MATERIAŁ PARTNERA

Bałkański klimat

Bośnia i Hercegowina zaprasza do zapoznania się z bałkańskim klimatem w najpełniejszej postaci. W państwie tym, powstałym po rozpadzie Jugosławii, na styku wielu kultur, spotkać można się nie tylko z burzliwą historią Półwyspu, ale także z naturą – górzystym krajobrazem, malowniczymi dolinami rzek i pięknymi plażami nad Adriatykiem.

Graniczący z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą kraj w większości pokrywają Góry Dynarskie, a prawie połowa jego terytorium jest zalesiona. Tam też powstały trzy parki narodowe – Kozara, Una i Sutjeska oraz trzy parki krajobrazowe – Hutovo Blato, Blidinje i Bardača. Zjawiskowo prezentują się m.in. wodospady Kravica, a miłośnicy sportu z pewnością zainteresują się także raftingiem kanionem Tary lub Driny, trekkingiem i wycieczkami rowerowymi po górskich drogach i parkach, nurkowaniem, snurkowaniem, żeglarstwem i kajakarstwem.

Zwiedzać można historyczne i wielokulturowe Sarajewo, Medjugorje czy Mostar, ale niedaleko jest też do chorwackiego Dubrownika czy Korčuli. Świetnym punktem wypadowym jest Neum, położone nad Adriatykiem, znajdujące się w zatoce, nad którą wypoczynek stanowi czystą (jak woda w niej) przyjemność. Do tego szerokie plaże i śródziemnomorska pogoda, urokliwe uliczki i doskonała bałkańska kuchnia – czego chcieć więcej?

Pod słońcem Toskanii

Dotychczas proponowana jako wycieczka objazdowa Toskania jest kolejną wczasową nowością dla Polaków – nareszcie, można rzecz. Zachwyci i w trakcie krótkiego wyjazdu, ale dłuższy wypoczynek w tym włoskim regionie sprawi, że będziemy chcieli do niego wracać co najmniej raz w roku!

Toskania to z jednej strony urzekające miasteczka na wzgórzach i rozciągające się po horyzont najlepsze na świecie winnice, a z drugiej: słynna Riviera della Versilia pomiędzy górami a morzem, Wybrzeże Etrusków czy magiczna Elba, jedna z największych włoskich wysp.

W Toskanii każdy znajdzie coś dla siebie. Obok ekskluzywnego wypoczynku w kurortach, piaszczystych, długich i szerokich plaż oraz doskonałych kąpielisk, na tym terenie aż roi się od zabytków. Wymienić wystarczy Florencję, Pizę, Sienę czy Lukkę, które przypadną do gustu każdemu, kto docenia piękno sztuki. Do tego znakomita włoska kuchnia (polecamy robllitę, cacciucco, florentinę i panforte) oraz regionalne wina. I pamiątki, koniecznie lokalne – luksusowe ubrania czy wybory skórzane prosto z Florencji, kolorowa ceramika z Montepulciano, Cortony czy San Gimignano oraz wyroby z marmuru z Carrary.

Riwiera nad Adriatykiem

Włochy to także Riwiera Adriatycka – tętniąca życiem, a jednocześnie pozwalająca na rewelacyjny wypoczynek na słonecznych, piaszczystych plażach, które ciągną się przez 90 km, od Rawenny aż po Gabbice Monte. Jeśli planujemy doskonale włoskie wakacje, Riwiera Adriatycka będzie doskonałym wyborem!

Zapraszają takie kurorty, jak Rimini, Torre Pedrera, Gabbice Mare, Cattolica i Milano Marittima – przyciągają nie tylko słońcem i plażami, ale także bogatą ofertą życia nocnego. Najlepsze we Włoszech dyskoteki, w których imprezy prowadzą najbardziej znani DJ-e, koncerty popularnych artystów, festiwale muzyczne – to region, w którym naprawdę wiele się dzieje. Do tego liczne parki rozrywki, które zapewnią doskonałą zabawę całym rodzinom. Dodatkowo: lokalne przekąski, które do tych iście włoskich wakacji dodadzą więcej smaku!

W kubańskim rytmie

Kolejna nowość to kubańska Cayo Coco, czyli jedna z największych wysp archipelagu Rey del Jardines i znakomity karaibski kurort. Oprócz doskonale rozwiniętej infrastruktury hotelarskiej i turystycznej, Cayo Coco to przede wszystkim piękno w czystej postaci. Szerokie i długie plaże z drobnym, białym piaskiem, rafy koralowe, liczne wydmy, jeziora, laguny i rzeki.

Warte polecenia są przede wszystkim Playa El Paso – doskonała dla wszystkich kitesurferów oraz Playa Pilar, odpowiednia dla rodzin (charakteryzuje się łagodnym zejściem do morza oraz płytkim wybrzeżem) i miłośników nurkowania. Na Cayo Coco można jednak spróbować także wielu innych sportów – snurkowania, żeglarstwa, kanoe czy windsurfingu.

Dodając do tego bliskość miejsc, które warto zwiedzić – Hawanę, Santiago de Cuba, Holguin czy Trinidad i ich tętniące życiem uliczki, kubańską salsę, zabytkowe samochody i znakomite jedzenie – otrzymujemy przepis na wyjazd doskonały!
 

W pobliżu „ósmego cudu świata”

Czas rewelacyjnie można także spędzić pomiędzy Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim – w Panamie, która jest kolejnym nowym kierunkiem, proponowanym przez polskie biura podróży (np. www.itaka.pl). Zachęcają m.in. turystyczne kurorty Farallón i Buenaventura oraz mniejsze i spokojniejsze Coronado czy Playa Bonita.

Czym kuszą? Głównie bajkowymi krajobrazami: długimi, piaszczystymi plażami na wybrzeżu Pacyfiku, rafami koralowymi, egzotyczną przyrodą i bogactwem flory i fauny (w Panamie spotkać można np. tukany i kolibry) oraz „ósmym cudem świata”, czyli Kanałem Panamskim. To miejsce, gdzie można i podziwiać nieziemskie widoki, i poznać indiańskie wioski, w których kultywowane są tradycyjne rytuały i zwyczaje.

Nie będą się tam nudzić miłośnicy aktywnego wypoczynku – snurkowania, windsurfingu, kajakarstwa, zjazdów na linach, morskich rejsów czy wędkowania na oceanie. Podobnie jak kulinariów – w codziennym menu spotkać tam można głównie owoce morza, tropikalne owoce czy tradycyjne dania indiańskie. Panama jest dla każdego – można w niej eksplorować deszczowe lasy, spróbować raftingu po Rio Grande, wykąpać się w wodospadzie czy zwiedzić zamieszkały krater wygasłego wulkanu. A to tylko część z dostępnych atrakcji!