Kalendarz adwentowy doskonale służy jako metoda na odliczanie upływających dni do upragnionych Świąt Bożego Narodzenia. 

Kalendarz adwentowy - początki historii kalendarza

Liczenie dni, które zbliżały nas do obchodów Świąt Bożego Narodzenia to tradycja, która powstała przed setkami lat. Jak wiele innych zwyczajów, kalendarz adwentowy również zapoczątkowany został wśród naszych zachodnich sąsiadów. 

Różne formy wielkiego, świątecznego odliczania znane są już od XIX wieku. Na początku były to jedynie specjalne, codzienne modlitwy od 1 do 24 grudnia. W katolickich domach zaczęto też wkładać po jednym źdźble słomy lub sianka do specjalnie przygotowanego żłobka. Dzięki temu dzieci miały pewność, że w dniu Wigilii dzieciątko będzie mieć wygodne posłanie. 

W protestanckich rodzinach przed kalendarzami powstały natomiast świąteczne zegary. Jego tarcza była podzielona na 12 lub 24 fragmenty, a na każdym z nich spisany był fragment Biblii do codziennego odczytywania.  

Na początku XX wieku Gerhard Lang zapoczątkował bardziej aktualną wersję kalendarza adwentowego, z podłużnymi biszkopcikami ukrytymi w środku. Udało mu się nawet wydrukować wersję z 24 kolorowymi obrazkami na łamach niemieckiej gazety. To właśnie on był pomysłodawcą małych drzwiczek, które skradły serca dzieci i dorosłych nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. 

Kalendarz adwentowy - czego możemy spodziewać się dziś?

Kalendarze ze smakołykami (i nie tylko!) odniosły ogromny, komercyjny sukces. W sklepach mnożą się atrakcyjne, zachęcające wersje tych ulubionych, świątecznych gadżetów. Dzieci mogą odliczać dni do Wigilii wyciągając z okienek słodycze, klocki, zabawki. Dorośli natomiast mają do dyspozycji kalendarze adwentowe z małymi wersjami kosmetyków, alkoholi czy herbat. 

Kalendarze adwentowe stały się produktem powszechnym, dostępnym w okresie przedświątecznym praktycznie w każdym sklepie. Możemy dopasowywać je do wyglądu naszego mieszkania, zyskując dzięki temu element świątecznego wystroju. Dobrym kierunkiem będzie również wybór takiego kalendarza, który przyniesie nam radość i ekscytację - choćby wypełnionego ulubionymi przysmakami.  

Zobacz również:

Kalendarz adwentowy - moda na DIY

Od kilku lat nie mija trend na samodzielne wykonywanie kalendarzy adwentowych. To sposób na świetną zabawę z dziećmi, jak i bardzo romantyczny i wzruszający prezent dla drugiej połówki. Własnoręczne zrobienie świątecznego gadżetu nie musi być trudne. Wystarczy 24 szarych kopert lub torebek, tyle samo świątecznych wstążek i ozdobnych gałązek świerkowych uciętych z choinki. Do wnętrza opakowań pozostaje tylko kupić ulubione słodkości lub cokolwiek, czym sprawimy radość najbliższej osobie. Teraz wystarczy “poskładać” kalendarz i ułożyć w całość: zawiesić klamerkami na wieńcu lub ułożyć w ozdobnym pudełku. Pamiętajmy, by każdą z torebek kolejno ponumerować!

Sprawdź też: 

Wieniec adwentowy – tradycja i najpiękniejsze pomysły ->>

Pomysły na oryginalny kalendarz adwentowy. Zrobiony samodzielnie cieszy najbardziej ->>