Kalafior znajduje się na liście dwudziestu najbardziej wartościowych warzyw. Dlaczego? Ponieważ zawierają dużo witamin, minerałów i antyoksydantów, a przy tym charakteryzują się małą kalorycznością.

Kalafior ma osiem najważniejszych właściwości:

1. Jest bogaty w witaminy i minerały

Kalafior to idealny sposób na dostarczenie organizmowi składników odżywczych. Już jedna porcja tego warzywa dostarcza nam 77% dziennej dawki witaminy C. Kalafior zawiera także witaminę K, kwas foliowy, witaminę B6, magnez, fosfor, białko, błonnik, potas, mangan, kwas pantotenowy, niacyny i ryboflawiny.

2. Kalafior wspomaga serce

Zawarty w kalafiorze sulforafan, siarkoorganiczny związek chemiczny , który poprawia ciśnienie krwi oraz funkcjonowanie nerek. Tym samym kalafior wpływa na prawidłowe funkcjonowanie komórek oraz właściwą ekspresję genów.

3. Kalafior pomaga w walce z rakiem

Kalafior zawiera wcześniej wspomniany suloforafan, który zabija komórki macierzyste raka, spowalniając w ten sposób rozrost nowotworu.

Zobacz również:

4. Kalafior działa przeciwzapalnie

Kalafior działa przeciwzapalnie i jednocześnie wspiera naszą odporność, aby organizm był zdrowy. Jednocześnie zmniejsza ryzyko występowania raka i innych poważnych chorób.

5. Kalafior oczyszcza organizm

Kalafior zawiera antyoksydanty, dzięki czemu wspiera organizm w detoksie i oczyszczaniu go z toksycznych substancji.

6. Kalafior wspomaga pracę mózgu

Kalafior zawiera witaminę B, która odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu. Cholina, czyli witamina B4, może zapobiegać osłabieniu pamięci związanemu z wiekiem oraz podatności mózgu na toksyny, a także zapewniać ochronę przed toksynami w późniejszym życiu.

7. Kalafior wspomaga trawienie

Kalafior to ważne źródło błonnika pokarmowego, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

8. Kalafior dostarcza nam przeciwutleniacze

Kalafior zawiera przeciwutleniacze, które są naturalnymi substancjami zapewniającymi komórkom w naszym organizmie ochronę przed atakiem reaktywnych form tlenu. Dostarczając je organizmowi sprawiamy, że jest on w stanie oprzeć się starzeniu i licznym chorobom.

>>> Sprawdźcie 3 proste przepisy na kalafiora<<<