypadową dla tych wszystkich, którzy chcą w Puszczy Kampinoskiej zostać na dłużej.
Hotel Julinek

W kompleksie Parku Rozrywki znajdziemy stylowy trzygwiazdkowy hotel z cyrkowymi elementami dekoracyjnymi. Nasz hotel jest świeżo po remoncie i aktualnie może przyjąć jednocześnie nawet 140 gości. Goście mogą skorzystać z noclegów w obszernych i eleganckich apartamentach lub w wygodnych pokojach, które mogą przyjąć od 1 do 4 gości. Jeżeli chodzi o jedzenie, hotel zapewnia pyszne śniadania, które są wliczone w cenę. Kolejnym gastronomicznym punktem w hotelu jest restauracja hotelowa, która zapewnia całodzienne wyżywienie.  Dodatkowo budynek jest zaopatrzony w 4 sale, które pozwalają na zorganizowanie konferencji i spotkań.

Park Rozrywki Julinek  to idealne miejsce do organizacji imprez okolicznościowych i eventów firmowych.

Wystawa Sztuki Cyrkowej

Przez długie dziesięciolecia Julinek był ogólnopolskim ośrodkiem sztuki cyrkowej o znaczeniu światowym. Park Rozrywki chroni to unikalne dziedzictwo i zaprasza swoich gości do zapoznania się z nim. Tuż po II wojnie światowej państwo przejęło patronat nad sztuką cyrkową w Polsce, biorąc pod swoją kuratelę wszystkie zespoły cyrkowe. W kilka lat później powołano do istnienia w Julinku wyjątkową w skali globalnej stacjonarną Bazę Cyrkową. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. W ciągu 50 lat swojego istnienia szkoła  wykształciła i wypuściła w świat ponad 370 artystów.

Park Rozrywki w Julinku to centrum rozrywki i jako jedyne w Polsce jest pełne odniesień do świata cyrku, jego kultury, symboliki, sztuki i obyczajów. Duszą tego Parku jest Wystawa Sztuki Cyrkowej, a przewodnikiem po niej i znawcą jej najtajniejszych zakamarków jest kustosz, pan Janusz Sejbuk, artysta cyrkowy, świadek wielkości polskiego cyrku i jego transformacji po 1989 roku.

W budynku Małej Areny znajdziemy wspomnianą wcześniej Wystawę, w której zbiorach jest kilka tysięcy eksponatów. To największy ich zbiór w Polsce i jeden z najbardziej znaczących na świecie.  Można tam obejrzeć plakaty, zdjęcia, publikacje, bukleciki (programy występów cyrkowych), a także wiele autentycznych strojów i rekwizytów. Wystawa dokumentuje historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata, w tym cyrku radzieckiego, który u szczytu swojego największego rozwoju zatrudniał 8 tysięcy artystów.

Wizyta w Parku Rozrywki pozwala nam poznać cyrkowe dziedzictwo, które przynosiło dobrą sławę naszemu krajowi i naszej kulturze we wszystkich zakątkach świata – jak podkreśla Janusz Sejbuk. A zatem szanujmy wspomnienia i smakujmy ich czar!